środa, 22 września 2021

Kultura i rozrywka

Uczniowie LO na Łotwie

Uczniowie LO na Łotwie


11 czerwca po ośmiogodzinnej podróży autokarem, który zabrał nas praktycznie sprzed naszego LO, dotarliśmy bezpiecznie do Rygi. Na miejscu zostaliśmy  przywitani przez naszych łotewskich przyjaciół - dyrektorkę szkoły, p. Rutę Bukša – wielbicielkę kawy Inki, oraz koordynatorkę projektu - Eviję Kasa. Przed przyjazdem reszty naszej międzynarodowej "erasmusowej" społeczności, mieliśmy jeszcze trochę czasu w stolicy Łotwy, aby zasmakować regionalnej kuchni.

Kolejne cztery godziny i przyjechaliśmy na miejsce – do Kubuli, wsi na północnym wschodzie Łotwy. Pomimo bardzo późnej pory (godzina 2 w nocy), gospodarze przywitali nas w bardzo licznym gronie. 

Następne dwa dni to kolejne ciepłe powitanie w szkole  Stacijas Pamatskola, wizyta u Burmistrza Miasta Balvi, wiele zajęć integracyjnych dla uczniów oraz spotkania robocze dla nauczycieli.

W środę wszystkie zespoły z ośmiu krajów pochwaliły się swoim rocznym dorobkiem na wystawie zorganizowanej w szkole w Kubuli. Nasza grupa poczęstowała też resztę uczestników łakociami z Polski. Bardzo wszystkim posmakowały nasze krówki, delicje i biszkopty. Smakowe mleczko Łaciate* znikło szybciutko z naszego stołu.

Tego samego dnia zostaliśmy zaproszeni na smutną i ważną dla Łotyszy uroczystość upamiętniającą deportację miejscowej ludności na Syberię w 1941 roku. Później pojechaliśmy na granicę Łotwy z Rosją. Uświadomiliśmy sobie, gdzie kończy się Unia Europejska i że jesteśmy częścią tak wielkiej wspólnoty.

Dzień zakończyliśmy wizytą w wiejskiej chacie, gdzie przyjrzeliśmy się, jak wypieka się chleb, wzięliśmy udział w zabawach tanecznych, a kiedy byliśmy już bardzo głodni i zmęczeni, zjedliśmy świeżutki chleb, pyszną zupę z klopsikami i swojską śmietaną.

Ostatniego dnia pobytu w Kubuli zwiedziliśmy najciekawsze miejsca regionu Latgale. Wycieczkę zakończyliśmy grą w paintballa i grillem w jednym z okolicznych lasów.

Piątek – to wizyta w Rydze. Miasto urzekło nas swoim klimatem i piękną architekturą. Właśnie zaczęto się tu świętować rozpoczęcie lata, co tylko dodało uroku temu miejscu.

Wyjazd na Łotwę to nasza trzecia ‘erasmusowa’ wyprawa. Dziękujemy naszym przyjaciołom za bardzo ciepłe przyjęcie, gościnność i życzliwość. Jak zwykle przywieźliśmy mnóstwo miłych wspomnień.

Paldies, Łotwo!

 

*Specjalne podziękowania dla firmy "Mlekpol" za pomoc w przygotowaniu stoiska.
Urszula Partyka

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.