Kultura i rozrywka

Światowy Dzień Drzewa

Tegoroczną edycję obchodów Dnia Drzewa, Biebrzański Park Narodowy świętował wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Specjalnej im. Jana Pawła II w Grajewie.

Celem spotkania była edukacja ekologiczna oraz podniesienie świadomości młodzieży w zakresie ochrony środowiska.

Drzewa odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu równowagi w ekosystemach naturalnych. To najbardziej rozwinięte organizmy roślinne na ziemi i podstawa istnienia zbiorowisk leśnych. Są również miejscem życia wielu roślin i większości zwierząt, dla których stanowią w dużej mierze podstawowe źródło pokarmu. Są niezastąpione w wytwarzaniu cennego drewna, owoców, substancji leczniczych, papieru czy materiałów używanych w budownictwie. Drzewa utrzymują odpowiednią wilgotność powietrza i stabilizują obieg wody w przyrodzie. Chronią powierzchniową warstwę ziemi przed erozją a także obniżają znacząco zanieczyszczenie powietrza, zatrzymując m. in. szkodliwe pyły. Na dodatek dostarczają ogromne ilości tlenu, niezbędne do oddychania, pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla. Zagrożeniem dla drzew jest działalność człowieka, rabunkowa wycinka i pożary, dzikie wysypiska, silne zanieczyszczenia powietrza i spadek wód gruntowych.

Zwieńczeniem  spotkania z młodzieżą i ich opiekunami była projekcja przepięknego filmu Artura Homana „Sekretne życie drzew”.

środa, 7 czerwca 2023

Wieści z "Jednostki"

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.