niedziela, 5 lutego 2023

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 6434 wyświetleń

Szczuczyn: 11 listopada

Odzyskiwanie przez Polskę Niepodległości zostało powiązane z dniem  zakończenia I wojny światowej i zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku w wyniku którego powstała m.in. II Rzeczpospolita.

Z okazji 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości po 123 latach zaborów w Szczuczynie w dniu 11 listopada 2015 roku odbyły się uroczyste obchody.
Uroczystości zainaugurowano mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Imienia Najświętszej Marii Panny w Szczuczynie którą celebrował ks. Kapelan porucznik Tomasz Olszewski i ks. Prałat Robert Zieliński.  

W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn,  przedstawiciele Urzędu Miasta w Szczuczynie z Burmistrzem Arturem Kuczyńskim, Radni Rady Miejskiej w Szczuczynie z przewodniczącym Tomaszem Mioduszewskim, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Mieczysław Bagiński,  przedstawiciele  Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie  z zastępcą komendanta kpt. Arkadiuszem Lichotą, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - zastępcą dyrektora Krzysztofem Zalewskim,  przedstawiciele szkół średnich – dyrektorzy: Anna Jagusz, Dariusz Koniecko, szkół podstawowych w Szczuczynie i Niedźwiadnej: Małgorzata Karwowska,  Krzysztof Grunwald, Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie – Ewa Grunwald, przedstawiciele kultury: Janusz Siemion, Janusz Marcinkiewicz, przedstawiciele Związku Sybiraków: Apolonia Brzeska, Marianna Milewska, Augustyn Konopka, Ochotnicza Straż Pożarna w Szczuczynie wraz z Orkiestrą Dętą, OSP Niedźwiadna, OSP Bzury, OSP Bęćkowo, OSP Danowo, OSP Niećkowo, Odział Związku Piłsudczyków RP przy ZS w Szczuczynie, Honorowi Obywatele Gminy oraz Zasłużeni dla Gminy Szczuczyn, Samorządowcy z Powiatu Grajewskiego, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, żołnierze, strażacy, strzelcy, harcerze, zuchy z opiekunką Marią Jaworowską oraz żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego z Giżycka  i inni dostojni goście.
           

        Po  mszy uczestnicy uroczystości udali się do Parku Miejskiego, gdzie po wciągnięciu flagi na maszt odegrano hymn Polski. Następnie po przywitaniu gości Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński wygłosił okolicznościowe przemówienie. Kapitan Maciej Sulewski z jednostki wojskowej z Giżycka odczytał apel poległych po którym kompania honorowa pod dowództwem ppor. Marka Karpiuka oddała salwę honorową. Następnie złożono wieńce i wiązanki przed pomnikiem Stanisława Antoniego Szczuki.  

            Po części oficjalnej odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z września 1939 roku w której uczestniczyła grupa  „Stowarzyszenia Przyjaciół 9 PSK – Szwadron z Białej Piskiej, samolot wraz z pilotem z Sekcji Lotniczej Stowarzyszenia  Rekonstrukcji Historycznej  AA7 z Piotrkowa Trybunalskiego oraz członkowie zespołu „Szczuczyniacy” i zaproszone osoby. Nad efektami specjalnymi czuwała grupa pirotechników z grupy „Pirotechnika AS” z Piotrkowa Trybunalskiego. Narrację rekonstrukcji wydarzeń prowadził Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński. Uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości zakończyły się możliwością wykonania wspólnych fotografii z uczestnikami rekonstrukcji oraz degustacją grochówki przygotowanej przez uczniów pod nadzorem Pani Katarzyny Wiszowatej z ZS w Niećkowie.

 

GALERIA ZDJĘĆ 1

GALERIA ZDJĘĆ 2

Tekst i zdjęcia: Andrzej Szabelski MDK
 

Komentarze (2)

Andrzej chyba nie byłeś albo masz talent do przekrętów. Byłam słuchałam,to wiem.

Jak wiesz?.... to podziel się z innymi.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.