W minionych dwóch miesiącach miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń szkolnych, konkursów, spotkań oraz wycieczek. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.
„Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”. W naszej szkole obchody zaczęły się od przygotowania gazetki w świetlicy szkolnej, która pokazuje jak osoby autystyczne odbierają i przetwarzają otaczającą rzeczywistość. Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, na znak solidarności. Zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu. Pani Edyta Skrodzka, w klasach czwartych, przeprowadziła zajęcia otwarte "Zrozumieć autyzm". Jedynym z etapów lekcji były warsztaty, w których uczniowie mieli możliwość choć na chwilę przenieść się w świat, w którym funkcjonują osoby w spektrum autyzmu. Uczniowie z klas 6a i 6b również wysłuchali prezentacji przygotowanej przez panią Katarzynę Kleszczewską „Nie jestem kosmitą”. Następnie na znak solidarności i tolerancji odrysowali swoje dłonie. Prace uczniów zostały umieszczone na gazetce szkolnej. Osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na ich problemy i potrzeby.
Rozstrzygnięcie konkursu pt. „Zajączek Wielkanocny”
6 kwietnia 2023r. w siedzibie BCK dokonano podsumowania konkursu plastycznego.
W kat. przedszkolaki oraz kl. 0 zwyciężyli:
I miejsce - Marta Konopka
II miejsce - Antoni Wiszowaty
III miejsce - Marcin Kalinowski
W kat. kl. I - IV zwyciężyli:
I miejsce - Julia Bagińska kl. 4b
II miejsce - Joanna Krępczyńska
III miejsce - Dawid Jagusz kl. I b
W kat. kl. V-VI zwyciężyli:
I miejsce - Marcin Żebrowski
II miejsce - Bartosz Gutowski kl. 7a
III miejsce - Bartosz Żebrowski kl. 6b
Nagrodę specjalną Radnego Powiatu Grajewskiego Bolesława Ruszczyka przyznano Izabeli Żebrowskiej z kl. 6b, natomiast Dyrektor BCK ufundował nagrodę specjalną Natalii Jarmutowskiej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Turniej Wiedzy Pożarniczej
14 kwietnia odbył się kolejny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Tym razem, oprócz testu uczniowie, którzy zakwalifikowali się do dogrywki otrzymali dodatkowo zadania polegające na znajomości sprzętu pożarniczego. Uczeń naszej szkoły Krystian Sokołowski z kl. 4b zajął 4 miejsce w konkursie.
#LaboratoriaPrzyszłości
Podczas zajęć rewalidacyjnych wykorzystywany jest sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Jednym z nich jest LEGO Education SPIKE Prime. Pakiet ten pomaga uczniom w zdobywaniu podstawowej wiedzy z zakresu robotyki i programowania. Cele edukacyjne, które osiągamy to miedzy innymi rozwój logicznego i algorytmicznego myślenia, umiejętności współpracy, rozwój kompetencji społecznych, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia. Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczniowie podwyższają swoją samoocenę i czerpią satysfakcję z samodzielnie wykonanego zadania. W trakcie zajęć ćwiczona jest również koncentracja uwagi, dokładność, motoryka mała, koordynacja wzrokowo-ruchowa.
Sprzęt wykorzystywany jest również, m.in. na matematyce. Uczniowie z klasy VIa rozwiązywali równania z jedną niewiadomą z wykorzystaniem dźwigni dwustronnej. Podczas lekcji wykorzystano zasoby Skriware Academy, w szczególności internetowy symulator zjawisk naukowych - PhET Interactive Simulations.
Zestaw audiowizualny oraz oprogramowanie do obróbki zdjęć i tworzenia filmów wykorzystujemy również do dokumentowania uroczystości, imprez i wydarzeń szkolnych oraz wycieczek. W maju przygotowaliśmy film promocyjny, dotyczący działań ekologicznych realizowanych w naszej szkole, który był jednym z elementów wniosku konkursowego na ekopracownię.
Program dla szkół
17 kwietnia uczniowie z klas drugich i trzecich wzięli udział w warsztatach żywieniowych w ramach "Programu dla szkół" promowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Warsztaty zorganizowała firma Sun & More Sp.z o. o. Zajęcia prowadziła dietetyczka - Pani Adrianna Zańko (Zdrowy Apetyt), która w ciekawy sposób przedstawiła dzieciom zasady zdrowego odżywiania że szczególnym uwzględnieniem w diecie warzyw, owoców i produktów mlecznych. Uczniowie zapoznali się z Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, w drugiej części zajęć przygotowały koktajl warzywno - owocowy, który z wielkim apetytem spożywały. Warsztaty sprzyjały aktywności dzieci, które wykazały się dużą wiedzą w temacie odżywiania i zdrowia, chętnie uczestniczyły w zajęciach i odpowiadały na pytania. Uczniowie zadawali również wiele pytań. Z dzisiejszego spotkania z Panią Adrianną - specjalistką w dziedzinie dietetyki wyniosły wiele nowych informacji oraz praktyczną umiejętność przygotowania prostego i zdrowego koktajlu.
Poznajemy zawody
17 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w akcji realizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką, którą koordynuje Komisja Wizerunku NRA. W projekcie biorą udział adwokaci i aplikanci. W ramach projektu naszą szkołę odwiedziła Pani Adwokat Dorota Wszeborowska. Przeczytała dzieciom bajkę "Leśne sprawy Misia Adwokata". Zapoznała dzieci z pracą adwokata i omówiła przygody zawarte w książce. Na koniec wręczyła kolorowanki odzwierciedlające treść przygód Misia. Spotkanie było bardzo interesujące. Dzieci zadawały mnóstwo pytań dotyczących pracy adwokata. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie.
Wiosenny Konkurs Piosenki
19.04. 2023 roku w naszej szkole odbył się Wiosenny Konkurs Piosenki. Wzięło w nim udział 54 uczestników. Gościliśmy ich z takich miejscowości jak: Wąsosz, Radziłów, Białaszewo, Grajewo, Niedźwiadna, Kisielnica oraz Szczuczyn. Wokaliści występowali i oceniani byli w następujących kategoriach: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII oraz duety i zespoły. Nasze młode talenty oceniało jury w składzie: Monika Soroko, prezes Stowarzyszenia Kultura Niezależna i trener wokalny, Ewa Grunwald, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczuczynie oraz nauczycielka języka polskiego, a także Paulina Wiśniewska, wiceprezes Stowarzyszenia Kultura Niezależna oraz nauczycielka muzyki. Cały konkurs przebieg w przyjaznej atmosferze oraz niezwykłym klimacie. Każdy z uczestników dostał dyplom za udział i mały upominek w postaci słuchawek. Natomiast I,II,III miejsce oraz wyróżnienia nagrodzone zostały pamiątkowymi statuetkami oraz nagrodami rzeczowymi. Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów: Pana Kazimierza Gwiazdowskiego, Pana Mirosława Rainko oraz Pani Moniki Stefańskiej. To dzięki Waszej hojności mogliśmy obdarować naszych wokalistów. Dziękujemy Wam drodzy uczestnicy, opiekunowie, rodzice za przybycie.
Spotkanie z ratownikiem medycznym
19 kwietnia 2023r. klasa VIb gościła dwóch ratowników medycznych p. Piotra Zdańkowskiego i p. Przemysława Zduńczyk. Ratownicy pokazali jak udziela się profesjonalnej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ludzi m. in. prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, bandażowania ran oraz działania foli izotermicznej. Klasa VI b aktywnie uczestniczyła w spotkaniu. Uczniowie chętnie wykonywali resuscytację i opatrywali „rany” swoim kolegom. Bardzo serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję teoretyczną i praktyczną.
Dobro jest w nas
W poniedziałek, 24 kwietnia wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z opiekunką Edytą Skrodzką przygotowali wspaniałą akcję miłosierdzia. Uczniowie z klasy 8 b wzięli udział w lekcji "Dobro jest w nas" podczas której przygotowali gazetkę z cytatami dotyczącymi dobra. Napisali również krótkie życzenia i słowa otuchy dla pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szczuczynie. Karteczki dołączone zostały do przygotowanych tego dnia ciasteczek. Wizyta w zakładzie wywołała uśmiech na twarzach pacjentów i dała możliwość krótkiej rozmowy. Pani Dyrektor Ewa Grunwald nagrodziła wolontariuszy, którzy brali udział w akcjach organizowanych przez Caritas. Wszyscy otrzymali koszulki oraz kubeczki. Celem naszych działań jest rozprzestrzenianie się DOBRA pod różnymi postaciami i wśród osób potrzebujących, a także otwieranie się na drugiego człowieka. Serdecznie podziękowania dla Pani Dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Małgorzaty Ziemkiewicz za przychylność i ciepłe przyjęcie. Koordynator Edyta Skrodzka.
U Stasia na urodzinach
W minioną niedzielę (7 maja) w parku przed szkołą, odbył się piknik, który zorganizowaliśmy wspólnie z Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie. Nasi uczniowie, z pomocą rodziców przygotowali stoiska ze słodkimi wypiekami, które sprzedawali. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na szkolny radiowęzeł, który jest inicjatywą i marzeniem naszych uczniów. Tego dnia swoje zdolności artystyczne zaprezentowali również drugoklasiści, którzy pod czujnym okiem swoich wychowawców: p. B.Nagel i p. P.Czaplickiej zaprezentowali przedstawienie pt. CYRK. Był to kolejny i równie udany występ w ich wykonaniu. Spisali się na medal. Tego dnia nie zabrakło również naszego chóru, którego przedstawiciele zaprezentowali na scenie w plenerze piosenkę o wiośnie. Nad ich talentem czuwa p. P.Wisniewska. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy oraz skorzystania z gier i animacji przygotowanych przez Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szachy w wersji XXL. Pogoda dopisała, spędziliśmy wspólnie poranek na świeżym powietrzu. To był udany dzień. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spędzili go razem z nami. Ogromne brawa dla Rodziców, którzy wspólnie z dziećmi przygotowali słodkości oraz wspierali swoje pociechy podczas występów.
Krótka lekcja o tolerancji.
Uczniowie klas 6 przygotowali swoimi młodszym koleżankom i kolegom krótkie przedstawienie terapeutyczne pt. "Tolerancja". Młodzi aktorzy pokazali jak ważna w życiu jest przyjaźń i akceptacja. Celem spektaklu było szerzenie postawy braterstwa oraz wzajemnej pomocy, uświadomienie dzieciom, że mimo tego iż każdy jest inny, każdemu należy się szacunek. Przedstawienie przygotowała p. Edyta Skrodzka.
Konkurs z SKO „Jeden z dziesięciu”
W ramach działalności Szkolnej Kasy Oszczędności 30.05.2023r. odbył się konkurs „ Jeden z dziesięciu”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie z kl. IIIa i IIIb. Konkurs wzorowany był na popularnym teleturnieju telewizyjnym. Pytania dotyczyły podstawowych pojęć bankowych, pieniądza i funkcjonowania BS w Szczuczynie. Zwyciężyła Antonina Wykowska z kl. III a. Konkurs poprowadził p. Jacek Kowalewski. Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników ufundował BS w Szczuczynie.
Wycieczki
Klasy drugie, pod opieką wychowawców wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pomimo deszczowej aury zrealizowali wszystkie punkty programu i świetnie się przy tym bawili. Powiedzenie „Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie” okazało się prawdziwe. Dzieci uczestniczyły w wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim: „Jak pracują psy policyjne”, odwiedziły Stare Miasto, podziwiali panoramę miasta z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Ostatnim punktem programu było zoo.
26 maja uczniowie klasy 5b i 6a wzięli udział w niezwykłej wycieczce. Cel podróży - Suwalszczyzna. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zabytkowego Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach. Uczniowie zeszli do podziemnych krypt kościoła, wspięli się na dzwonnicę obejrzeli eremy i komnaty papieskie. Kolejnym punktem wycieczki była osada Jaćwiesko-Pruska w Oszkiniach, gdzie znajdują się rekonstrukcje jaćwieskich chat, pomniki wodzów pruskich, rekonstrukcja kurhanu, czy m.in. miejsce obrzędowe ze świętym ogniem pośrodku. Osada to wyjątkowa kraina, w której młodzież usłyszała ciekawe legendy i na chwilę przeniosła się w odległe czasy. Po trudach zwiedzania wszyscy zasiedli wokół ogniska, piekli kiełbaski oraz zjedli wyjątkowe babeczki, przegotowane według pradawnej receptury. Nie zabrakło też zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.
30 maja uczniowie z klas 6a, 6b, 4a, 4b, 5b pojechali na wycieczkę do Aquaparku w Suwałkach. Tam mieli do dyspozycji wiele różnorodnych zjeżdżalni, rwącą rzekę, jacuzzi. Mogli ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności pływackie. W drodze powrotnej podziwiali jeziora Necko w Augustowie, spacerując po ścieżce widokowej. Wszyscy wrócili zrelaksowani i szczęśliwi do domów.
niedziela, 17 listopada 2024
piątek, 15 listopada 2024
Komentarze (0)