Kultura i rozrywka

  • 4 komentarzy
  • 930 wyświetleń

Tykocin Pomnikiem Historii

Tytuł miejscowość otrzymała od prezydenta w kwietniu. W czwartek (21.10) w południe w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy okolicznościowe tablice gospodarzom obiektów wpisanych na listę pomników - w tym m.in. burmistrzowi Tykocina.

 

Za Pomnik Historii uznano część Tykocina ograniczoną od północy rzeką Narew a od południa ulicami: Zagumienną, Choroszczańską, terenem dawnego klasztoru bernardynów, ulicą Kaczorowską i Holendry. Od wschodu z kolei teren zabytkowego miasta ogranicza cmentarz rzymskokatolicki, a w od zachodu cmentarz żydowski. 

 

W całej Polsce jest ponad 100 obiektów z tytułem Pomnika Historii.

To m.in. rezerwat archeologiczny w Biskupinie, Stocznia Gdańska, Jasna Góra w Częstochowie czy Stare i Nowe Miasto w Toruniu, a w Podlaskiem Kanał Augustowski, kościół św. Rocha w Białymstoku oraz meczety i mizary w Kruszynianach i Bohonikach.  - informuje Radio Białystok

 

Blisko 600-letnie miasto Tykocin jest najstarszym i najpiękniejszym zespołem urbanistycznym historycznego Podlasia  -  fot. http://umtykocin.pl/turysta/

 

Komentarze (4)

Lista szczególnych zabytków "Pomnik Historii' dobry pomysł by nadać im rangę. Dziwi mnie, że na liście znalazł się kościół św. Rocha z 20 wieku a niema na niej np. pałacu Branickiego najlepiej zachowanej rezydencji magnackiej w Polsce.

A zespół klasztorny w Szczuczynie?

Czy te palace niby zabytki to kto je stawial napewno nie zwykla ludnosc, tylko ci co ich wykorzystywali do ich postawienia to dlaczego sie nimi nie opiekuja ich wlasciciele, sprzedac na biurowce i inne uslugi i nowi wlasciciele niech nimi sie opiekuja a nie zwykli ludzie z podatkow, bo jakis Jasnie Pan postawil dla siebie krzywda ludzka.

Nowi właściciele nie będą się zabytkiem przejmować i nim się opiekować. Przebudują go maksymalnie dostosowując do swoich potrzeb i zabytek będzie tak naprawdę zabytkiem z nazwy. Magnaci swoje siedziby zawsze przebudowywali zgodnie z trendami mody z stylu gotyckiego na styl klasycystyczny potem na barokowy itd. aż do ostatniego jaki był w modzie nie dbając o jego walory historyczne a tylko o walory użytkowe. Podobnie gdyby myślało państwo włoskie to ruiny Forum Romanum czy Colosseum by dawno zniknęły z przestrzeni stolicy Włoskiej a bardzo cenne zabytki historyczne by były zniszczone i przestały by być dowodem dumnej historii i kultury tego kraju.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.