środa, 17 lipca 2024

Warto przeczytać

Trening siłowy - jak zacząć?

Trening siłowy zdobywa coraz więcej zwolenników, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród przedstawicielek płci pięknej. Jeżeli i Ty zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem aktywności fizycznej, koniecznie dowiedz się, jakie akcesoria mogą okazać Ci się szczególnie pomocne.


Uchwyty do pompek, a może drążek?

Pompki należą do jednych z popularniejszych ćwiczeń siłowych. Wykorzystuje się w nich przede wszystkim ciężar własnego ciała, choć oczywiście możliwe jest robienie pompek z dodatkowym obciążeniem. Bez względu na to, jaki jest Twój poziom zaawansowania, na pewno mogą przydać Ci się uchwyty do pompek. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że pomagają zwiększyć efektywność treningu. Dzięki takiemu akcesorium można mieć również większą kontrolę nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczenia. 

Amatorom treningów siłowych do gustu mogą przypaść także drążki. Ich montaż nie należy do szczególnie wymagających, dlatego poradzi sobie z nim nawet osoba bez doświadczenia. Zaletą ćwiczeń na drążku jest przede wszystkim możliwość wzmocnienia górnych partii ciała, a więc pleców i barków. Dzięki temu można będzie zapobiec dysfunkcjom oraz bólom kręgosłupa w przyszłości. Ponadto, trening z wykorzystaniem tego akcesorium pozwala wyrzeźbić górne partie sylwetki, na czym szczególnie mocno zależy panom. 


Bez sztangi ani rusz!

Jednym z podstawowych akcesoriów przydatnych w treningu siłowym jest oczywiście sztanga. W zależności od swojego poziomu zaawansowania wybierz idealną sztangę dla siebie. Im większe obciążenie, tym bardziej wymagający będzie rzecz jasna trening. Na początku bezpieczniej jest rozpoczynać od podnoszenia mniejszych ciężarów. Z czasem warto jednak modyfikować swój trening tak, aby dawać z siebie coraz więcej. Wówczas istnieje ogromna szansa na uzyskanie oczekiwanego progresu w stosunkowo krótkim czasie. 

Jeżeli ma się trudność w samodzielnym doborze rozmiaru ciężaru, warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera personalnego. Można korzystać z jego usług nie tylko na siłowni, ale również w warunkach domowych. Druga z opcji na pewno przypadnie do gustu osobom o introwertycznym usposobieniu. 

Bez względu jednak na rodzaj czy częstotliwość treningu siłowego, należy mieć na uwadze odpowiednią dietę. Aby mogło dochodzić do wzrostu masy mięśniowej, trzeba odżywiać się w sposób zrównoważony. W jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w białko, a także zdrowe, najlepiej nienasycone tłuszcze. Kluczowe jest też wypijanie minimum półtora litra wody dziennie, ponieważ podczas wysiłku traci się sporo płynów. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.