środa, 17 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

  • 52 komentarzy
  • 28674 wyświetleń

Studniówka ZS w Szczuczynie

Studniówka 2014 – ZS Szczuczyn  

STUDNIÓWKA W ZESPOLE SZKÓŁ W SZCZUCZYNIE (Fotoreportaż, wideo) 
 
      Karnawał, to dla osób dorosłych w naszej kulturze okres zmysłowych impresji, uwalnianych podczas kolorowych balów i zwykłych zabaw. 
 Przyszli maturzyści uczestniczą w tym okresie w jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń w ich życiu – studniówce, która jest pomostem do przejścia w dojrzałość, ale i ostatnią okazją do zabawy w szkolnym gronie koleżeńskim i pedagogicznym. 
 
STUDNIÓWKA A BAL MATURALNY

      W miarę upływu czasu zmieniają się wymogi młodzieży w stosunku do prezentacji swojej osoby w tej uroczystości, którą zaczęto nazywać - imprezą. Jeszcze niedawno dla dziewcząt wystarczyły skromne, białe bluzeczki i granatowe spódniczki, a dla chłopców biała koszula i granatowe lub czarne spodnie. Ten sam ubiór był również odpowiedni na egzamin maturalny. 
Dziś, już w fazie przygotowań, zaczyna się dla dziewcząt maraton po sklepach za kreacją, przy czym chłopcy „wbijają” się w dotychczas niechętnie noszone garnitury. Wszystko to po to, żeby nie naruszając asertywności, błyszczeć tego dnia i mieć naturalne uczucie zaspokojenia własnych i rodzinnych ambicji.  
      Choć studniówka jest polskim zwyczajem, to trudno doszukać się ścisłego określenia, kiedy taka zabawa odbyła się, jako pierwsza i dlaczego akurat na 100 dni przed egzaminami musi zawracać się głowę własnymi nogami? Niektórzy usiłują doszukać się analogii w100 dniach Napoleona przy próbie odnowy cesarstwa…Jednak o Waterloo lepiej przed maturą nie wspominać, aby nie zakłócać wymarzonego balu i związanych z nim przyjemnych, dożywotnio trwających wspomnień. Tak, balu albo imprezy, bowiem kreatywność współczesnej młodzieży nie ma nic wspólnego z dawnymi skromnymi studniówkami. 
      Ale, ale! Jeżeli zaczęło się wielkie odliczanie, bo za sto dni ma być przyjazny egzamin dojrzałości, to szaleństwem przypisanym młodości już dziś go powitać trzeba.

POLONEZEM CZAS WSZYSTKO ZACZĄĆ 
 
     W zimowy wieczór 25 stycznia 2014 roku abiturienci Zespołu Szkół im. Marszałka J. Piłsudskiego w Szczuczynie, którym towarzyszyli zaproszeni goście, Rada Pedagogiczna, Komitet Rodzicielski i nierozłączne media bawili się w miejscowej restauracji „Biesiadna” na tradycyjnym balu studniówkowym
Na sali było wyjątkowo uroczyście, miło i gorąco, choć w tym czasie na zewnątrz budynku temperatura powietrza nad cienką powłoką śnieżną oscylowała w granicach -14ºC. 
 
      Na początku szczególnego, bo studniówkowego wieczoru do zebranych gości, nauczycieli, koleżanek i kolegów przemawiali uczniowie Zespołu Szkół; Daria Trzonkowska, Artur Wojciechowski i Mateusz Kowalewski. „Wszelkie troski i zmartwienia dzisiejszego wieczoru należy zostawić za sobą, aby trwała dobra zabawa.”  - powiedział A. Wojciechowski. Z kolei D. Trzonkowska podkreśliła, że „Słowo MATURA brzmi zachęcająco, a zarazem ciekawie, czuje się dreszcz emocji, zmartwienie a może satysfakcję. Nie martwmy się (…).” My znamy takie zmartwienia – uzupełnił M. Kowalewski -, których dowodem jest chociażby dzisiejszy dzień. To dobry początek przedmaturalnej próby.”
       Przedstawiciele młodzieży dziękowali za ciągłość przydatnych starań nauczycieli na rzecz uczniów.  Powitano starostę Jarosława Augustowskiego, podziękowano nauczycielom za przekazaną wiedzę, wyrozumiałość i cierpliwość, szczerze przeproszono za niedociągnięcia ze strony uczniów.
Poproszono też o rozpoczęcie imprezy przez Panią dyrektor Zespołu Szkół w Szczuczynie.
      Po części oficjalnej, przemówienie wygłosiła dyrektor Anna Jagusz, która w kilku słowach podkreśliła więzi uczuciowe szkoły z uczniami, życzyła im miłej zabawy i najwspanialszych wyników maturalnych, na które zasłużyli wieloletnią nauką i wszelką pracą nad sobą.
      Starosta grajewski Jarosław Augustowski podziękował uczniom za zaproszenie i zwrócił uwagą na szczególne podziękowanie dla Komitetu Organizacyjnego, dzięki któremu wszyscy mogli się tego dnia spotkać. Dziękuję Wam – powiedział Starosta -, że Wasza wieloletnia praca i prowadzenie Was przez 18 lat za rączkę odnosi na zakończenie pozytywne skutki. Uważam, że wszyscy zdacie maturę i podejmiecie studia na dobrze wybranych kierunkach. Życzę Wam zdrowia, wytrwałości a potem znalezienia dobrej pracy. Dziękuję Wam za reprezentowanie szkoły w konkursach, na arenie sportowej i naukowej. Życzę Wam, żeby ta magiczna noc trwała do piania kura, a na maturze połamania pióra.”
      Przedstawicielka Komitetu Rodzicielskiego powitała wszystkich zebranych Gości i życzyła pomyślnej matury.
      W wypowiedzi burmistrza Artura Kuczyńskiego można było wyczuć pedagogiczną pedanterię i dyplomatyczną życzliwość: „Szanowna Pani dyrektor, drogie Grono Pedagogiczne. Z doświadczenia wiem, że jeśli jest cisza albo szum, to o czymś się zapomniało, więc żeby takie coś nie przeszło do historii - powitajmy wszystkich, o których zapomnieliśmy. Osobiście życzę młodzieży obowiązkowo i stuprocentowego zdania egzaminu dojrzałości oraz ułożenia dalszego życia według scenariusza własnych marzeń i korzyści. Życzę wesołej zabawy.”
      Po cyklu przemówień były kwiaty, pocałunki, miłe życzenia, lśniące łezki i podziękowania. 
 
     Nadszedł czas, aby tę wyjątkową, magiczną imprezę rozpocząć staropolskim, niezmiennym od lat polonezem.  Pochód ruszył. Tańczyło 45 uczniów z dwóch klas maturalnych, wychowanków mgr Agnieszki Gardockiej i mgr Anny Kozikowskiej, z których 25 to abiturienci z Liceum Ogólnokształcącego i 20 z Technikum Mechanicznego.  
       Zwykle udana zabawa w dużym stopniu zależy od profesjonalizmu muzycznego prezentera [Disc Jokey (DJ, didżej)], który miksując muzykę wczuwa się w atmosferę zabawianej przez siebie społeczności. Tegorocznym, szczuczyńskim maturzystom grali muzycy z Ełku, którzy od 1995 do 2014 roku nosili nazwę „Summer dance”. Dziś w składzie dwuosobowym wystąpili, jako Zespół Muzyczny „Kover”, którego sponsorowała Stacja Paliw „Okoń” w Orzyszu. Zespół starał się w Szczuczynie pozostawić niezapomniane wrażenia.  
Polonez nie był grany przez zespół, ale odtwarzany z pamięci USB pendrive na tyle wiernie, że każdy uczeń mógł go zatańczyć bezproblemowo.   

      Na szczuczyńskim, szkolnym balu przedmaturalnym część dziewcząt preferowała krótkie sukienki.  Nie przypominały one wyglądem i kolorem stroju z wcześniejszych czasów. Pełna swoboda wyzwala  wolność i łamie utarte kanony. Były też suknie długie, w których jak zwykle kobiety, a tym razem młodziutkie dziewczęta wyglądały fantastycznie. Suknie zarówno długie jak i krótkie, podkreślały młode i zgrabne sylwetki oraz o miłej aparycji, choć nieco zaniepokojone twarze. Tylko szpileczki były czasem „nieposłuszne” stopom i spadały z ich zgrabnych profili, przez co nogi narażały na ból. Dziewczęta miały staranne fryzury, piękne makijaże, a estetycznie utrzymane paznokcie mogły kojarzyć się z przyklejonymi tipsami. Nic dziwnego, że do miejsca balu w restauracji (nie do szkolnej sali gimnastycznej) podwozi je koleżeńska, a najczęściej rodzinna limuzyna, która przed restauracją oczekuje do rana na powrót ubawionych właścicieli.    
      Zapytana, rozbawiona i miła blondynka, czy uroczystość Jej się podoba, odpowiedziała zdecydowanie: ”Tak! Ja bawię się świetnie, mimo to, że dzieje się to po raz pierwszy, to szybciutko się zaaklimatyzowałam. Nie drżę przed nikim, a nauczyciele wspierają nas miłymi spojrzeniami i oklaskami. Sala jest ładna, muzyka wystarczająca, nie ma zapachu alkoholu, atmosfera ogólna cudowna, a my jak grzeczni uczniowie bawimy się znakomicie.”  Do innych dziewcząt szepnąłem podchwytliwie, czy na pewno mają pod…..? – Tak! Mamy czerwone podwiązki!
I w tej kwestii, analizując najnowszą kolekcję sezonu 2014, podwiązki dalej pozostały czerwone, ale ich urok wybiega daleko w XXI wiek.
      Gdyby ogłoszono plebiscyt piękności z tegorocznego balu nie tylko dziewcząt, ale i chłopców łatwo byłoby wskazać gwiazdę szczuczyńskiej studniówki. 

      Portal e-Grajewo.pl uważa, że wszystkie emocjonalne przeżycia tego wyjątkowego wieczoru oraz zapamiętane sceny, obrazy fotograficzne i zapisane szczegóły stanowić będą pamiątkę dla maturzystów i nowych pokoleń.   
Dlatego popularny, bo niezawodnie od 10 lat służący dla wszystkich portal Internetowy e-Grajewo.pl życzy szczuczyńskim abiturientom bezstresowego zdania egzaminów dojrzałości i łatwego przejścia z okresu młodości do grupy absolwentów szkoły. A podjęcie elitarnych studiów na kierunkach dających satysfakcjonującą możliwość pracy i zarobków, niech stanie się zapłatą za lata trudu i wyrzeczeń.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 
Autor tekstu, zdjęć i filmu: Stanisław Orłowski  

 

 

prześlij swoje zdjęcie ze Studniówki

 na adres biuro@e-grajewo.pl   lub wyślij za pomocą  formularza


wtorek, 16 kwietnia 2024

Kolejny sukces "Jedynki"

Komentarze (52)

a co robi t tle reklama stacji paliw Okoń- z barem ????

tak smutno się ogląda-więcej naucycieli niż młodzieży-

mylisz się Karolu, nauczycieli jest garstka i płacą za siebie

Ile można czekać na zdjęcia? :) Naprawdę obędzie się bez patetycznego reportażu, dodajcie same zdjęcia.

Nauczyciele nie płacą za siebie to po pierwsze, po drugie tutaj jest tylko polonez technikum, a w studniówce uczestniczyła też klasa liceum.

IV TM gratuluję pięknego poloneza!

Jaki jest sens umieszczania nie pełnej relacji? :-/

właśnie, gdzie foty???

właśnie dlatego jest garstka belfrze :)

Gdzie są zdjęcia!!!Dodajcie proszę!!!

Chodziłam do tej szkoły i zgadzam się z Kasią,lecz niestety tylko w kwestii tego,że dawniej na studniówkach były tłumy,na szkolnych korytarzach również.To,że teraz jest tak a nie inaczej to nie kwestia jakichkolwiek rządów byłych czy obecnych lecz sposobu w jaki niektórzy nauczyciele podchodzili (przynajmniej za moich czasów)do uczniów,gdzie tzw.elity były nietykalne i dostawały oceny nie za wiedzę lecz nazwisko a "normalni"uczniowie zawsze byli na szarym końcu.Wielu z nas takie traktowanie zamknęło drogi do lepszego życia dziś,elity zaś które obsypane zostały piątkami na maturze,a żadnej lektury nie przeczytały zostają dyrektorami.Tu tkwi problem tej szkoły.S
Szkoda,że ten komentarz nie zostanie opublikowany.Mimo to ja również proszę o zdjęcia.

Kasia>co za bzdury wypisujesz. Co ma do niżu demograficznego "poprzednia kadra zarządzająca"? Obarczasz winą za brak naboru niewłaściwe osoby. Dziesięć lat minęło od Twojej matury, jesteś więc osobą odpowiednią do rodzenia dzieci. Pochwal się, ile ich już urodziłaś?

Jaki zespół grał?

nie pytajcie nawet o zespół...

Do uważny: niż demograficzny na pewno ma wpływ na liczbę uczniów, tylko wytłumacz mi dlaczego w pozostałych szkołach z powiatu chociażby w Niećkowie czy Wojewodzinie uczniów nie brakuje? .

Co do liczby ucznió w ZS. Może pani dyrektor to przeczyta, oby. Patrząc z punktu widzenia absolwenta, dobrym rozwiązaniem byłoby postawienie na kierunki techniczne w tej szkole. Są warsztaty dość obszerne, jednak można zainwestować w nowszy sprzęt, dogodniejsze warunki nauki, udoskonalić wiedzę kadry nauczycielskiej i szkolić przyszłych fachowców. Licea mamy w okolicy i województwie dużo bardziej renomowane, tym bardziej że młodzież dąży do emigracji do większych miast. Ja stawiałbym na rozwój kierunków technicznych, do tego dobre rozreklamowanie. Tylko ciekawe czy dużo chętnych by się znalazło, bo dzisiaj wszyscy gonią za wykształceniem ogólnym i (bardzo często) niezbyt potrzebnymi studiami... Produkujmy stal, budujmy drogi, wydobywajmy węgiel, idźmy do przodu. Taki rozwój nie jest możliwy, gdy produkuje się całe armie bezrobotnych studentów. A co do studniówki, bo trochę się rozpisałem na inny temat, to szkoda patrzeć że tak mało osób. Najlepiej wyglądała Oliwka;)

To nie ładnie że goście zwracają uwagę gospodarzom

Obserwator może i tak ale o to się prosiło. Drobna rzecz

Nieziemsko wyglądała dziewczyna w czarnej sukni na dlugi rękaw!!! pokazała klasę. Gratuluję!

Myślę, że tą szkołę rozpatruje się inaczej, bo jest tu mniej uczniów i łatwiej ją prześwietlić, przyczepić się. W innych szkołach uczniów jest więcej, połowa coś wyniosła z nauki, druga połowa zupełnie nic nie wyniosła, ale tego nikt nie prześwietla dokładnie. Jednak zgadzam się,że warto by tu wprowadzić kierunki techniczne.
PS. Super zdjęcia, mam wrażenie jakbym oglądała najładniejsze zdjęcia od kilku lat spośród różnych szkół i różnych studniówek , a tego wieczora wg mnie najpiękniej wyglądała Daria i Kasia Ch. ;) chociaż każdy właściwie wyglądał świetnie, jak przystało na studniówkę:)

zgadzam się z "absolwentka dzięki Bogu" , nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś szkoła zbyt dobitnie odróżniała tzw. dzieci nieznane " głownie z okolicznych wiosek a dzieci znanych osób ze szczuczyna-

Nie wiem czyj był pomysł, ale panie maturzystki wyglądają prześlicznie w sukienkach studniówkowych (a nie balowych jak w innych szkołach). Brawo Szczuczyn :)

gdzie jest film z polonezem LO?

Popieram ' oglądający ' to się nazywa klasa !

wszystkie dziewczyny w czarnych kieckach to jest bal wesoly dzien a nie smutny na kolorowo zolte ladne kiecki sa dla dziewczyn a tu kazda na ciemno

III LO wyglądacie przepięknie! Pełni wdzięku, uroku i elegancji. Gratuluję!

Dziewczyny i chłopcy klasa!! Nie widze stylizacji "wieczny sylwester" jak w innych szkołach :) Pozdrawiam

Sabino klasyczna kreacja studniówkowa to jest ciemna spódnica i biała bluzka, a tu wygląda jak na stypie a nie na studniówce

od wielu lat brakowało na studniówkach czarnego koloru,królował kiczowaty róż,brzoskwinia i turkus.Jestem pozytywnie zaskoczona klasą jaką okazały w tym roku absolwentki,aż miło popatrzeć i w oczy nie razi.

Po co i za co ciagle w kazdym roku uczniowie wreczaja kadrze i ''nie kadrze'' roze.Obdarowane maja tylko z tym klopot, bo gdzie ten piekny kwiat trzymac przez cala noc? by zachowal swe piekno.

Moim zdaniem cechą tej uroczystości jest klasa i elegancja we wszystkim.Tak trzymać maturzyści!

Jedyny bal, na którym nie ma mody weselno- burdelowej! Brawo za stylizacje! Może trochę za czarno, mogło być więcej bieli. Wszyscy wyglądaliście PIĘKNIE!!!

Ola i Paweł para NUMBER ONE na Balu STUDNIÓWKOWYM.Pozdrawiam.

Dziewczynki na studniówce powinni się ubierać na czarno no i trochę na biało a nie na kolorowo. Fakt jedna miała na niebiesko ale ciekawe czy zda maturę...

Nie macie o co się czepiać to o sukienki się czepiacie ! :O Kto jak uważa tak się ubiera. A jak nie wiesz Aluś to nie wypowiadaj się. Bo to nie była jej studniówka tylko partnera. :) Więc bądź tak miła i zamknij się . :) Hmm... a tak wg to uważaj abyś ty zdała ta maturkę :)

Jestem kobietą i przyznam szczerze, że oglądając zdjęcia z innych studniówek w powiecie, dziewczyny z ZS w Szczuczynie zaprezentowały się najbardziej gustownie. Czerń i biel to ponadczasowe kolory. Prawie wszystkie sukienki mnie zachwyciły. Wyglądałyście prześlicznie i klasycznie. Nawet za 15 lat oglądając zdjęcia nie będziecie się śmiać ze swoich strojów :) Powodzenia na maturze

hahahahaah :) kocham Szczuczyński hejt. jedyny w swoim rodzaju. rokrocznie to samo. ci ludzie nigdy się nie zmienią :D

Po co takie komentarze, za czarno, za biało, za kolorowo, burdelowo. To, jak kto ubrany to jego gust i jego sprawa. Ludzie ogarnijcie się. Każdy wybiera to co lubi i chce, a to wcale nie znaczy czy zda maturę czy nie. Nie uważasz, że to troczę bzdurne- tu do Ali. Liczy się nauka, nie ubiór na studniówkę, bo to dorośli ludzie i sami wybierają co chcą nosić. Ala tobie chyba też nikt nic nie sugeruje w ubiorze. Ciekawe czy masz same czarne rzeczy?

Pięknie wyglądają dziewczęta z III LO, elegancka para prowadząca poloneza. Super Szczuczyn.

i obylo sie bez kolorowych krawatow! brawo :)

najbardziej elegancka studniówka jaką oglądałam do tej pory jeśli chodzi o kreacje BRAWO.

III LO wygląda niesamowicie! To się nazywa impreza szkolna a nie dyskoteka :) inne szkoły powinny brac przyklad z tegorocznych maturzystow! Czekamy na filmik poloneza LO!

Brawo! Wszystkie dziewczyny miały skromne i zarazem eleganckie sukienki, przeważała czerń, fryzurki raczej też proste, nie przesadzone makijaże..rewelacja pod każdym względem, o tak..pokazałyście klasę maturzystki ze Szczuczyna:) jeszcze raz brawo - wszystkie wyglądałyście ślicznie..delikatność, prostota - aż chce się was oglądać!

szkoda że tak mało uczniów, czyja to wina nie ważne, studniówka na hali była wydarzeniem, na które się pracowało kilka tygodni, wy nie wiecie co to za frajda nauczyciele i pracownicy szkoły- bawiło się zawsze wiele osób; co do poziomu nauczania i wyróżniania innych- jak ktoś chciał się uczyć to nic i nikt mu w tym nie przeszkodził i dalej szedł do przodu, dzisiejszy poziom nauczania szkoda słów, nawet podstawowych lektur nie muszą dziś uczniowie znać jedynie fragmenty..... ażeby wróciły dawne czasy

Szkoda że tylko osiem par tańczyło poloneza. Czy pozostali nie potrafią?

Uwazny, zaledwie 8 par poniew.az pozostala czesc chlopakow z Technikum w ogóle nie szla 100dniówkę. Niestety, takie realia.Czesto zaważyly o tym finanse. A ze wzgledu na mala ilosc uczniow koszty byly wysokie. A tak poza tym. bawilem się swietnie jako maturzysta.

Poza tym nie ma nagrania z poloneza w wykonaniu III LO

Technikum piękny polonez! Para prowadząca rewelacyjnie wyglądaławyglądała!

Idobrze, że nie ma bo to wstyd dwa tańce takie same tańczyć i tu słuchać. Nuda była. Ale uczniowie są ładni w tej szkole.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.