czwartek, 2 maja 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 8791 wyświetleń

W Wojewodzinie zawalił się dach hali warsztatowej

Tuż przed godziną 8 w niedzielę do grajewskich strażaków wpłynęła informacja o zawaleniu się dachu budynku warsztatowego w Wojewodzinie. W działaniach brały udział trzy zastępy JRG Grajewo oraz zastęp OSP Boczki-Świdrowo. Nikomu nic się nie stało.  Wstępnie, strażacy oszacowali już straty. W budynku były trzy ciągniki rolnicze i samochód o wartości ok 130 tysięcy złotych. Zniszczenia w budynku na 150 tysięcy złotych.

Choć mogłoby się wydawać, że zawinił leżący na dachu śnieg, asp. Michał Łopatowski z Komendy Powiatowej PSP w Grajewie, mówi że śniegu nie leżało tam za wiele. Przyczyny będzie ustalał nadzór budowlany.
Fot. KP PSP Grajewo

 

 

 

Śnieg i lód stanowią groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg.

 

Prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki.

Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo.

 

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska. Do zdarzeń tych należą: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.

 

Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

 

Opracowano w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP na podstawie A. Dobrzyńska, Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach.

 

 

czwartek, 2 maja 2024

Budowa obwodnicy Łomży (wideo)

czwartek, 2 maja 2024

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Komentarze (5)

Również apel i kontrole Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego.

Nie mam zamiaru chodzić po drabinie w taką pogodę to się może skończyć poślizgiem, upadkiem i trwałym kalectwem.

obowiązkiem służb drogowych jest też odśnieżenie i posypanie śliskich nawierzchni jezdni zarówno gminnych jak i powiatowych

Dobrze że jest weekend i w Wojewodzinie uczniów na hali nie było.

Dokladnie tak ,najwazniejsze ,ze nie bylo tam dzieci moglo skonczyc sie tragedią .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.