piątek, 3 stycznia 2025

Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 22905 wyświetleń

Szkolne opowieści – cz. 1

Geneza Szkoły Zawodowej
PŚSZ w G r a j e w i e 1947/48
Dyrektor: Pani Kiełczewska

Organizacja szkoły
   Zdecydowaną postawę, o powołaniu Państwowej Średniej Szkoły Zawodowej w Grajewie, podjęto w czerwcu 1947 r. Głównym organizatorem tej szkoły i jej pierwszy dyrektorem była Pani Kiełczewska. Na ulicach miasta wywieszono ogłoszenia o naborze uczniów. Oficjalne zapisy trwały od czerwca do września, jednak kandydaci na uczniów zgłaszali się nawet w październiku. Szkoła była tworem nowym, a społeczeństwo do wszystkiego, co nowe, zwykle nie ma zaufania. Na dzień 01.09.1947 r. było zapisanych tylko 103 uczniów.
   W okresie organizowania szkoły, czyniono starania o pozyskanie budynku przy ul. Ełckiej 1. Po jego remoncie miał służyć dla celów szkolnych. Po przydziale budynku, jego wstępny kosztorys na pełną adaptację, wyniósł 2.500.000 zł.

Początek roku szkolnego 1947/48
   Dnia 03.09.1947 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Młodzież zebrała się pod budynkiem szkoły nr 1, a o godz. 09:00 udała się do kościoła na uroczyste nabożeństwo. Po Mszy Św. odbyła się akademia dla grajewskich szkół średnich. Na akademii przemawiał delegat z Kuratorium Okręgu Szkolnego w Białegostoku, wizytator ob. Steć.
 
Rozpoczęcie nauki
   Zajęcia szkolne rozpoczęły się 04.09. 1947 r. w Szkole Powszechnej nr 2. W budynku tym młodzież PŚSZ uczyła się tylko przez dwa tygodnie. Po tym okresie przemieszczono ją do budynków Liceum Ogólnokształcącego. Utworzono pięć klas zawodowych w tym, jedną klasę wstępną i cztery klasy pierwsze. Istniały trzy kierunki zawodowe: ślusarski, krawiecki i elektryczny. W dniu 15 września szkoła liczyła już 132 uczniów

Pierwsza wizytacja szkoły
   Wcześnie, bo już 20 września, szkołę wizytował przedstawiciel Kuratorium Okręgu Szkolnego w Białymstoku ob. Steć. Po lustracji przedstawił dużo niedociągnięć ogólnych, które były uwarunkowane wydolnością finansową. Nie był też zadowolony z poziomu prezentowanego przez uczniów.

Akademia spółdzielczości
   Młodzież obydwu szkół średnich, PŚSZ i LO zebrała się w sali gimnastycznej, gdzie po przemówieniu na temat zadań i korzyści spółdzielczości w kraju, odbyła się część artystyczna, w której udział wzięli uczniowie szkół średnich i powszechnych. Organizacją akademii kierował ob. Józef Kiełczewski oraz nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego Zybkow Włodzimierz.

Dzień pracy społecznej
   W dniu 2 października zorganizowano dzień pracy. Uczniowie wszystkich szkół, uczących się w tym budynku, przystąpili do uporządkowania piwnic, strychu, boiska szkolnego i ulicy przed budynkiem. Był to pierwszy, wspólny wysiłek na rzecz utrzymania podstawowego porządku w obejściu szkolnym.

Szkolny warsztat ślusarski
   W październiku 1947 r. szkoła uzyskała pomieszczenia po stacji traktorowej (GOM) z przeznaczeniem na Warsztaty Szkolne kierunku ślusarskiego. Własnym wysiłkiem przystąpiono do ich adaptacji. Remont sfinansował Komitet Rodzicielski i Zarząd Miejski w Grajewie. Uczniowie dobrowolnie angażowali się w pracach remontowych i porządkowych. Warsztaty Szkolne były tu od 1948 do 1951 r. Jednak z braku zamówień na produkcję szkolną, uczniowie w zakresie praktycznej nauki zawodu, byli częściowo zatrudniani u prywatnych fachowców różnych branż na terenie Grajewa, Prostek i Szczuczyna.

Akademia ku czci przyjaźni polsko-radzieckiej
   W dniu 7 listopada odbyła się akademia dla uczczenia przyjaźni bratnich narodów – Polski i ZSSR. Po obszernym referacie ob. Józefa Kiełczewskiego nastąpiła część artystyczna. Część tę, razem z młodzieżą, przygotował nauczyciel języka angielskiego, Aleksiejew Aleksander.

Klasyfikacja uczniów za okres I
   Dnia 22 listopada 1947 r. odbyła się pierwsza klasyfikacja (cztery w roku) uczniów na I okres w PŚSZ w Grajewie. Jej wyniki, były niezadowalające. Jednocześnie stwierdzono, że młodzież z dużą chęcią przykłada się do nauki w celu wyrównania dość niskiego poziomu spowodowanego działaniami II w. św.

Ferie świąteczne
   Po pierwszej klasyfikacji uczniów, z dniem 22.12.1947 r. rozpoczęły się oczekiwane pierwsze ferie świąteczne. Był to zasłużony wypoczynek dla tej części uczniów, którzy uczciwie nad sobą pracowali. Po feriach, które trwały do 07.01.1948, młodzież ponownie przystąpiła ochoczo do nauki zawodu i teorii.

                                               
                                               Red.: tekst i zdjęcia Stanisław Orłowski

 

tylko w e-Grajewo.pl

 

 

piątek, 20 grudnia 2024

Powiatowe Spotkanie Opłatkowe

Komentarze (1)

Bardzo ciekawe i potrzebne wiadomości. A ja tam chodziłam. Dziś mam 83 lata i jestem chora.Przez wnuczkę dziękuję za te wspomnienia. Poczułam się lepiej na zdrowiu.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.