czwartek, 28 września 2023

Warto przeczytać

  • 1 komentarzy
  • 8371 wyświetleń

Ubezpieczasz samochód?

Ubezpieczasz samochód? Zobacz co powinieneś wiedzieć

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – w skrócie OC – jest ubezpieczeniem majątkowym, na mocy którego ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansowe skutki szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom trzecim. Posiadanie ważnej polisy jest obowiązkiem każdego kierowcy w Polsce, jednakże ceny OC poszły w ostatnim czasie w górę – i nie zanosi się na koniec podwyżek.

Podwyżki OC – skąd się biorą?

O wzroście cen OC kierowcy przekonują się na własnej skórze. W kwietniu 2016 r. okazały się one średnio o 7,5 proc. wyższe aniżeli w styczniu 2016 r., co oznacza, iż w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosły aż o 36 proc. Wpływ na taki stan rzeczy ma kilka istotnych czynników, w tym m.in. wytyczne określone przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz wprowadzenie podatku bankowego. Warto też zauważyć, iż osoby poszkodowane w wypadkach mają coraz większą świadomość swych praw. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest również to, że kwestie związane z bezpieczeństwem na drogach pozostawiają wiele do życzenia. Z danych policji wynika, iż w czerwcu 2016 r. doszło do ponad 3200 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło ok. 270 osób oraz do niemalże 34000 kolizji – to znacznie więcej niż w czerwcu 2015 r., kiedy to policja zarejestrowała przeszło 27000 kolizji oraz prawie 3000 wypadków, w których zginęło 207 osób.

Po co przepłacać?

Wychodzi zatem na to, że wzrost cen OC wydaje się uzasadniony, ale czy kierowcy rzeczywiście muszą przepłacać? Znaczna część z nich uiszcza mocno wygórowane składki, choć może płacić mniej. Trzeba bowiem w tym momencie pamiętać o jednej kluczowej sprawie, a mianowicie takiej, iż wysokość składki nie przekłada się na poprawę warunków ubezpieczenia, ponieważ suma gwarancyjna dla wszystkich ubezpieczycieli jest jednakowa – a to oznacza, iż zakres ochrony zawsze pozostaje bez zmian.

 

Porównywanie ofert kluczem do sukcesu

Co zatem zrobić, by nie płacić za OC więcej niż jest to w rzeczywistości konieczne? Podstawowa zasada brzmi: trzeba porównywać oferty OC online na ubezpieczamy-auto.pl. Mechanizm działania porównywarki jest prosty. Wyglądem przypomina ona formularz, do którego wpisuje się informacje standardowo wymagane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Na ich podstawie wyszukiwane są najkorzystniejsze cenowo propozycje ubezpieczeń.

 

Komentarze (1)

uważajcie na to żeby wam ktoś nie dopisał szkody, ja rok się kłuce z ubezpieczeniem i niechca mi skasować.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.