Komisarz Marek Sienkiewicz (45 l) urodził się w Mońkach, pochodzi z Białegostoku, gdzie mieszka i dotychczas służył. Żonaty, żona pracuje jako wychowawca w świetlicy szkolnej, ma dwie córki. Starsza córka uczy się w liceum, młodsza w szkole podstawowej. W szeregi Policji wstąpił w 1994 r. Pierwsze kroki policyjne stawiał w Oddziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Przeszedł wiele szczebli zawodowej hierarchii, pełniąc służbę zarówno w wydziałach pionu kryminalnego, jak i prewencyjnego.
Pracował w II Komisariacie Policji w Białymstoku, w Izbie Dziecka, na stanowisku asystenta do spraw kryminalnych w Wasilkowie oraz jako kierownik Posterunku w Supraślu. Od 2010 r. piastował stanowiska kierownicze. Najpierw, jako kierownik Referatu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, następnie awansował na zastępcę Komendanta Komisariatu Policji III, a w 2014 r. na komendanta Komisariatu Policji III w Białymstoku. Z dniem 13 lutego 2016 r. Komendant Wojewódzki Policji powierzył Mu obowiązki Komendanta powiatowego grajewskiej jednostki.
Ostatnie dni, były dla kom. Marka Sienkiewicza czasem na uporządkowanie pracy, rozeznanie w potrzebach i problemach grajewskiej Policji. Zapytaliśmy nowego komendanta o najważniejsze zadania i cele, jakie chce osiągnąć na objętym stanowisku.
Od niedawna pełni Pan funkcję Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Grajewie. Czy już wdrożył się Pan w nowe obowiązki i zapoznał z problemami?
Wstępnie zapoznałem się już z problemami terenu, na którym będę pracował. Do końca lutego br. chciałbym zwizytować Posterunek Policji w Szczuczynie oraz w Rajgrodzie by w pełni mieć obraz istniejących zagrożeń. Sądzę, że jednym z głównych zagadnień, któremu będę musiał stawić czoła, jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych.
Teren jednostki obejmuje odcinek drogi krajowej 61, na której obserwujemy duże natężenie ruchu. Dochodzi tutaj do częstych kolizji i wypadków drogowych często z ofiarami śmiertelnymi. Kolejny problem stanowi zjawisko przekraczania dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze codziennie zatrzymują do kontroli kierowców, jadących powyżej dopuszczalnego limitu. Niebezpieczeństw związanych z szybką jazdą jest wiele. Wystarczy chwila nieuwagi, wtargnięcie pieszego, zwierzęcia na jezdnię, gwałtowne hamowanie i dochodzi do tragedii. Kierując pojazdem z nadmierną prędkością trudno jest przewidzieć nagłe niebezpieczeństwa drogowe, nasza reakcja jest bardziej utrudniona a negatywne skutki mogą być jeszcze poważniejsze. By spokojnie dotrzeć do celu, każdy z nas powinien stosować się do obowiązujących przepisów, zdjąć nogę z gazu i nie kusić losu.
Czy planuje Pan zmiany w funkcjonowaniu grajewskiej jednostki?
Na chwilę obecną przyglądam się strukturze jednostki. Specyfika pracy i powstawanie problemów do rozwiązania dynamicznie się rozwijają. Czasami rodzaje występujących zagrożeń zmieniają się w krótkim okresie. Zadaniem Policji jest monitorowanie ich i jak najskuteczniejsze eliminowanie. Chciałbym, aby więcej policjantów pracowało w terenie. Patrol policyjny widzi więcej, ma możliwość bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami, może szybciej zareagować na łamanie prawa oraz, co najważniejsze, widok policjanta z pewnością wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Jesteśmy już po konsultacjach społecznych w terenie i w większości podstawowym problemem zgłaszanym przez mieszkańców jest brak Policji w pobliżu. Sukcesem jest posiadać bardzo kompetentny i skuteczny zespół ludzi, za których pośrednictwem będziemy w stanie reagować i likwidować istniejące zagrożenia.
Czy ma Pan wyznaczone dyżury, podczas których mieszkańcy powiatu grajewskiego mogą się z Panem spotkać osobiście?
Po zakończeniu konsultacji społecznych zastanowię się nad cyklem takich spotkań. Nie chcę być głuchy na głos mieszkańców. Istotą służb mundurowych jest poznawanie problemów ludzkich i ich eliminowanie. Zanim to jednak nastąpi to lokalna społeczność może zwracać się ze swoimi problemami do dzielnicowych rejonu. Ja zaś, póki co, interesantów przyjmuję w sprawach skarg i wniosków w każdy poniedziałek w godz. 13.00 - 15.00.
- Korzystając z okazji chciałbym prosić i podziękować zarazem za kredyt zaufania, którym Państwo mnie obdarzycie. Deklaruję chęć współpracy i proszę też o to zainteresowane instytucje. Zrobię wszystko, aby poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu grajewskiego było na najwyższym poziomie - powiedział kom. M. Sienkiewicz.
e-Grajewo.pl
Dziekujemy za rozmowę!
piątek, 27 grudnia 2024
czwartek, 26 grudnia 2024
Panie Komendancie dobrze że Pan porusza temat bezpieczeństwa na drogach. Wszyscy jak mantrę czy też litanię powtarzają, że prędkość jest przyczyną większości wypadków. Idąc tym tokiem rozumowania ograniczmy prędkość do "0" i wypadków nie będzie. Może wreszcie Pan zwróci uwagę na stan drogi nr 61 na odcinku od stacji paliw do mostu oraz w miejscowości Tama. Jeszcze gorzej wygląda ulica Robotnicza, która w zasadzie pod względem bezpieczeństwa kwalifikuje się do zamknięcia. Uprzejmię donoszę o powyższym i proszę te miejsca umieścić na tworzonej mapie bezpieczeństwa.
Kochani to teraz następnego Komendanta sprowadzić trzeba będzie z Torunia bo w Grajewie nie było i nie będzie chyba godnego kandydata na to stanowisko.