Kultura i rozrywka

Wieści z SP 2

PTAKI  WOKÓŁ  NAS- warsztaty przyrodnicze w SP nr 2.

W listopadzie  klasa Vb uczestniczyła w bardzo ciekawych  2- godzinnych warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Rajgród w Tamie- p. Justynę Milewską. Podczas tych zajęć uczniowie zdobyli wiele cennych informacji dotyczących naszych skrzydlatych przyjaciół- ich charakterystycznych cech, zachowań czy też wydawanych odgłosów.

Głównym zagadnieniem przeprowadzonych zajęć były zasady właściwego dokarmiania ptaków, czyli sposoby pomocy im w przetrwaniu zimy.

W celu przybliżenia powyższego problemu, uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny z cyklu ,, Oblicza ziemi”, który uwrażliwił wszystkich na los  i potrzeby ptaków głównie w okresie zimowym.

A oto kilka ważnych zasad dotyczących dokarmiania ptaków zimą:

- dokarmiać powinniśmy zimą, gdy przyjdą śniegi i mrozy,

- dokarmiać mamy mądrze, regularnie i odpowiedzialnie- mamy ptakom pomóc, a nie zaszkodzić,

- najważniejsze jest zapewnienie dostępu do pożywienia,

- powinniśmy podawać pokarm dobrej jakości: stare, przeterminowane czy spleśniałe produkty mogą im dotkliwie zaszkodzić, przez co mogą cierpieć,
a nawet stracić życie,

- kiedy rozpoczniemy dokarmiać ptaki, mamy robić to konsekwentnie przez całą zimę.

Tego dnia dzieci miały okazję i frajdę samodzielnie przygotować przysmaki dla ptaków, a były to tłuszczowe kule ze smalcu z dodatkiem różnych nasion  i ziaren umieszczone w siatce, które później zabrały do domu, aby w odpowiednim czasie poczęstować nimi zgłodniałe ptaszki.

Bardzo ciekawym elementem warsztatów była ekspozycja sztucznych modeli ptaków i prezentacja ich odgłosów oraz związane z tym zagadki.

Naszym zajęciom towarzyszyło wiele różnych form aktywności i działalności przyrodniczej. Uczniowie pracowali z wykorzystaniem atlasów ptaków, oglądali prezentacje multimedialne, uzupełniali karty pracy, poznali rożne przysłowia i powiedzenia o ptakach, np.: lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, sowa- mądra głowa, jedna jaskółka wiosny nie czyni i inne.

        Uczniowie oraz nauczyciele serdecznie dziękują pani Justynie za interesującą i atrakcyjną formę zajęć, na których nikt się nie nudził, a dużo zyskał- wzbogacił swoją wiedzę na temat ptaków i ich potrzeb związanych  z przetrwaniem zimy.

Uczniowie kl. Vb ,  z opiekunami: p. G. Michalską, p.B.Zyskowskim

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.