Przed bramą cmentarza obozowego w Boguszach/Prostkach została ustawiona tablica informacyjna dotycząca obozu jenieckiego i obozu zbiorczego.
Dzięki najnowszym badaniom, na temat miejsca znanych jest coraz więcej faktów. W latach 1941-1945 istniał tam obóz koncentracyjny, który zmieniał nazwy i przeznaczenie. Zachowały się nazwy: Oflag 56 Prostken, Stalag IE Prostken, Sammellager Prostken, Stalag IB/PR, Stalag IF/Z Prostken, Stalag 373 Prostken.
- Na zlecenie Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach byłem odpowiedzialny za opracowanie merytoryczne i graficzne tablicy. Cieszę się, że dzięki temu udało mi się przypomnieć niektóre ofiary tego obozu. Jest to jeden z kroków służących budowaniu pamięci o tym strasznym miejscu – podaje dr Stefan Marcinkiewicz.
Według autora badań syn Józefa Stalina mógł w obozie pod Ełkiem spędzić nawet kilka dni po czym zabrany w dalszą podróż, która skończyła się w obozach na terytorium Niemiec.
Reżyser Krzysztofa Kowalewski przywróci pamięć o Stalagu IF Sudaen kręcąc film dokumentalny. Suwalski stalag był w pewnym okresie obozem głównym w stosunku do obozu w Prostkach (Stalag IF/Z Prostken był podobozem Stalagu IF w Suwałkach).
Tablica powstała w związku z realizacją przez Gminny Ośrodek Kultury w Prostkach projektu „W Hołdzie Bohaterom” w ramach programu „Miejsca Pamięci i Trwałe Upamiętnienia w Kraju 2021”.
Projekt dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
8 I 2022 r. w ramach "Grajewskich spotkań z historią" będziemy gościć w Grajewskiej Izbie Historycznej dr Stefana Marcinkiewicza z referatem "Obóz koncentracyjny w Boguszach/Prostkach 1941-1945". Już dziś serdecznie zapraszamy.
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone