Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 746 wyświetleń

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę

24 lutego 2022 r. to dzień, który przeszedł do historii ze względu na rozpoczęcie pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obserwatorów było zaskoczeniem, że Putin zdecydował się jednak na taki ruch, podczas gdy inni ostrzegali przed polityką siły stosowaną przez Kreml, przewidując wojnę, która może objąć całe terytorium naszego wschodniego sąsiada. 

Kreml wybiela siebie, neguje dokonywanie zbrodni wojennych, zrzucając często odpowiedzialność na innych, w tym Ukrainę i jej partnerów. Z kolei wśród własnych obywateli kreowane jest m.in. poczucie zagrożenia ze strony naszego wschodniego sąsiada oraz NATO, również Polski.

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest przekonany o możliwości zawarcia porozumienia pokojowego z Rosją w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. Jak stwierdziła, osiągnięcie tego realne jest już w nadchodzącym tygodniu.

 

Ile są warte międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa?

W 1991 r. Ukraina posiadała trzeci co do wielkości arsenał nuklearny na świecie, którego pozbyła się w zamian za gwarancje bezpieczeństwa, zapisane w Memorandum Budapeszteńskim podpisanym w 1994 r. przez Stany Zjednoczone, Rosję i Wielką Brytanię. Kraje te zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz niestosowania wobec niej przymusów ekonomicznych. Te postanowienia w 2014 r. złamała Rosja, anektując należący do Ukrainy Krym i angażując się w konflikt w Donbasie.

 

"Polska zajmuje pierwsze miejsce (w stosunku do PKB) wśród wszystkich państw, które zaangażowały się w pomoc Ukrainie. Polskie wsparcie jako pierwsze dotarło na ukraiński front w znaczących ilościach. To my przekazaliśmy największą liczbę ciężkiego uzbrojenia. Polska jest też w czołówce państw, które (w liczbach bezwzględnych) przyjęły najwięcej uchodźców" — informuje Kancelaria Prezydenta RP

 

 

Komentarze (1)

Na przykładzie Ukrainy dobitnie widać co są warte sojusze, zapewnienia i gwarancje tzw zachodu. Oddajcie atom, a my USA i Wielka Brytania wam zapewnimy bezpieczeństwo i co i dupa. Teraz na dodatek USA każe sobie dodatkowo zapłacić dostępem do złóż deficytowych minerałów, czyli oddajcie nam kawał ziemi.
No ale o tym nie wolno mówić i ten tekst się nie ukaże.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.