środa, 9 października 2024

Wiadomości

  • 18 komentarzy
  • 19211 wyświetleń

VIII Dożynki Powiatowe

Prezentacja dożynkowych wieńców, twórczości ludowej, regionalnych wyrobów, pokazy sprzętu rolniczego, wyróżnienia dla najlepszych producentów, huczna zabawa ludowa - tak po raz ósmy 17 września 2006r. obchodzono Dożynki Powiatowe w Wąsoszu.

Wydarzeniem Święta Dziękczynienia za Zbiory było uhonorowanie ludowej twórczyni Jadwigi Solińskiej z Wąsosza Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie

Dużo emocji, jak co roku, przyniosła prezentacja żniwnych wieńców. W kategorii tradycyjnej wygrała kompozycja przygotowana przez mieszkańców wsi Niećkowo (parafia Wąsosz). Upleciono wieniec w kształcie przepiórki w barwach narodowych zwieńczony orłem  koronie. We wnętrzu umieszczono bochenek chleba. Drugie miejsce zajął wieniec przygotowany przez rolników z Danówka (gm. Grajewo), trzecie - z Kędziorowa (parafia Wąsosz).    
 
W kategorii współczesnej zwyciężył wieniec upleciony przez rolników ze wsi Żebry (parafia Wąsosz). Na prezentację przygotowano dzieło w kształcie wiatraka przypominające dawne polskie młyny wykonane ze słomy i zboża. Drugie miejsce przypadło kompozycji uplecionej przez mieszkańców wsi Niedźwiedzkie (parafia Wąsosz), trzecie miejsce zajął wieniec z parafia w Niedźwiadnej.

- Wieniec dożynkowy, to nie tylko prezentacja tegorocznych zbiorów, ale również dar chleba. Co w swoim dziele zaznaczyło Niećkowo, dlatego też wygrało konkurs. Cieszy natomiast fakt, że do wykonania dożynkowych dzieł rolnicy coraz rzadziej używają roślin chronionych. Na przyszłość radziłbym nie używać sztucznych ozdób do przystrajania wieńców dożynkowych – powiedział ks. Jerzy Abramowicz, z komisji konkursowej.

Podczas mszy św. w homilii do zgromadzonych bp. Stanisław Stefanek mówił, że taka uroczystość jak Dożynki jest potrzebna, sam w dzieciństwie jeździł z ojcem na jarmark do Kraśnika, gdzie podziwiał m.in. konie. Poprosił rolników, aby byli dumni z dorobku własnego i innych, a nie zwalczali się nawzajem.

Biskup nawiązał, również do obecnych, złych relacji między religiami. 

- Wystarczyło, aby ktoś źle zrozumiał tylko jedno słowo i już „wynajmuje się setki ludzi do szerzenia nienawiści”. Wychodzą oni na ulicę protestować przeciwko drugiemu człowiekowi – powiedział bp. Stefanek.  
 
 e-Grajewo.pl

Foto: Joanna Kosielska

Galeria zdjęć I

Galeria zdjęć II

Święto mieszkańcom powiatu i ich gościom zorganizowali Starosta Grajewski J. Augustowski, Wójt Gminy Wąsosz Cz. Ołdakowski, ks. Proboszcz M. Milanowski
e-Grajewo.pl

środa, 9 października 2024

Policyjna akcja "Trzeźwość"

wtorek, 8 października 2024

OSP ogłasza przetarg na remont remizy

Komentarze (18)

a mozna wiedzieć co za zespoły będą sie prezentowały???

i jeszcze jedno : powiedzcie do której ma byc ten cały festyn...

na pewno zespołmaxel

ale bedzie super. w Wąsoszu zawsze sie mozna zabawic.super ludziska.zapraszam laski.

Bylem rano , ale impreza dopiero sie rozkrecala, wystepy mlodych potem msza, a na koniec impreza.
Widzialem stanowisko Radia Nadzieja, transmituja na zywo przez specjalnie zestawione lacze internetowe i jakies oprogramowanie to co sie dzieje

Slucham w radiu nadzieja wlasnie teraz jest msza, potem pojde na impreze

hehe tańce były super tylko nogi bola heheh ale tak to spoko zapraszamy na wiecej takich imprez :D

prosze o zdjecia z dożynek!!! miały byc dzisiaj

To w Wąsoszu nie ma kościoła, że mszę odprawiają w szkole?

muzyka była spoko....tylko nudno,,, nie było mozna sie z kim bawić ,,a pozatym dzis trzeba było wstac do szkoły więc nie była to najlepsza pora na zrobienie takiej imprezy...
ale ogólem moze być...

Cenzorzy czuwają? Już drugi raz usunięto wpis na temat , dlaczego masz nie odbyła się w kościele, tylko w szkole...

a czemu nie ma zdjęć grajewian jak tańczyli ??

dlaczego tak malo jest zdjec przeciez tyle ich tam robili i z zabawy wieczornej poprosze o wiecej !!!!!!!!! :))))

Dożynki to święto rolników i pól - zawsze odbywały się "na powietrzu".
Msza Św. to jeden z elementów uroczystości dożynkowych - przeglady wieńców, kapel, sprzętu rolniczego, piwo - jakoś trudno we wnętrzu świątyni wyobrazić - prawda?

najpiekniejszy byl wieniec z Nieckowa, dlatego też wygrał :P

Byłem w tym miejscu i widziałem wielu znajomych. Było świetnie, dobrze przygotowane dożynki.

pozdrawiam Elę prac.urzędu gminy.

Dziękuję za pozdrowienia, tylko szkoda, że nie wiem kto mnie pozdrawia ? Ela

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.