wtorek, 18 czerwca 2024

Wiadomości

  • 26 komentarzy
  • 12479 wyświetleń

Trudne chwile dla ZADM?

Wojewoda Podlaski po rozpatrzeniu wniosku, z października 2013 r., wspólnoty mieszkaniowej z ul. Wojska Polskiego 37 w Grajewie, wezwał do zmiany uchwały, w której znajduje się zapis pozwalający na zarządzanie i administrowanie zasobami mieszkaniowymi na zlecenie wspólnot Zakładowi Administracji Domów Mieszkalnych w Grajewie.

Po szeroko dyskutowanych na grudniowej sesji Rady Miasta i wprowadzonych zmianach Miasto ponownie czeka na decyzję Wojewody. Licząc, że ten uzna argumentację i stwierdzi ważność wprowadzonych poprawek.

W uchwale z 1994 roku (ws. utworzenia zakładu budżetowego ZADM) wprowadzono zmianę, by umożliwić nadal prowadzoną działalność:
zarządzanie i administrowanie nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych w sytuacji, gdy do powstania wspólnoty doszło na skutek  sukcesywnego wyodrębniania lokali z nieruchomości stanowiącej pierwotnie w 100% własność miasta, a podczas wyodrębniania współwłaściciele określili umowny sposób zarządu (czyli mają stosowne wpisy w aktach notarialnych). Natomiast uchylono uchwałę z 1997 r. wprowadzającą zapis o możliwości zarządzania i administrowania na zlecenie.

Grajewski ZADM zarządza 16 wspólnotami, 15 z nich ma stosowny zapis w aktach notarialnych, jedna nie (właśnie ta przy ul. Wojska Polskiego 37), inna w ostatnich dniach już zrezygnowała z usług zakładu. Trzeba powiedzieć, że usługi ZADM to fundusze dla zakładu budżetowego.


- Chcę odnieść się do pisma Wojewody, jak również RIO, NIKu, orzeczeń sądów, które stwierdzają jednoznacznie, że zarządzanie przez zakład budżetowy wychodzi poza prawo. Państwo fajnie kombinujecie, żeby zostawić te wspólnoty. Przeczytam z pisma wojewody: „informuję, że zawarte w Pani piśmie uwagi dotyczące przedmiotowej uchwały stanowią sygnał o istnieniu nieprawidłowości i będą podstawą do podjęcia przez organ nadzoru określonych działań zgodnie z przysługującymi kompetencjami w odniesieniu do RM w Grajewie” – argumentowała podczas obrad przedstawicielka wspólnoty przy ul. Wojska Polskiego 37
- Takie jest prawo, nie można mówić, że ja chcę ingerować we wspólnoty, albo będziemy szli z prawem, albo pod prąd. Proszę o zrozumienie dlaczego tak się dzieje, ZADM, który reprezentuje p. Kupiec doprowadził w naszej wspólnocie do wielu nieprawidłowości. Stąd nasze kłopoty, mówię o dokumentacji, o stanie faktycznym nieruchomości. Jest to niedopuszczalne w dzisiejszych czasach. Stąd mój wniosek, stanowisko wielu instytucji jest jednoznaczne w tej kwestii – kontynuowała p. Sztolsztejner


- Przykro mi, że po wielu latach prowadzonej działalności, wykonanych wielu remontów, modernizacji, naprawach, czego nie można nie dostrzegać w mieście, jesteśmy jako Zakład przedmiotem podważania zasadności poczynań i wykonywanej pracy. Nie była to działalność pozbawiona podstaw prawnych. Przede wszystkim chcę zaznaczyć, że działaliśmy na podstawie przepisów prawa i innych umocowań, np. uchwał wspólnot mieszkaniowych, które przystępowały do nas dobrowolnie. Ponadto szerokie orzecznictwo pozwalało na tego typu działanie – tłumaczył dyrektor ZADM.
- Po powołaniu Zakładu w 1995 r. z mocy ustawy o własności lokali, powstały wspólnoty mieszkaniowe, podkreślam z mocy ustawy, to znajduje odbicie w aktach. Są zapisy w 15 z nich, w jednej nie, gdyż powołana została w 2009 r., były już wtedy zmiany w wym. ustawie. Jednakże właściciele zgodzili się na administrację przez nas. 
- Nie przyjmowaliśmy i nie przyjmujemy żadnych wspólnot spoza byłego zasobu komunalnego, nie ograniczamy wspólnotom wyjścia z naszej administracji. W odniesieniu do wypowiedzi Pani Sztolsztejner odnośnie bałaganu, proszę zauważyć, że Pani skierowała wiele spraw do różnych postępowań. Jak na razie nie mamy żadnych uwag w tym zakresie – mówił dyr. E. Kupiec


- Należy przypomnieć i zastanowić się nad kwestią dochodu ZADM i wpływów od tych wspólnot. Na razie te dochody wpływają, jednak im mniej nasz  zakład budżetowy będzie miał tych wspólnot, tym będzie miał mniejszy dochód. Co się z tym wiąże - miasto będzie musiało dokładać, czyli zwiększyć dotacje celowe na budynki w opłakanym stanie. Zostaną nam budynki o najniższym standardzie, w które trzeba wpompować ogromne pieniądze. Uchwała może spowodować, że miasto będzie musiało wydawać ogromne środki na niskostandardowe budynki – mówił Burmistrz Grajewa.
- Proszę o głęboką analizę i merytoryczne postępowanie, ostrzegam, bo domyślam się jakie mogą być skutki finansowe tych zmian. Uważam, że powinniśmy wspólnie próbować tak procedować, by wspólnoty zostały w zarządzie ADM – dodał A. Kiełczewski.


e-Grajewo.plKomentarze (26)

ZADM banda złodziei, przykładowo czynsz w bloku ADM za 36m2 wynosi około 500zł, a w SM około 250zł, tylko niskie czynsze mają w starych kamienicach po kilka zł, ale czyim kosztem?

„ … Chcę odnieść się do pisma Wojewody, jak również RIO, NIKu, orzeczeń sądów, które stwierdzają jednoznacznie, że… Jest to niedopuszczalne w dzisiejszych czasach. Stąd mój wniosek, stanowisko wielu instytucji jest jednoznaczne w tej kwestii – kontynuowała p. Sztolsztejner”.
W/W PANI NIE PODAŁA JESZCZE JEDNEJ USTAWY, KTÓRA MÓWI…..
Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) właściwy organ może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 tej ustawy, na podstawie odpowiednio zarządzenia wojewody albo rady lub sejmiku, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na cele określone w tym przepisie (m.in. na cele mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz innych celów publicznych czy też jako lokal mieszkalny). W zarządzeniu wojewody albo uchwale rady lub sejmiku określa się w szczególności warunki udzielenia bonifikat i wysokość stawek procentowych (art. 68 ust. 1b).
Zgodnie z art. 68 ust. 2 „jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu”.
„…Takie jest prawo,… albo będziemy szli z prawem, albo pod prąd...”
PODATNICY CZEKAJĄ NA ZWROTY TAKICH BONIFIKAT, KTÓRE ZOSTAŁY UZYSKANE NIEZGODNIE Z W/W PRAWEM. PONIEWAŻ ZA TE PIENIĄDZE MOŻNA WYREMONTOWAĆ STARE BUDYNKI KOMUNALNE BY POPRAWIĆ STANDARD MIESZKAŃCOM MIASTA. CZEKAMY NA DZIAŁANIA RADNYCH W TYM TEMACIE. Z POWAŻANIEM PODATNICY.


tomson79 no to jak Ci nie pasuje to się przeprowadź dla Was to najlepiej żeby wszystko było darmo a i tak Wam będzie źle, ja mieszkam w bloku ZADM od 30 lat i jakoś nie narzekam

o jakich Pan remontach pisze? Tych przy głównych ulicach miast? Dla oka? Jeśli tak to owszem.
A proszę zwrócić uwagę ile jest bloków w Pana władaniu, które od kilku lat mają powybijane szyby w oknach klatkowych, piwnicznych. Remont klatek wykonywany najniższymi kosztami powoduje ich "degradację" jeszcze tego samego roku.
Wystarczy odwiedzić "swoje" zasoby w terenie i nadzorować pracę swoich ludzi.

prosze kasy nie maja ale satelity wisza wyslac hamow do roboty

do tomson 79, mylisz czynsz z pozostałymi opłatami , też uważam ADM za bandę z.., mieszkam w budynku na 1000 lecia z 1960 roku -( czyli stary blok) w mieszkaniu mieszkaja tylko dwie osoby , wprawdzie metraż większy bo 55 m ale płacę 600 z małym haczykiem ( ale jest w tym woda zimna i ciepła , śmieci i pozostałe składniki wpływające na wysokość opłat) z tym że wiem że wyjściowa nasza stawka za tzw. metr jest 3 krotnie wyższa niż w całym Grajewie (ponoć blok w którym mieszkam to" metropolia" w samym centrum - ale taką stawkę płacą tylko Ci którzy nie wykupili mieszkań tak jak Ja bo mnie nie stać wykupić ,dla pozostałych stawka wynosi dużo mniej- dlatego zgadzam się że to banda złodziei , płacę czynsz regularnie - ale widocznie ich zdaniem za mało ( trzeba zmienić przede wszystkim KUPCA

tak dokładnie w adm jest strasznie dorogo ja za 44 m w bloku płaccę 500 zł

Dlatego, że drodzy Państwo w tych opłatach macie ukryty koszt utrzymania budynków, w których lokatorzy nie płacą czynszu...remonty starych kamienic z Waszych funduszy remontowych.

od tego czytania to mi słabo się robi. Kto wam kazał mieszkać w ADM zamieszkajcie tam gdzie będzie wam pasowało w własnym domu albo w bloku spółdzielczym i po całym problemie. Dać komuś palec to .... . WSZYSCY NAJMĄDRZEJSI

w ADM płacilam53 m 540zl teraz w wspólnocie mieszkaniowej placę265,86złjest różnica utrzymywanie urzędasów ,zawsze było w dziale technicznym 2 osoby od kilku lat nadal dwóch a lokatorów jest o połowę mniej .Już czas to zmienić radny bezradny może też odejść,donosiciel i inni przydupasy.

to prawda w adem ceny czynszu sa kosmiczne i wciaz sa co chwila podwyzki rozwiazac ten adem jak najszybciej bo nawet ludzie juz nie chc tam kupowac mieszkan bo lepiej splacac kredyt niz im walic w kieszenie jestem za rozwiazac adem on sa tak chciwi ze juz opamietania nie maja!!!!!!!!!!

remonty sa wykonywane z funduszy remontowych to po pierwsze oni laski nie robia !!! i to ciekaw jestem czy te pieniadze sa uczciwie rozporzadzane??? rozdu...c ta klike!!!

To ile doliczane jest do metra kwadratowego dla utrzymania Dyrektora i jego pracowników.?

tak. myślę ma rację !!!! jak po mieszkanie z adm otrzymać to lista coraz dłuższa jak do płacenia to za darmo by chcieli. Narzekacie na adm ze drogo, a dodatkow mieszkaniowych nie bierzecie ?? jak nie bierzecie to widocznie stac was na własny DOM problem rozwiazany !

Do lokatorzy WP 37 - to ta Pani z Waszego bloku ma oddać BONIFIKATĘ ??????

zobaczcie ile osób teraz pracuje w technicznym chyba już 5 no i ktoś musi ich utrzymać

Dokładnie to po co się zapisujecie na listy do mieszkań z ZADMu ? Narzekać to każdy potrafi a jak tak to walicie do burmistrza po mieszkania ludzie popatrzcie najpierw na siebie a później wypisujcie takie bzdury! A żal wam dupe ściska że ludzie mają tam pracę ? Ale nie patrzycie też na to że ktoś tam z wami musi się użerać, nie rozumiem was kompletnie!!!!!

do B. Zdaje się, że ludzie w ZADMie także kupują mieszkania, a nie tylko dostają je z listy

Ludzie ile w was jest zawiści ! Szok

Do AGA - powiedz do jakiego zarządcy przeszłaś, że czynsz obniżył Ci o połowę to my też tam przejdziemy. Nie rozumiem na czym ta oszczędność skoro cenę za wodę i ścieki ustala ZWiK, cenę za ciepło PEC, cenę za nieczystości stałe Urząd Miasta, stawkę na fundusz remontowy każda wspólnota ustala i zatwierdza indywidualnie, natomiast za zarządzanie nieruchomością i ADM i prywatni zarządcy biorą po 1 zł WIĘC JAK TO SIĘ STALO , ŻE TWÓJ CZYNSZ SPADŁ O POŁOWĘ, różnica jest tylko jedna prywatny zarządca może sobie zatrzymać pieniądze jakie mu zostaną z tej złotówki i nie da zarobić ludziom, a zakład państwowy musi rozliczyć się co do grosza. WIĘC WYJAŚNIJ NAM JAKIE SKŁADNIKI OBNIŻONE ZOSTAŁY I U JAKIEGO ZARZĄDCY TO I MY TAM PRZEJDZIEMY. MIESZKAŃCY WM

Tak narzekacie na adm, ubliżacie pracownikom a ja ich chcę pochwalić bo dla kilku już bloków uzyskali premię termomodernizacyjne za które wykonano docieplenie bloków, z czego żaden prywatny zarządca nie skorzystał. Więc ja cieszę się, że żaden prywatny zarządca nie przekonał naszego Zarządu by przejść do niego ponieważ remont byśmy musieli wykonać z własnych pieniędzy. BRAWO ADM

lokatorzy ja płacę 0.90 gr dla zarządcy , czyn dla tego spadł o połowę ze jestem w wspólnocie mieszkaniowej mieszkanie wykupiłam na własność i nie jestem w ADM żałuje że to dopiero rok jak wykupiłam mogłam to już dawno wykupić zamiast płacić do ADM tyle kasy to w to miejsce można wziąć kredyt i spłacać i mieszkanie własne . Korzystajcie z ulgi 70% bo za 1zł jak w spółdzielni się nie doczekacie i ja też na to liczyłam tyle forsy co m-c płaciłam ach szkoda mówić.

crs tak skoro kupuj a to znaczy że ich stać płacić więc przestańcie narzekać bo czynsze po wykupieniu mieszkania nie są tak kolosalne :) ja za swoje mieszkanie 49m płacę 600 zł i nie narzekam

Aga jeśli możesz podaj wymiar opłat za mieszkanie teraz na co się składa kwota prawie 300 zł i jaka byla wcześniej jeśli oczywiście możesz porównam to z moim (mieszkał w bloku admu) zainteresowała mnie taka duza obnizka z góry dzieki

Zainteresowana ogólnie naliczony czynsz wynosi 259,90 plus 16.20 remontowe nie wnikam za co ile jak i tak o połowę mniej mieszka 2 osoby zameldowanych 6 za śmiecie płacę 14 zł,mam co kwartał zwrot za wodę więc płace co 3 miesiąc 192 zl plus remontowe.W ADM za wszystkie 6 płaciłam za śmieci i za tych co nie mieszkają,zwrot mam większy za wodę a używam ile używałam w ADEM albo był za kwartał 18 zł lub niedopłata .Pracuję to nie mam kiedy iść i wziąć szczegółowo co i ile za co,a i dla tego że mało płacę to nie wnikam , a jeszcze będę miała za CO nie wiem ile ale w DM 700zł i rozliczali aż w lipcu a tutaj w marcu jest różnica a nie trzymają cudzą kasę 7 miesięcy .
Pozdrawiam i naprawdę polecam wykupić nawet za kredyt 3 latka i mam swoje no jeszcze zostało 2 do spłaty GA.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.