Klasyczna szklarnia to budowla wykonana z solidnego stelaża i ścian ze szkła lub tworzywa sztucznego. Z pewnością jest bardziej wytrzymała i stabilna niż tunel foliowy, jednak jest też droższa, niemobilna i trudniejsza w wykonaniu. Wiele osób decyduje się na wersję foliową, bo również stwarza dużo możliwości, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami. Ta ostatnia kwestia nie jest jednak najważniejsza - na foliaki decydują się również profesjonalne centra ogrodnicze.
W obu przypadkach chodzi nam o zapewnienie roślinom optymalnych warunków do wzrostu. W Polsce bywa to utrudnione - warunki atmosferyczne raczą nas przymrozkami, opadami różnego rodzaju i silnymi wiatrami, a także dużym nasłonecznieniem. Każdy ogrodnik miał również do czynienia ze zwierzętami, które niszczą sadzonki, uniemożliwiając ich rozwój, np. kretami, owadami lub ptakami. Ochrona w postaci tunelu gwarantuje lepsze zbiory - bez konieczności używania chemicznych wspomagaczy.
Szklarnia, niezależnie od budowy i użytych materiałów, tworzy mikroklimat sprzyjający roślinom. Musi przepuszczać odpowiednią ilość światła, ale też chronić przed nadmiernym promieniowaniem. Dba o izolację cieplną, a odpowiednia wentylacja w postaci otworów pomaga im wzrastać do pożądanych rozmiarów.
Okazałe plony to marzenie każdego plantatora: amatora i profesjonalisty. Tunel foliowy pozwala na uzyskanie ich nawet w utrudnionych warunkach, np. zimą. Wówczas możesz sobie pozwolić na hodowanie np. czosnku, pora, jarmużu lub pietruszki. W sezonie wykorzystasz konstrukcję do uprawy wielu warzyw, owoców i ziół, m.in. kapusty, ogórków, rzodkiewki, sałaty, fasoli, kalafiora, bazylii czy mięty. Dobrą wiadomością jest możliwość cieszenia się własnymi pomidorami, które są zmorą wielu domorosłych ogrodników.
Pomidory uwielbiają warunki, jakie zapewniają im tunele foliowe. Potrzebują ciepła i nie przepadają za nagłymi zmianami temperatury. Ze względu na niską odporność na mróz często nie wytrzymują naszego klimatu. W folii będą nie tylko zabezpieczone, ale też stymulowane do szybkiego i długiego wzrostu.
Tunele ogrodowe są dostępne w wersjach o różnych konstrukcjach. Do niewielkich ogródków warzywnych wystarczają kompaktowe namioty, do dużych upraw - modele o kilku sekcjach. Do dyspozycji masz warianty z półkami, które pozwalają łatwo zorganizować przestrzeń dla warzyw czy kwiatów.
Do uprawy pomidorów warto wybrać przeznaczony do tego tunel ogrodowy z oknami z moskitierą. Otwory przydają się właściwie zawsze - pomagają zachować właściwą cyrkulację powietrza, regulują temperaturę i wilgotność. Kolor folii (biały lub zielony) nie ma znaczenia. Jego wybór należy podyktować wyłącznie gustem.
Szklarnię z folii można przygotować samemu, jednak pamiętaj, że samodzielne wykonanie funkcjonalnej konstrukcji będzie wymagało doświadczenia oraz zakupu odpowiednich materiałów i, prawdopodobnie, narzędzi. Ceny gotowych foliaków ogrodowych są na tyle niskie, że warto rozważyć ich zakup. Wstępnie przygotowany produkt będzie Ci łatwiej postawić, a jego kształt będzie estetyczny.
W przypadku dobrych tuneli nie musisz mieć żadnych dodatkowych akcesoriów. Np. tunele ogrodowe Focus Garden montuje się bez użycia śrub. Jasne instrukcje pozwalają na postawienie stelaża przez osoby bez wprawy i dużych nakładów siły fizycznej. Cała oferta jest szeroka i daje duże możliwości, niezależnie od tego, jakim metrażem dysponujesz i jakie masz oczekiwania względem swoich upraw. Możesz też liczyć na trwałość i solidność, dzięki którym przekonasz się, że tunel foliowy może być równie praktyczny jak szklarnia.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)