Szczuczyn

Szkoła Podstawowa. Październik był miesiącem pracowitym i ciekawym

„Uczta w Soplicowie”

Klasa 8b październik rozpoczęła od niekonwencjonalnej lekcji języka polskiego - "Uczta w Soplicowie". Uczniowie omawiali „Pana Tadeusza” w nietypowej scenerii, przebrani w stroje szlacheckie oraz przy suto zastawionym stole. Taka forma zajęć z pewnością na długo zapadnie w pamięci młodych ludzi. Pomysłodawczynie lekcji to p. M. Karwowska – nauczycielka języka polskiego oraz p. E. Skrodzka – nauczyciel wspomagający. 

 


Działalność SKW

Za nami pierwsza w tym roku szkolnym akcja charytatywna. Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski włączyli się do pomocy w zbiórce, na leczenie Wiktorka Wiśniewskiego. Chłopiec choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję. Cały dochód ze sprzedaży słodkości, w kwocie 1215 złotych, został przekazany na konto Wiktorka. Koordynatorkami zbiórki były Edyta Skrodzka, Katarzyna Kleszczewska i Elżbieta Wysocka.

30 października Szkolne Koło Wolontariatu wzięło udział w kiermaszu słodkości podczas Charytatywnego Turnieju Piłki Siatkowej, który został zorganizowany we współpracy z Radą Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej w Szczuczynie.

 


Październikowe wyjazdy

„Każdy ma swojego Avatara” - 13.10.2022r. uczniowie klas VI a,Vl b, IV b wybrali się do kina w Ełku na film fantastyczny, nagrodzony wieloma Oskarami - „Avatar”. Czekało ich wiele wrażeń, ponieważ oglądali seans w technologii 3D. Wszyscy spisali się na medal, więc ciąg dalszy nastąpi…

 


Październikowe uroczystości

14 października uczniowie klas drugich pod kierunkiem wychowawców przygotowali ciekawy i poruszający występ z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 19 października odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Tego typu apele są doskonałą okazją do zaprezentowania talentów uczniowskich oraz doskonalenia umiejętności występów scenicznych przed publicznością. 

 


Konkursy

Uczniowie klas czwartych pod opieką pani Katarzyny Kleszczewskiej wzięli udział w konkursie „Portret Jesieni” zorganizowanym przez Grajewskie Centrum Kultury. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 17 października w GCK. Uczeń kl. IV a Kamil Kalinowski zajął zaszczytne 3. miejsce w konkursie. Natomiast pozostali uczniowie otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki.

25 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego miało miejsce podsumowanie wyników konkursu na najlepszą pracę stylistyczną pt. „Pszczoła bliżej nas”. Organizatorem konkursu była Podlaska Izba Rolnicza. Praca Martyny Żurawskiej z klasy VII b o zwariowanej historii dwóch pszczół została doceniona przez komisję konkursową. Przewodniczący komisji zwrócił uwagę na ciekawy sposób ujęcia tematu oraz niezwykłą fantazję autorki. Martyna zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową i finansową. 

 


Program POZNAJ POLSKĘ

#PoznajPolskę

Pierwsza wycieczka za nami

25 października odbyła się wycieczka do Białowieży realizowana w ramach programu Poznaj Polskę. W wyjeździe uczestniczyły klasy trzecie i drugie pod okiem wychowawców i nauczycieli: Teresy Lidner, Maryli Tarnackiej, Beaty Nagel, Beaty Kolber i Magdaleny Bagińskiej. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Leśno-Przyrodnicze, gdzie uczniowie oglądali ekspozycje przedstawiające leśne zwierzęta występujące niegdyś w Puszczy Białowieskiej. Drugim etapem wycieczki był Rezerwat Żubrów. Tam dzieci zobaczyły jelenie, rysie, lisy, łosie i żubry oraz wilka. Podczas zwiedzania przewodnik opowiadał  ciekawostki z życia zwierząt. Następnie wycieczkowicze udali do restauracji na wspólny  obiad. Do domu wrócili zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń. Wycieczka była ciekawa i pouczająca.

 


Spotkania

#330Szczuczyn

 

27 października, w ramach spotkań z osobami zasłużonymi dla Szczuczyna, gościliśmy panią Barbarę Paszkowską, która od wielu lat związana jest z Miejskim Domem Kultury (obecnie BCK) i pracą na rzecz środowiska lokalnego.

Pani Basia to wspaniały organizator i koordynator niezliczonych wydarzeń kulturalnych, autorka książki dla dzieci i wielu artykułów dotyczących naszej społeczności.

Naszym uczniom dała się poznać nie tylko jako pasjonatka kultury, ale również miłośniczka dalekich podróży. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści pani Basi, oglądaliśmy fotografie, a pytaniom nie było końca.

Spotkanie zorganizowały Katarzyna Kleszczewska i Elżbieta Wysocka

 


GRA MIEJSKA

 

#330Szczuczyn

 

26 października 2022 roku uczniowie klasy 6a ze Szkoły Podstawowej w Szczuczynie i klasy 6 ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej wzięli udział w GRZE MIEJSKIEJ zorganizowanej w ramach obchodów 330-lecia nadania praw miejskich Szczuczynowi.

 

Uczniowie zostali podzieleni na 5 drużyn, które miały do zaliczenia 7 zadań. Pierwszym z nich było odnalezienie 2 przedmiotów w sali szkolnej – lusterka i kartki z rymowanką zapisaną lustrzanym odbiciem. Uczniowie musieli odczytać tekst z wykorzystaniem posiadanego lusterka oraz odgadnąć miejsce kolejnej bazy. Wszystkie drużyny poradziły sobie doskonale. Następny punkt-  Straż Pożarna. Tam na   wykonanie czekało zadanie z hydronetką i pompowaniem pod kod. Trzecia baza to klasztor, w którym ukryte były 3 pytania. Pierwsze litery odpowiedzi – BCK- były hasłem i jednocześnie kolejnym miejscem, do którego należało się udać. W bibliotece czekała na każdą drużynę kartka z informacją zapisaną woskiem. Uczniowie bez trudu odczytali tekst i rozprawili się z zadaniem, którym było ułożenie puzzli. Otrzymali  zdjęcie fragmentu budynku znajdującego się w mieście. Był to młyn. Przed młynem znajdowały się 3 duże pojemniki z pszenicą. W każdym z nich ukryty był 1 niewielki element wydrukowany na drukarce 3D, który trzeba było odnaleźć. Na podstawie znalezionych wskazówek uczniowie musieli rozszyfrować, gdzie znajduje się kolejna baza, którą był Urząd Miejski w Szczuczynie. Tam czekała na nich do rozwiązania krzyżówka z hasłem „Antoni Szczuka”, pod którego pomnikiem był ostatni punkt gry. W walizce z kodem czekała na uczestników  mała niespodzianka, jednak żeby się do niej dostać, trzeba było wpisać kod na kłódce – rok nadania praw miejskich Szczuczynowi. Wszystkie drużyny zaliczyły przygotowane zadania. Drużyna, która rozwiązała wszystkie zagadki najszybciej otrzymała nagrody przekazane przez Urząd Miejski w Szczuczynie.

Dziękujemy pracownikom Straży Pożarnej, Klasztoru, BCK oraz Urzędu Miejskiego za pomoc w realizacji GRY MIEJSKIEJ.

 


Program Laboratoria Przyszłości

#LaboratoriaPrzyszłości

W tym minionym miesiącu uczniowie korzystali z wyposażenia zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości na kilku przedmiotach szkolnych. 

Były to, m.in., lekcje techniki, podczas których uczniowie przygotowali ciekawe pojemniki na długopisy. Na lekcjach plastyki mieli okazję zapoznać się z zamkami i warowniami średniowiecznymi korzystając z okularów VR. Na informatyce skonfigurowali i zapoznali się z zestawami Lego SpikeEssential. 

Młodsi uczniowie na zajęciach kompensacyjno – korekcyjnych bardzo chętnie pracowali z klockami Lego Education. Tworząc własne budowle, rozwijali swoją wyobraźnię i kreatywność. Chętnie wypowiadali się na temat swoich konstrukcji.

 


Październik był miesiącem pracowitym i ciekawym. Na nudę nie było czasu !

 

 

Szkoła Podstawowa w Szczuczynie

niedziela, 17 listopada 2024

"LUDZIE STĄD, czyli historia wokół nas"

piątek, 15 listopada 2024

Kurs na Odporność

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.