Wiadomości

  • 32 komentarzy
  • 20086 wyświetleń

Uwaga - zabójczy chwast!

Barszcz Sosnowskiego przy torach w Grajewie.

W Polsce słychać o nim bardzo często. Lecz niedawno został odkryty także w Grajewie. Jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie da się go wyciąć ani wyrwać, bo jego sok parzy jak kwas a korzenie sięgają za głęboko. Barszcz znalazł swoje miejsce przy grajewskich torach kolejowych nieopodal Publicznego Gimnazjum na 1, ul. Szkolna."Barszcz Sosnowskiego przywieziony do Polski z Kaukazu w połowie ubiegłego wieku miał być idealną rośliną pastewną wykorzystywaną w produkcji paszy dla bydła.

Tani, rosnący w szybkim tempie, łatwy w uprawie. Niestety, szybko też okazało się, że sprowadzenie barszczu to ogromna pomyłka. Zetknięcie soku rośliny ze skórą powodowało oparzenia, do tego w upale barszcz wytwarza olejek, którego zapach doprowadzał do zawrotów głowy.

Roślina jest też niemożliwa do wytępienia, rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, a tam gdzie jest, powoduje degradację środowiska, ograniczając innym roślinom dostęp do tlenu."


fot. e-Grajewo.pl

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

Komentarze (32)

spójrzcie w Marianowie naprzeciw szkoły rolniczej tuz przy działkach myślę że się nie mylę czekają aż będzie za późno a barszcz w najlepsze rośnie

Jest przepiękny, ale wole się nim zachwycac na odległość. Dobrze, ze ktoś o tym napisał

A nie można spryskać go środkiem chwastobójczym???

Rozpucz lepiężnikowiec, to chrząszcz, który lubi barszcz Sosnowskiego. http://rozanski.li/?p=269

roundup tego chwasta też nie ruszy?

Bez przesady chyba są odpowiednie kombinezony by ustrzec się poparzeń...

to jak nie można wyciąć ani wyrwać to spalcie go

Jedź do Biebrzy gdzie go uprawiano jako paszę dla bydła to zobaczysz dużo więcej roślin i bardziej rozwiniętych o wysokości ponad 3 m.

roślina jest możliwa do wytępienia, można to zrobić przez głębokie podcinanie korzeni, ale trzeba to powtarzać przez kolejne 2-3 sezony, trzeba zrobić odpowiedzialnego za to, który zajmie sie tym przypadkiem i będzie pilnował, żeby sie to nie rozprzestrzeniało, władze miasta powinny sie tym zająć jeśli nie chcą mieć ciężkich przypadków poparzeń

żeby nikt sie tym nie poparzył, to trzeba podjechać ciężkim sprzętem, np. koparką i wyrwać chwasta z korzeniami, raz, drugi, trzeci i się zlikwiduje ustrojstwo

ok 10 lat temu może jeszcze dawniej tego zielska było bardzo dużo między Biebrza Pieńczykówkiem ale teraz już go tam nie widzę więc w jakiś sposób go wyplenili. te rośliny były tak duże że wyglądały jak by rosną las. na pewno wiele osób z tamtych stron to pamięta. pozdrawiam.

nie wiedzą co zrobić - polać benzyną i spalić. Lepsze to niż patrzenie jak ten chwast będzie rozprzestrzeniał się.

W roku 2004 w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego zastosowano zabiegi zwalczania barszczu, polegające na ograniczeniu wysiewu nasion do gleby oraz zmianie warunków glebowych na niekorzystne dla tej rośliny. W czasie zawiązywania się owoców nałożono na baldachy worki plastikowe, które nie pozwoliły na rozsianie się nasion. Roślina macierzysta spełniła swój obowiązek i obumarła, nie zdając sobie sprawy, że została oszukana. Nasiona zebrane w plastikowe worki zostały spalone, a obszar na którym rosły barszcze poddano procesowi wapnowania. W ten sposób zmniejszono kwasowość gleby i tym samym stworzono mniej korzystne warunki dla wzrostu nasion pozostających w glebie z poprzednich lat. Okazało się jednak, że w glebie znajduje się potężny zapas nasion zdolnych do kiełkowania, więc opisany wyżej zabieg trzeba by powtarzać wielokrotnie, aż do wyczerpania banku nasion-więc jakoś trzeba z nia walczyć.

Myślę, że jednak są środki chemiczne o silnym działaniu chwastobójczym, które niszczą rośliny liściaste. Są środki, które niszczą wszystko, co żyje!

na drodze jak sie jedzie do Wojewodzina też jest tego w huk

Nawet w Interwencji o tym było http://www.interwencja.polsat.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1293827

Coś podobnego rośnie za biedronką przy ul. Dwornej.

ta roslina jest do wytąpienia biebrza wymysliła preparat przeciw tej roslinie .

pewnie bym ją zerwał ale już wiem że nie można x d

bez przesady z tym barszczem dodaje się go do paszy i bydło z apetytem go zjada trzeba w odpowiedni sposób z nim postępować to nikomu się nie stanie krzywda. Jedyną wadą tej rośliny jest to że genetycznie ją zmodyfikowali radzieccy uczeni. gdyby byli to uczeni amerykańscy to wszystko było by ok.

Czy portal e-Grajewo powiadomił odpowiednie służby w celu zniszczenia tego chwastu?.

Za zniszczenie chwastu odpowiada zarządca terenu. Prawdopodobnie takie przypadki należy zgłaszać organom samorządowym (lub straży miejskiej)

Marihuana nie parzy a jest zakazna

na wioskach rośnie tego od groma ! Nie tylko w Grajewie, sama osobiście się z tym spotykam na co dzień - rośnie dużo tego przy rowach !

Ten chwast rośnie również w Szczuczynie na Osiedlu Pawełki na przeciwko i obok placu zabaw.

bo to narkotyk? 0_o

tam nie rośnie jedna roślina ale z 20, wystarczy spojrzeć że kilka metrów dalej rośnie istny gąszcz. Jeśli się rozsieje to za rok całe alejki będą w barszczu. dziwi mnie że nikt tym się nie zajmuje

roślina ta rośnie również przy ul.pilsudskiego kilkanaśnie metrów od wjazdu do nowo wybudowanego kościola

Dzisiaj spotkałam to na Kościelnej przy tej ścieżce która ludzie chodzą do kościoła -czy ktoś coś z tym robi ja tu mieszkam i trochę się boję

W Sulewie też to jest ....

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.