„Jeśli się naprawdę czegoś pragnie,
jeśli się do tego dąży,
laur zwycięzcy musi do nas należeć”
Leonid Teliga
Od listopada 2022 roku trwały olimpijskie zmagania Róży Ruszczyk, uczennic klasy 4b LO w Grajewie, która przystąpiła wówczas do I etapu (szkolnego) I Ogólnopolskiej Olimpiady Retorycznej zorganizowanej przez Katedrę Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Uczestniczka olimpiady napisała pracę o charakterze perswazyjno- argumentacyjnym na jeden z tematów przygotowanych przez Komitet Główny Olimpiady. Rozprawka oceniana była na poziomie treści (inventio), na płaszczyźnie kompozycji (dispositio) i stylu (elocucio). Szkolny Zespół Oceniający w składzie: dr Jarosław Kozikowski, Katarzyna Bielińska, dr Bartłomiej Killich dokonał sprawdzenia i oceny pracy Uczennicy, zgodnie z kryteriami określonymi przez Komitet Główny Olimpiady i zakwalifikował Licealistkę do etapu II (okręgowego). Eliminacje wojewódzkie odbyły się w Białymstoku 8 marca 2023 roku. Róża Ruszczyk zachwyciła komisję mową retoryczną i zdobyła I miejsce, które dało jej awans do etapu centralnego.
Finał I Ogólnopolskiej Olimpiady Retorycznej odbył się 21 kwietnia 2023r. w Lublinie na Wydziale Filozofii KUL. Do tego etapu przystąpiło 35 licealistów z całej Polski, wytypowanych spośród 142 uczestników eliminacji okręgowych. Nasza zdolna i ambitna maturzystka została Laureatką I Ogólnopolskiej Olimpiady Retorycznej, zdobywczynią II miejsca, co napawa mnie nieskrywaną dumą i satysfakcją. Róża, wygłaszając popisową mowę pochwalną, wykazała się nie tylko sztuką pięknego i efektownego posługiwania się językiem, ale również umiejętnością rzeczowej argumentacji, perswazji, precyzyjnego rozumowania oraz łączenia przeszłości z teraźniejszością.
Ogłada, elokwencja, znakomite wyrażanie się były od zawsze synonimem swego rodzaju arystokratyzmu ducha. Różo, Twój sukces to również wielkie wyróżnienie dla naszego Liceum. Gratulujemy Ci serdecznie i życzymy, abyś nieustannie angażowała się w tworzenie kultury intelektualnej i w niej uczestniczyła.
Beata Lachowicz-polonistka
Dyrekcja szkoły
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Gratulacje
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone