czwartek, 28 listopada 2024

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 6632 wyświetleń

Wieści z SP nr 1

W dniach 11 - 13 stycznia 2019 r. uczniowie klas siódmych i ósmych SP nr 1 w Grajewie wyjechali do Puław na rekolekcje młodych BENEDICTUS. W rekolakcjach wzięła udział 70 - osobowa grupa młodych ludzi z całej Polski wraz z siostrami z Biłgoraja, Borkowic, Otwocka, Puław, Ełku i Grajewa. Temat spotkania "Nie bój się Ducha" zachęcał do zainteresowania się Osobą Ducha Świętego, w czym pomagał karmelita - O. Krzysztof Piskorz.

Młodzież, poszukując prawdy o Bogu, odkrywała Jego piękno w Osobie Ducha Świętego. Uczniowie naszej szkoły wielokrotnie goszcząc u Sióstr Benedyktynek, zawsze wracali zadowoleni. I tym razem było tak samo! - spotkanie było owocne i piękne. 

 

W grudniu 2018 r. uczniowie klas V Szkoły Podstawowej nr 1 w Grajewie i klas III gimnazjum włączyli się w realizację ogólnopolskiego projektu „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, ALE O KARTCE PAMIĘTAJ”, której organizatorem jest Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg”. Celem kampanii było zwrócenie uwagi polskich rodzin na to, jak ważne są osobiste relacje w rodzinie, szczególna pamięć o jej członkach i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych - w tym pisania kartek świątecznych. Założeniem projektu było też przeciwdziałanie fonoholizmowi oraz e-uzależnieniom u dzieci.

    Wszyscy, którym zaproponowaliśmy udział w akcji, chętnie włączyli się do działań w projekt polegający na wysyłaniu kartek świątecznych.  W szkole rozwiesiliśmy plakaty informujące o akcji. Uczniowie przygotowali piękne życzenia oraz ozdobili kartki według indywidualnych pomysłów. Dzieci wypisywały na kartkach życzenia dla najbliższych, uczyły się redagować ich treść oraz poprawnie je adresować. Ważne było dla nas staranne i bezbłędne pismo. Dzięki działaniom związanym z przygotowaniem, wypisywaniem i wysyłaniem kartek świątecznych dzieci rozwinęły swoją kreatywność, umiejętności plastyczne i językowe. Wykazały się wrażliwością i poczuciem estetyki.

    Podczas pisania kartek towarzyszył nam świąteczny nastrój. Wypisywaliśmy je w   świątecznie ozdobionych salach, a ich wypisywaniu towarzyszyły rozmowy o znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia, o zwyczajach i tradycjach świątecznych. Rozmawialiśmy też o tym, dlaczego wysyłanie kartek jest takie ważne -  poprzez własnoręczne napisanie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób, do których wysłaliśmy kartkę świąteczną, stanowią one również formę integracji wszystkich członków rodziny.

    Dzieci poznały i przypomniały w domach tradycję wypisywania kartek świątecznych do najbliższych. Zrozumiały jak duża jest różnica pomiędzy wysłanym sms-em i kartką świąteczną. Uczniowie  mieli możliwość wysłać swoje życzenia w tradycyjny sposób. Każde dziecko z wielkim zaangażowaniem podchodziło do wypisania kartki świątecznej. Akcja przypomniała nam jak wspaniałym zwyczajem jest wysyłanie kartek tradycyjną pocztą. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasi uczniowie chętniej będą pisać nie tylko pocztówki, ale również listy do bliskich, co  przyczyni się do powrotu tradycji wypisywania kartek świątecznych wśród młodzieży i dzieci.

    Wszystkim serdecznie dziękujemy za współtworzenie ogólnopolskiej kampanii społecznej pod hasłem: „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”, której organizatorem jest Fundacja „Dbam o Mój Z@sięg”, za udział, który dał każdemu wiele radości.

Szkolny koordynator projektu - Iwona Lewszyk


 

środa, 27 listopada 2024

Terminarz Kulturalny GCK XII 2024 r.

wtorek, 26 listopada 2024

Listopadowe wydarzenia w SP2

Komentarze (2)

To szkoła publiczna, czy szkółka niedzielna przy parafii?

To wspaniale że ludzie młodzi potrafią uczyć sie duchowości. Brawo dla organizatorow wyjazdu.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.