Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 1327 wyświetleń

Szczuczyńska Biblioteka najlepsza w regionie

Za nami 11. edycja Rankingu Bibliotek organizowanego przez Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita".  Wśród wyróżnionych znalazła się po raz pierwszy Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie zajmując zaszczytne pierwsze miejsce w województwie podlaskim oraz 40 w kraju. O miano najlepszej rywalizowało ponad 800 placówek. 3 grudnia br. w Teatrze Polskim w Warszawie podczas uroczystej gali, przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki w kraju oraz liderzy poszczególnych województw odebrali pamiątkowe dyplomy. Szczuczyńską placówkę reprezentował jej dyrektor Janusz Siemion.


- Ten bez wątpienia ogromny sukces Biblioteki - Centrum Kultury w Szczuczynie w prestiżowym i opiniotwórczym rankingu, to zasługa całego zespołu szczuczyńskiej instytucji, któremu ogromnie gratuluję i dziękuję - Janusz Siemion, Dyrektor BCK w Szczuczynie.


Wyróżnienia wręczali prof. Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki oraz Marcin Piasecki, redaktor zarządzający Rzeczpospolitą. Uroczystość uświetnił recital fortepianowy Aleksandry Dąbek.

W tegorocznej edycji rozesłano ponad 2 300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast, uzyskano 837 odpowiedzi. W badaniu oceniano m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniono liczbę godzin otwarcia, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, książki kupione w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe pozycje. Punkty były przyznawane m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe w wersji elektronicznej, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Można je było uzyskać też za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne i literackie a także za aktywność biblioteki w stowarzyszeniach, czy uczestnictwo pracowników w konferencjach, seminariach. Opracowując ranking, wykorzystano - oprócz uzyskanych odpowiedzi - dane GUS. 


Najlepszą biblioteką w Polsce jest Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance.

 

Komentarze (1)

Dyrektor BCK w Szczuczynie Janusz Siemion - człowiek orkiestra. Pasjonat, miłośnik lokalnej historii. Z takimi ludźmi aż chce się współpracować. Gratulacje!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.