Skutki upływającego czasu odczuwamy namacalnie przez całe nasze życie. Niektóre z nich można odwrócić, naprawić a czasem zapobiec - innym nie. Jedną z dolegliwości, na którą wpływ ma upływ czasu, jest dotycząca oczu prezbiopia, czyli tak zwana starczowzroczność.
Prezbiopia to szereg zmian zachodzących w organizmie, konsekwencją których jest choroba oczu. Polegająca na postępowaniu pogorszenia wzroku, dokładniej: widzenia z bliska, który powoduje proces starzenia się naturalnej soczewki wewnątrzgałkowej, tracącej pierwotną elastyczność. Cecha ta gwarantowała dostosowywanie się soczewki do skupiania wzroku naprzemiennie na obiektach znajdujących się daleko lub blisko. To naturalne, że z biegiem czasu w organizmie człowieka zachodzi szereg zmian. Jedną z nich jest pogrubienie i sztywnienie soczewki oka. A co za tym idzie, utrudnienie skupienia wzroku na tym, co znajduje się blisko. Pierwsze objawy tej dolegliwości, wbrew swojej nazwie, zwykle rozpoczynają się po 40. roku życia, jednak może nastąpić to później lub szybciej.
Starczowzroczność - objawy, które są najbardziej charakterystyczne:
Badanie okulistyczne pozwoli na postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego działania. Regularne kontrole wzroku umożliwiają zachowanie poprawnego widzenia i szybkiego podjęcia leczenia chorób oczu, co zapobiega wielu przykrym następstwom. Specjalista, przeprowadzający badanie, jest w stanie określić czy postępujące problemy ze wzrokiem wynikają z rozpoczynającej się prezbiopii. Jeśli tak, zaleca określone postępowanie, aby umożliwić długie, satysfakcjonujące i komfortowe korzystanie ze zmysłu, jaki dają nam oczy. W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie laserowej korekcji wzroku, jednak zawsze wymaga to dogłębnej analizy lekarskiej.
Prezbiopia sama w sobie nie jest chorobą oczu, ale konsekwencją zmian w nich zachodzących, podczas których często zalecane jest używanie soczewek kontaktowych. Są one najlepszą alternatywą dla używania okularów. Należy pod kontrolą specjalisty wybrać odpowiedni produkt po uprzednio przeprowadzonym badaniu wzroku. Soczewki, które można stosować przy powyższej dolegliwości to na przykład wieloogniskowe soczewki kontaktowe, które zostały stworzone tak, aby zapewniać użytkownikowi wyraźne widzenie przy każdej odległości i czynności. Gwarantują one płynne (a nie skokowe) przewodzenie wzrokiem po obiektach znajdujących się na różnych odległościach. Istotne również, aby wybrane soczewki były komfortowe i zapewniały optymalne nawilżenie.
Choć prezbiopia to dolegliwość, której nie da się uniknąć ani jej zapobiec, można łagodzić konsekwencje, pozostając pod czujnym okiem specjalisty i stosując się do jego zaleceń. Warto pamiętać, że oczom należy pozwalać odpoczywać w ciągu dnia, przynajmniej kilka razy. Zwłaszcza, jeśli pracujemy przy komputerze lub w miejscu wymagającym ciągłego natężenia wzroku. Kontrolowanie chorób oczu to podstawa, aby jak najdłużej utrzymywać poprawne widzenie.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)