Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 11098 wyświetleń

Trio fortepianowe w PSM

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Grajewie

Prezentując słuchaczom arcydzieła kameralistyki wybrano najpopularniejsze obok kwartetu smyczkowego – trio fortepianowe.

W Grajewie wystąpili muzycy Filharmonii Narodowej:

Wojciech Szlachcikowski – skrzypce
Nadia Bojadżijew – wiolonczela
Anna Lewicka – fortepian


Poznaliśmy możliwości techniczne i brzmieniowe tego zespołu poprzez kompozycje czterech wielkich twórców.

Okres klasycyzmu w którym narodziła się kameralistyka, reprezentowali wielcy Wiedeńczycy – Józef Haydn i Ludwig van Beethoven. W ich dorobku kompozytorskim muzyka kameralna zajmuje znaczące miejsce. Obaj wnieśli istotny wkład w rozwój tego gatunku, zarówno pod względem bogactwa form, różnorodności faktury, jak i głębi wyrazu.

Kameralistykę romantyczną reprezentowała kompozycja Antonina Dvoraka, czołowego twórcy tzw. „czeskiej szkoły narodowej” i jednocześnie jednego z najwybitniejszych kameralistów II połowy XIX wieku. W wybranym utworze kompozytor odwołuje się do muzyki ludowej, jej nostalgii i żywiołowości.

Na zakończenie koncertu – wiek dwudziesty i Dymitr Szostakiewicz, kompozytor rosyjski, monumentalny symfonik, wielki kameralista i jego głęboko ekspresyjna muzyka.


Repertuar:
Edward Grieg - Taniec Anitry ze suity Peer Gynt
Franciszek Schubert – Oktet F-dur cz.II adagio
Ludwig van Beethoven – Trio fortepianowe c-moll op. 1 nr 3 cz. IV Finale
Antonin Dvorak – Trio fortepianowe e-moll op. 90 nr 4 „Dumki” cz. IV
Dymitr Szostakowicz – Trio fortepianowe e-moll op.67 cz. IV Allegretto



Wojciech Szlachcikowski ( l.40)

Jestem współpracownikiem Filharmonii Narodowej, pracownikiem Akademii Muzycznej w Gdańsku , uczę gry na skrzypcach studentów. Dzisiejszy koncert w Grajewie był bardzo przyjemny. Oczywiście sam przyjazd jest męczący i wymaga sporego wysiłku , jesteśmy już po dwóch koncertach wcześniej – ale przy takim odbiorze publiczności jaki był dzisiaj to mamy głębokie poczucie sensu tego co robimy i to jest najważniejsze – po to jesteśmy artystami, żeby dawać radość słuchania muzyki.
- Jeśli chodzi o muzykę inną niż wykonuję na co dzień np. pop – staram się jej nie słuchać, uważam że nie ma tam zbytnio dobrej muzyki, aczkolwiek jeżeli zdarzy się dobra piosenka to z chęcią jej wysłucham.
- A coś takiego jak hiphop – to mnie odrzuca.
- Muszę się przyznać, że nie korzystam z internetu , tłumaczę to narazie brakiem czasu i kilkoma innymi względami– ale nie twierdzę, że nie będę internautą.

Dziękujemy
e-Grajewo.pl

Czy słuchasz muzyki poważnej?

piątek, 20 grudnia 2024

Powiatowe Spotkanie Opłatkowe

czwartek, 19 grudnia 2024

Spotkanie opłatkowe Gminy Grajewo

Komentarze (3)

Muzyka łagodzi obyczaje ...

eeee ja chory jestem a tak bardzo chcialem isc :(((((

hehe a ja byłam :P Było OK:)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.