poniedziałek, 2 października 2023

Kultura i rozrywka

Wieści z PG nr 2

SPOŁECZNOŚĆ PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 2 W GRAJEWIE SYBIRAKOM

Od 2006 roku, kiedy to Publiczne Gimnazjum nr 2 w Grajewie przyjęło imię Sybiraków, zawiązała się ścisła współpraca ze środowiskiem Zesłańców na nieludzką ziemię. Szkoła podjęła się szeregu cyklicznie odbywających się  działań. Wśród  nich znalazły się: Apel Poległych z okazji Dnia Sybiraka, Konkurs Wiedzy o Sybirakach „Golgota Wschodu”, montaże słowno – muzyczne upamiętniające kolejne rocznice wywózek w głąb Rosji, Bieg Sybiraka, wydawanie specjalnych numerów gazetki szkolnej „Omni modo” poświęconych tematyce sybirackiej. Ponadto Ci, którzy przeżyli gehennę Wschodu, zapraszani są na: szkolne konkursy -  historyczny, bożonarodzeniowy, wielkanocny, wieczory poezji, wigilie szkolne, Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Młodzież i pracownicy szkoły uczestniczą w prelekcjach Sybiraków zarówno w naszej placówce, jak i poza nią (GCK, GIH, MBP).
Jednym z ostatnich wydarzeń  był spektakl poświęcony losom Sybiraków „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?”. Odbył się on 21 września 2016 roku o godz. 10 w sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury dzięki współpracy szkoły z aktorami teatru Baj w Warszawie. Nasze zaproszenie przyjęli Sybiracy, przedstawiciele placówek administracyjnych, kulturalnych i oświatowych.  Historię opartą na faktach, opowiadającą o dzieciach: Irence i Jurku, którzy tracą kraj i rodzinę na skutek masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR, obejrzeliśmy z ogromnym zainteresowaniem, ale też i wzruszeniem. Rodzeństwu udaje się przetrwać i zachować, mimo trudnych doświadczeń, siłę ducha i chęć życia. Po złamaniu przez Hitlera Paktu Ribbentrop-Mołotow tysiące deportowanych Polaków, na mocy tzw. „amnestii” z sierpnia 1941 r., mogło opuścić syberyjskie łagry. W jednej z grup, liczącej prawie 1500 osób, znaleźli się bohaterowie spektaklu. Po długiej i wyczerpującej podróży przez Iran, Indie i Stany Zjednoczone grupa ta trafiła do Meksyku do Hacjendy Santa Rosa, w mieście León, w Stanie Guanajuato, by doczekać końca wojny.
Po spektaklu 19 gimnazjalistów: Weronika Tarnacka, Izabela Urban, Weronika Rańko, Martyna Baranowska, Damian Maszczyk, Klaudia Kochanowska, Hubert Strzałko, Bartosz Kindeusz, Artur Bieńkowski, Aneta Dąbrowska, Elwira Dziarnowska, Agnieszka Kostecka, Wiktoria Marcinczyk, Natalia Wróblewska, Marcel Formejster, Adam Dobrzycki, Dawid Burzyński, Zuzanna Pytel i Weronika Sikorska  wzięło udział w warsztatach prowadzonych przez aktora Andrzeja Bociana. Omówiono na nich różne środki teatralne: grę aktorów, multimedia, lalki, przedmioty, muzykę, dzięki którym twórcy teatru zabrali widzów w podróż w czasie i przestrzeni. w trakcie spotkania z aktorem nie zabrakło również ćwiczeń artykulacyjnych, rytmicznych i ruchowych. Gimnazjaliści budowali rzeźbę, wygłaszali teksty o różnej i sprzecznej ze sobą nośności znaczeniowo – emocjonalnej, poprzez działanie i rozmowę lepiej zrozumieli problematykę podjętą w spektaklu oraz zestawili ją z własną wiedzą i doświadczeniem na ten temat. Następnie, w ciągu miesiąca, będą pod okiem nauczycieli  kręcili dowolną techniką krótkie filmy, w których opowiedzą o losach Sybiraków z naszego miasta, przedstawią, czym był dla nich spektakl,  a także to, czego po obejrzeniu tej historii dowiedzieli się o sobie.
Projekt „Dzieci z Santa Rosa” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra. Patronat honorowy roztoczyli nad projektem Muzeum Katyńskie oraz Zarząd Główny Związku Sybiraków. Patroni medialni: TVP ABC, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24, Radio Kolor, Czas Dzieci, Dziecko w Warszawie, GaGa, Miasto Dzieci, Fika, Qlturka.

 

Fot. Anna Niedźwiedzka

niedziela, 1 października 2023

Michał Bajor - koncert w Łomży

niedziela, 1 października 2023

ZS2. Akcja "Sprzątanie Świata 2023"

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.