poniedziałek, 6 stycznia 2025

Sport

  • 4 komentarzy
  • 2922 wyświetleń

Team4 Grajewo. Podsumowanie sezonu 2024

TEAM 4.  CZAS ŻYCZEŃ, PODSUMOWAŃ I REFLEKSJI


Team 4 Grajewo serdecznie pozdrawia miłośników jazdy na rowerze. Z życzeń jakich pełno na FB wybraliśmy te zaprezentowane przez Wkręconych. W pełni się z nimi zgadzamy. Wkręceni życzą Wam wspaniałego i rowerowego Roku 2025! Spełniajcie marzenia, kręćcie do utraty tchu, odkrywajcie nowe ścieżki i piękne miejsca, i żyjcie pełnią życia.

Podsumowanie sezonu prezentuje poniżej Janek Włodkowski. Warto przeczytać. Długie, ale nie pozbawione refleksji na temat infrastruktury rowerowej w naszym powiecie. Moje zdanie w tej sprawie jest mniej krytyczne. Infrastruktura drogowa w powiecie w ciągu 11 lat (tyle lat jeżdżę rowerem) znacząco się poprawiła.

Ja pozwolę na bardzo krótkie oczywiście subiektywne podsumowanie. W 2024 roku postawiliśmy na jakość.  Wszystkie nasze przedsięwzięcia można zaliczyć do udanych, ale 2 rajdy (wokół J. Śniardwy, Mazury Garbate) były super. Koledzy ustanowili kilka rekordów. Dominik i Krzysztof przejechali po 9000 km,  Bogdan zaliczył aż 41 „setek”, a jeden z seniorów uplasował się w czołówce woj. podlaskiego.

Rekordy nie są ważne, ale  radość jaką sprawia jazda rowerem. Dzięki dla Wojtka Chrzanowskiego za pomoc w realizacji naszych eventów.

Team 4 ma się dobrze. Działamy dalej. Jakie plany na 2025 rok ?. Mamy już opracowany wstępny plan. Będziemy o nich oczywiście informować. Może wreszcie wybierzemy się na spotkanie z Burmistrzem Grajewo i Starostą. Ładnie będzie jak pojawimy się na szlakach w koszulkach promujących miasto i powiat.


Pozdrawia: Jarek Sarnacki (Team 4 Grajewo)

 

Podsumowanie sezonu 2024 wg Janka Włodkowskiego


Wczesna wiosna i ciepła, pogodna jesień wydłużyły sezon rowerowy 2024 roku. Braliśmy udział w kilkunastu wyprawach rowerowych. Trzy wycieczki (pielgrzymki) rowerowe zorganizował ksiądz proboszcz Antoni Wróblewski i trzeba przyznać, że te religijne eventy cieszyły się największą frekwencją i niesamowicie szerokim przekrojem wiekowym uczestników. Prosimy księdza Antoniego o więcej.

Team 4 Grajewo też nie próżnował. Już 1 maja zaprosiliśmy na wiosenną trasę inauguracyjną i zebrała się wtedy najliczniejsza grupa, aż 18 sympatyków rowerowych wypraw. W gratisie otrzymaliśmy majowe słoneczko, pachnące bzy w mijanych wioskach, śpiew ptaków, jasną zieleń łąk i lasów, pełen wody Kanał Rudzki i ciekawą trasę przez Kacprowo, Okół, Białaszewo, Białogrądy, Przechody, Kapice, Sojczyn Grądowy i Borowy. Następnie zatrzymaliśmy się w Rudzie, gdzie raczyliśmy się jubileuszowym obiadem, zafundowanym przez Jarka w Starej Kuźni i powrót do Grajewa przez Koty-Rybno i Szymany Kolonie. Praktycznie cała trasa o długości ok. 70 km to lokalne drogi asfaltowe.

Rok 2024 to również wyjątkowy rok ze względu na dużą ilość tras wyjazdowych. Zaczynaliśmy trasy w Olecku, Piszu, Białymstoku, Giżycku, Augustowie, Stańczykach. Wszystko dzięki Maurycemu. Nasz rodowity Sycylijczyk mógł zapakować do swojego busa nawet 15 rowerów, jednak tylko najdłuższa wyprawa dookoła Śniardw okazała się kompletna. W pozostałych było po 8- 10 uczestników, a na Stańczyki pojechała zaledwie piątka. Szkoda niewykorzystanego potencjału, ale chętnych zabrakło. 

Nie o tym jednak chcę pisać w podsumowaniu. Dzięki wyjazdom mogliśmy zobaczyć jak wyglądają trasy, drogi i ścieżki rowerowe w innych regionach. Niestety, w takim porównaniu wyglądamy marnie. Można pominąć większe miejscowości. Nie mamy szans z Białymstokiem. Brak nam tak atrakcyjnych terenów jak w Augustowie, Mikołajkach, Giżycku, czy Piszu. Jednak nawet mniejsze Olecko pokazuje jak powinny wyglądać trasy rowerowe.

Wiewiórcza Ścieżka edukacyjna dookoła jez. Olecko liczy 14 km i jest wykonana wzorowo. Umocnione miejscami brzegi jeziora, wbite paliki z ułożoną faszyną podtrzymujące zbocza i zapobiegające osuwaniu się ziemi, atrakcyjne ławki, kosze na śmieci, pomosty widokowe, tabliczki informujące o aktualnej lokalizacji na trasie i numery telefonów alarmowych. Jest porządek i czystość, a także Miejsca Obsługi Rowerów (MOR) z pompką i narzędziami. I jeszcze ten zabytkowy kompleks (1930 r.) z plażą i wieżą widokową na końcu mola. Piasek na plaży o szerokości przypominającej plaże nad Bałtykiem. Cała długość ścieżki to naturalna ubita gruntówka i posypka żwirowa.

Druga przepięknie wykonana ścieżka rowerowa biegnie z Olecka do Gordejek Małych po nasypie byłej kolei. Na 7 km trasie wybudowano kilka MOR_ów z wiatami, ławkami, toaletami i ciekawostkami przyrodniczymi. Są budki dla ptaków i domki dla owadów. Estetycznie wykonano barierki ochronne ścieżki i miejsca przecięcia z drogami komunikacyjnymi. Nawierzchnia na większości ścieżki jest asfaltowa.

Kolejna ścieżka betonowa do Rosochtych daje przedsmak atrakcji Mazur Garbatych. Olecko potrafiło zdobyć fundusze, a nasi grajewscy włodarze jak zawsze ciągną się w ogonie.

Grajewo przegrywa nawet z sąsiadującymi Prostakami. W tej gminnej miejscowości wytyczono kilka wspaniałych tras. Zazdroszczę Prostkom atrakcyjnej trasy MTB, a mają jeszcze szlak rowerowy niebieski „Tatarskim szlakiem”, szlak pieszy (zielony) Szlak Tatarski, Szlak Papieski (JPII) i treningowe trasy MTB w mieście. Prostki biorą udział w tworzeniu subregionalnego szlaku rowerowego EGO Kraina Bociana, który będzie łączył się w Gołdapi ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. I jak tu nie zazdrościć?

Powiat augustowski to również nasz wschodni powiatowy sąsiad, a jak tam wygląda dostępność szlaków rowerowych? Już sama oferta na stronie urzędowej powiatu zdumiewa. Pokazane są zdjęcia z tras, plany, mapki, długości w kilometrach i opisy. Dla porównania przeczytajcie co proponuje strona Powiatu Grajewo. Dysproporcje widać gołym okiem.

W granicach miasta Augustów jest ponad 15 km ścieżek rowerowych i pieszych z pasem ruchu dla rowerów, a w powiecie augustowskim ponad 76 km. Oznaczono i opisano również setki kilometrów tras w terenie po drogach asfaltowych, gruntowych i leśnych.

Ciekawa jest oferta Rowerem „Dookoła Centrum Europy” w 5 dni o proponowanej długości od 87 km do 191 km.  Trasy w dwóch wersjach, zielona – krótsza i czerwona – dłuższa, rozłożono na 5 dni z noclegami w kwaterach agroturystycznych. Szlak zaplanowano we współpracy z ofertą gospodarstw agroturystycznych w Dolinie Górnej Biebrzy.

Kolejne trasy rowerowe Augustowa trudno zliczyć.

Pierścień Rowerowy Suwalszczyzny R65 - 319,4 km. W powiecie augustowskim jest 132 km.

Euro Velo R11 – międzynarodowy szlak Europy Wschodniej. W PA jest 70 km

Trasa jez. Białego – 27 km,  Trasa jez. Kolno - 27,5 km,    Trasa jez. Sajno – 35 km, Trasa rzeki Netta – 40,5 km

Trasa rzeki Rospuda – 33 km, Trasa rzeki Wołkuszanka - 35,4 km, Trasa rzeki Niedźwiedzica - 33,2 km

Trasa Biebrza – Wigry 60,1 km

Szlak Lipsk – Jałowo – Szuszalewo – Kamienna Stara i Nowa – Ostrowie Biebrzańskie – Nowy Lipsk – Lipsk - 33 km

Szlak czarny „Na Powstańce” – 19,9 km

Szlak zielony „Na Koci Rynek” – 25,4 km

Szlak czarny Miklaszówka – Rubcowo 38,5 km

Do tego doliczyć można około 20 szlaków pieszych również szczegółowo opisanych na stronie Powiatu Augustów. 

Od południa sąsiadujemy z Mońkami, a tam Biebrzański Park Narodowy, Goniądz, Osowiec, Osowiec-Twierdza i Carska Droga. Piękne tereny i kilometry tras.

Wystarczy tych cudzych szlaków. Wokół Grajewa jest tyle ciekawych miejsc, dobrych nawierzchni asfaltowych z niewielkim ruchem zmotoryzowanych, atrakcyjnych leśnych dróg i ścieżek, ale brakuje opisów tras i podstawowej infrastruktury turystycznej. Mamy BPN, jeziorko Brajmura, rzekę Ełk, kanał Rudzki, jez. Dreństwo, jez. Rajgród, jez. Mierucie, jez. Toczyłowo. Brakuje oznaczonych łączników do już istniejących tras u naszych powiatowych sąsiadów. Brakuje informacji gdzie jechać, jak jechać i co można zobaczyć. Trzeba wsadzić na rower burmistrza, starostę, wójta i zabrać ich na wycieczkę. Może wtedy coś się zmieni na lepsze i u nas, bo zostaliśmy w tyle i nadal mamy pod górkę. 

Jeżeli doczytaliście do końca – dziękuję. Jeszcze tylko w podsumowaniu spis naszych wycieczek w 2024 roku.

1. 01-05. Grajewo-Białaszewo-Białogrądy-Kapice-Ruda – 70 km

2. 12-05. Wokół jez. Rajgrodzkiego – 80km

3. 19-05. Wokół jez. Olecko-Gordejki-Rosochate – 45 km

4. 26-05. Wyprawa na Grzędy-BPN – 80 km

5. 07-07. Wokół jez. Śniardwy – 101 km

6. 13-07. Pielgrzymka Wąsosz – 50 km

7. 27-07. Pielgrzymka Białaszewo – 40 km

8. 02-08. Grajewo- Osowiec-Goniądz-Tribalanga – 70 km

9. 07-08.  Grajewo-Ostrykół-Lipińskie Małe-spływ – 30 km?

10. 01-09. Białystok-Supraśl-Waliły – 50 km

11. 15-09. Giżycko-Sztynort-Twierdza Boyen – 60 km

12. 22-09.  Augustów-Sajno Pustelnia Onufrego – 50 km

13.  29-09.  Stańczyki-Żytkiejmy-Trójstyk Wisztyniec -58 km

14. 09-10.  Wyprawa na Dębiec - 50 km

15.  21-10.  Grajewo-Prostki-Ostrykół-Trasa MTB – 36 km

16. 28-10. Grajewo-Cyprki-Gorczyce-Kobylin-Lipińskie-Ostrykół -40 km

17.  29-10. Wierzbowo-Boczki- mogiła pamięci-Dybła-Mareckie-Łękowo – 29 km

Tekst i foto: Jan Włodkowski.

 

 

 


 

niedziela, 29 grudnia 2024

Turniej Piłki Nożnej dla WOŚP

Komentarze (4)

W nowym roku nowe trasy, nowe postanowienia. Spotkamy się na szlakach. Zapraszamy wszystkich miłośników jazdy rowerem

Cóż można dodać, ścieżki rowerowe są budowane ale nie są przystosowane do jazdy rowerem. Przykładem odcinek w Toczyłowie od skrzyżowania do początku lasu . W podobnym stylu powstaje odcinek w Czarnejwsi. Szkoda bo rowery są różne nie tylko MTB

Szkoda że tak mało Pań z wami jeżdzi. Kobieta łagodzi obyczaje. Musicie postawić sobie za punkt honoru.
W każdym rajdzie musi wziąć udział przynajmniej 5 Pań. Powodzenia.

Bardzo Państwu kibicuję.... może dołączę.Pozdrawiam.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.