Szczuczyn

  • 2 komentarzy
  • 5873 wyświetleń

Wieści kulturalne

    W niedzielne popołudnie (22.10.2017r.)  na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie odbył się spektakl Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego Salonu Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego.

    
Na scenie w rolę bohaterki sztuki Marii Skłodowskiej-Curie wcieliła Maria Nowotarska. Rolę córki Ewy Curie, reżyser i jednocześnie autor - prof. Kazimierz Braun - powierzył Agacie Pilitowskiej. Obie aktorki wywodzą się z Krakowa, gdzie pracowały w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Maria Nowotarska wcielając się w postać Marii Skłodowskiej-Curie podkreśla przede wszystkim prawdziwą prostotę tej kobiety. Obdarzyła graną przez siebie postać ogromną energią będącą w kontraście z jej słabym zdrowiem. Wielkiej sile wewnętrznej Marii towarzyszy w interpretacji Nowotarskiej pewna powściągliwość i surowość, a także zniewalająca skromność, która cechowała uczoną budząc powszechny szacunek. Dlatego chlubi się nią Polska, a Francja znalazła dla Niej miejsce w Panteonie.

    Spektakl ukazał widzom życie Marii Skłodowskiej-Curie, jej myśli, poglądy i refleksje. „Promieniowanie” to opowieść o wielkiej Polce, o jej niełatwym, ale świadomym wyborze bycia emigrantką, opowieść o życiu kobiety, słynnej uczonej, kobiety niezwykle dzielnej, kobiety wielkiego serca, żony i matki.

Spektakl grany był w Montrealu, Ottawie, Winnipegu, Calgary, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Phoenix, San Diego, Buffalo, Indiannapolis, Cleveland, Cincinnati, Sarasocie a także w Krakowie i Zurichu. Spektakl dedykowany jest pamięci długoletniego Dyrektora organizacyjnego Salonu Jerzego Pilitowskiego.

 

Spektakl odbył się staraniem Rodziny Niklińskich.

 

„Promieniowanie” - obsada:
Maria Skłodowska-Curie : Maria Nowotarska
Ewa Curie: Agata Pilitowska
Reżyseria : Kazimierz Braun
Scenografia: Joanna Dąbrowska
Opracowanie muzyczne: Jerzy Boski

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Kosmowski

 

Komentarze (2)

Cieszy fakt, że i w Szczuczynie doszło do dobrej zmiany. Wreszcie pojawiła sie recenzja - sprawozdanie z wydarzenia kulturalnego, którą cechuje poprawny styl i język. Stawianie na ludzi młodych, wykształconych przynosi, jak widać, wymierne korzyści.

Gratulacje piękna inicjatywa.
Ukłony dla Państwa Niklińskich.
Oby jak najwięcej piękna było wokół nas.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.