W związku z licznymi zapytaniami informujemy, że zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji strażnicy gminni (miejscy) posiadają uprawnienia do dokonywania niektórych czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego, w tym do dokonywania pomiarów prędkości pojazdów przy użyciu fotoradarów oraz prowadzenia czynności wobec sprawców zarejestrowanych wykroczeń.
Jako podstawę uprawnień strażników wskazano przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o strażach gminnych ( Dz.U. Nr 123 poz. 779 z późn. zm.).
Do chwili obecnej nie zostało wydane prawomocne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w przedmiocie zgodności rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 grudnia 2002 r. z art. 131 ust 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Z tego też powodu Straż Miejska jest w dalszym ciągu upoważniona do kontroli prędkości przy użyciu fotoradarów.
W celu uzyskania pełnej odpowiedzi na zadawane często pytania w tej kwestii zapraszam na stronę internetową MSWiA-Centrum informacyjne obywatela www.mswia.gov.pl.
Komendant Straży Miejskiej
poniedziałek, 9 grudnia 2024
poniedziałek, 9 grudnia 2024
radary na wylocie z miasta to czysta kpina!!!.parodia w biały dzień.
popatrzcie w statystyki i dowiecie się w jakich rejonach miast jest najwięcej potrąceń - ofiar. no bo na pewno nie tam gdzie kończy się miejscowość!!!!
radary konieczne są na osiedlach!!!!, w centrach miast!!!! a nawet na takim swietlnym skrzyżowaniu w grajewie, gdzie średnia pewnie przekracza ponad 70 km/h!!!!!
nie wieżycie?.....
z pozdrowieniami - niedoszły potrącony przez jednego z "normalnych kierowców"
Rozporządzenie Ministra SWiA jest dokumentem niższej rangi niż Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Jeżeli są wątpliwości to powinny być rozstrzygane na korzyść obywatela a nie organu. Ponadto wyrok Trybunału Konstytucyjnego stanowi prawo równe ustawie i rozporządzenie jakiegoś ministra można w buty wsadzić. W większości miast Straż Miejska zajmuje się ściąganiem należności za niewłasciwe parkowanie i prędkość na terenie miejskim, a nie są to tylko jedyne obowiązki w zakresie ich działalności.
Może i takie przepisy są , ale są one niezgodne z przepisami ruchu drogowego /są więc pewne wątpliwości i w grudniu prasa podawała , że w Polsce były przypadki wgrania spraw przez kierowców /.Wydaje mi się jednak , że straż nie powinna być od samochodów , a jak nie ma co robić - to rozwiązać!
no ładnie i dalej zza krzaka
kiedy to foto było robione???
dla niewiedzących; 2 głowne zadanie ustawowe strażników to czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego, a jeżeli chodzi o to gdzie to normalne na terenie naszego miasta bo to Straż Miejska
PARANOJA ZNOWU "WYKSZTAłCENI SPECJALIśCI" WYPOWIADAJą SIę NIKT NIKOMU NA ZACHODZIE TłUMACZYć NIE MUSI, TEREN ZABUDOWANY TAKA PRęDKOść I KONIEC PRZEKRACZASZ Ją I PłACISZ KROPKA. ODNOśNIE PRASY POWIEM SZCZERZE JEDNO, DLACZEGO NIEPRAWDA TO NA 1 STRONIE JEST, A SPROSTOWANIE I PRZYZNANIE SIę DO PRAWDY NA OSTATNIEJ TO DAJE DO MYśLENIA CO DO JAKOśCI INFORMACJI W NASZYM KRAJU