Warto przeczytać

Szpitale modułowe - zalety, które docenimy nie tylko w trakcie pandemii

Koronawirus obnażył słabości polskiej służby zdrowia. W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 w wielu miastach podjęto decyzję o budowie modułowych placówek leczniczych. Obiekty mają stanowić zabezpieczenie na wypadek braku dostępnych łóżek w istniejących szpitalach. Warto jednak wiedzieć, że budowle mogą przydać się również po ustaniu zagrożenia epidemicznego.

   

Szpitale z gotowych prefabrykatów stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Są bezpieczne i funkcjonalne, pozostają sterylne, a przy tym cechują się wszechstronnością zastosowań. W zależności od potrzeb obiekty modułowe można przekształcić w mobilne laboratoria, apteki, gabinety zabiegowe czy poradnie specjalistyczne. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie dostawcy tego typu rozwiązań https://climatic.pl/mobilne-szpitale-modulowe/.

Dlaczego warto zdecydować się na szpitale z modułów?

Budynki wykonane z modułów stanowią doskonałe rozwiązanie w sytuacjach kryzysowych, jak np. epidemie czy klęski żywiołowe. Wśród ich głównych zalet wymienia się bardzo szybką realizację. Można je stawiać od podstaw lub traktować jako uzupełnienie dostępnej infrastruktury medycznej. Co istotne, montaż prefabrykatów nie wiąże się z uciążliwościami w postaci hałasu i pyłów, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych technologii. Jest to spowodowane tym, że ponad 90% czynności odbywa się w zamkniętej hali.

O popularności tego rozwiązania decydują również niskie koszty eksploatacyjne. Budynki są ponadto doskonale zaizolowane i wyposażone w nowoczesne rozwiązania grzewcze oraz wentylacyjne. W obiektach zastosowano technologie poprawiające wydajność pracy personelu medycznego, np. możliwość sterowania aparaturą medyczną.

Na co można przekształcić obiekty z modułów?

Do istotnych zalet budownictwa prefabrykowanego zalicza się swobodę adaptacji przestrzeni. Aby dopasować obiekty do bieżących potrzeb, montuje się w nich kolejne moduły lub zmienia układ pomieszczeń. Tym samym po ustaniu zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się patogenu SARS-CoV-2 szpitale modułowe mogą być wykorzystywane w innych celach. Do czego przydadzą się konstrukcje? Możliwości jest co najmniej kilka:

  • Poradnie specjalistyczne

Szpital modułowy posiada potrzebne urządzenia diagnostyczne, aparaturę do ratowania życia czy gazy medyczne. Elementy te mogą stanowić bazę do stworzenia poradni specjalistycznych.

  • Zaplecze administracyjne

Obiekt nadaje się jako miejsce dla pracowników biurowych. Wyposażono go w niezbędne instalacje (grzewcze, wodno-kanalizacyjne, elektryczne).

  • Zabezpieczenie na wypadek kolejnego zagrożenia

Zdemontowane moduły nie zajmują dużo miejsca. Są łatwe do przechowywania i można ich użyć na wypadek kolejnej kryzysowej sytuacji.

  • Poszerzenie oferty medycznej w innej lokalizacji

Szpitale modułowe nadają się również do przeniesienia w dowolne miejsce, np. w celu rozwinięcia oferty medycznej w danym regionie.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.