21 września 2016 r. w Szczuczynie odbyły się ćwiczenia dowódczo–sztabowe z epizodem praktycznym, których głównym celem było doskonalenie technik ratowniczych oraz współdziałania poszczególnych służb i instytucji w przypadku powstania pożaru w obiektach użyteczności publicznej.
Teoretyczna część ćwiczeń z udziałem strażaków, zaproszonych gości i lokalnych środków masowego przekazu odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Szczuczynie, na której zostały przedstawione główne zadania do realizacji. W tej części ćwiczeń zarówno organizatorzy, jak też zaproszeni goście omówili szczegółowo potencjał ratowniczy, którym dysponują oraz algorytm postępowania przy tego typu zdarzeniach. Ważnym punktem spotkania było zapoznanie uczestników ćwiczeń z charakterystyką zabytkowego zespołu klasztornego oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szczuczynie.
Epizody praktyczne przeprowadzono w obiektach barokowego zespołu klasztornego oraz Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Szczuczynie. W związku z tym, że pożar wybuchł na terenie zabytkowego zespołu klasztornego i istnieje realne zagrożenie rozprzestrzenienia się ognia na sąsiedni obiekt, w którym przebywają ludzie przewlekle chorzy i z ograniczoną zdolnością poruszania się, teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe. Dowódcom przydzielono zadania, które obejmowały m.in. akcję gaszenia pożaru z wykorzystaniem będących w dyspozycji kierującego działaniem ratowniczym sił i środków, ewakuację osób poszkodowanych i zagrożonych z obiektów oraz udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie;
- Ochotnicza Straż Pożarna w Szczuczynie;
- Ochotnicza Straż Pożarna w Bęćkowie;
- Ochotnicza Straż Pożarna w Klimaszewnicy;
- Ochotnicza Straż Pożarna w Wąsoszu;
- Ochotnicza Straż Pożarna w Niedźwiadnej;
- Ochotnicza Straż Pożarna w Radziłowie;
- Związek Piłsudczyków RP Oddział w Szczuczynie;
- Komenda Powiatowa Policji w Grajewie;
- Państwowe Ratownictwo Medyczne w Grajewie;
- Proboszcz parafii p.w. Imienia Najświętszej Marii Panny w Szczuczynie;
- Dyrektor Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Szczuczynie;
- Przedstawiciele Miejskiego i Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Po zakończeniu ćwiczeń dokonano podsumowania w miejscowym kościele p.w. Imienia Najświętszej Marii Panny, który wchodzi w skład barokowego zespołu klasztornego. Dodatkowo wszyscy uczestnicy zwiedzili krypty znajdujące się pod prezbiterium kościoła,
w których na przestrzeni trzech wieków, dokonano szeregu pochówków zasłużonych obywateli miasta i regionu. Między innymi w kryptach pochowany został założyciel Szczuczyna Stanisław Antoni Szczuka oraz trójka jego dzieci, a także przedstawiciele miejscowej szlachty oraz pijarzy z miejscowego klasztoru.
Za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu ćwiczeń serdeczne podziękowania kierujemy do: proboszcza parafii p.w. Imienia Najświętszej Marii Panny w Szczuczynie - ks. kanonika Roberta Zielińskiego, Pana Artura Kuczyńskiego - Burmistrza Szczuczyna, Pani Elżbiety Niklińskiej - Dyrektora Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego w Szczuczynie oraz Pani Anny Jagusz - Prezesa Związku Piłsudczyków RP Oddział w Szczuczynie.
Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
wtorek, 14 stycznia 2025
poniedziałek, 13 stycznia 2025
Komentarze (0)