Palenie niedozwolonych śmieci w przydomowych piecach pogarsza jakość wdychanego przez nas powietrza. Jak bardzo jest to rozpowszechniony proceder, świadczą chmury ciemnego dymu unoszące się nad częścią domostw. Cierpią na tym wszyscy - w niektórych lokalizacjach dym jest bardzo dokuczliwy, a przebywanie w pobliżu na wolnym powietrzu staje się wręcz niemożliwe.
Emisja pyłów i szkodliwych gazów przybiera na sile wraz z początkiem sezonu grzewczego, kiedy to niektórzy mieszkańcy odpady komunalne traktują jak materiał opałowy. Eksperci alarmują - wydajność energetyczna spalania śmieci jest niewielka, a konsekwencje dla otoczenia mogą być poważne.
W procesie spalania m.in. starych mebli, sklejek, drewna nasączonego lakierami, plastikowych butelek, foliowych toreb, zadrukowanego papieru, kartonów po sokach, odpadów gumowych i innych przedmiotów z tworzyw sztucznych, uwalniane są związki toksyczne dla człowieka. W dymie możemy znaleźć nie tylko tlenek i dwutlenek węgla, ale też dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór. Domowe kominy, pozbawione filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci.
Wypowiedzi naukowców, opinie lekarskie, apele ekologów o szkodliwym składzie dymu, wydają się być mało istotne. Wciąż są osoby „odporne” na głos społeczeństwa.
- Przypadki spalania śmieci można zgłosić w Urzędzie Miasta. Pracownicy podejmą czynności kontrolne, dodatkowo informację skierują do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z prośbą o zbadanie sprawy i podjęcie dalszych działań. Palenie śmieci w warunkach domowych jest wykroczeniem, więc zgłoszenie powinna przyjąć też Policja - powiedział Bogdan Wojsławowicz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Grajewo.
Pamiętajmy - piec to nie śmietnik, nie powinno trafiać do niego nic poza paliwem określonym w warunkach jego użytkowania. Nie narażajmy siebie i innych na wdychanie związków toksycznych, które prowadzą do wielu niebezpiecznych chorób, w tym nowotworów, alergii, problemów hormonalnych. Europejska Agencja Środowiska podaje, że z powodu zanieczyszczeń powietrza, w Polsce umiera przedwcześnie ponad 40 tysięcy ludzi. Ponadto, spalenie śmieci w domowych piecach grozi zatkaniem przewodów kominowych, tlenek węgla może wrócić do mieszkania, zatruwając domowników.
e-Grajewo.pl
piątek, 13 września 2024
piątek, 13 września 2024
O co chodzi? wszystko odbywa się zgodnie z polityką obecnego rządu. Mamy palić węglem. On kopci, dymi i śmierdzi. Najważniejsze żeby górnicy mieli prace.
Byłoby łatwiej dla mieszkańców, aby miasto uruchomiło specjalny program w kierunku rozbudowy sieci miejskiego ogrzewania (więcej niż pewne, że znalazłoby się dużo chętnych na podłączenie swojego domostwa), co w efekcie nie obciążałoby finansowo mieszkańców domków jednorodzinnych (jedynym kosztem byłoby przyłącze do swojego domu), zaś z drugiej strony ciepłownia miejska miałaby stały przypływ dochodów, a powietrze w mieście zdrowsze!!!
Myślę o wymianie pieca c.o i planowałem kupić piec jednopaleniskowy taki w którym nie ma możliwości palenia czymkolwiek. Zachęcają do tego sprzedawcy a na forach internetowych mnóstwo informacji dotyczących dofinansowania z urzędów miast przy zakupie tego rodzaju pieców. UWAGA ! -byłem w urzędzie i usłyszałem - nie dotyczy Grajewa, nikt nic nie wie na ten temat.Zamiast umożliwiać postęp wolą karać.
Ludzie !! Wegiel nie śmierdzi, nie dymi!! Chyba że niee umiecie palić w swoich piecach!! Akcja ciepło zamiast dymu www.czysteogrzewanie.pl nie wyrzucajcie swoich pieniędzy w atmosferę. trzeba ludzi edukować, a nie wymieniać piece.
Ekolog śmieci spalane w bardzo wysokiej temperaturze też nie śmierdzą.tomek w Grajewie to kasa jest tylko na ministerstwo kultury i oświaty oraz na pomoc społeczną, a reszta to do roboty i płacić podatki.
Miasto mogło by pomóc finansowo w założeniu katalizatorów na kominy.