Warto przeczytać

Starczowzroczność - korekcja tej dolegliwości

Skutki upływającego czasu odczuwamy namacalnie przez całe nasze życie. Niektóre z nich można odwrócić, naprawić a czasem zapobiec - innym nie. Jedną z dolegliwości, na którą wpływ ma upływ czasu, jest dotycząca oczu prezbiopia, czyli tak zwana starczowzroczność.


Na czym polega prezbiopia?

Prezbiopia to szereg zmian zachodzących w organizmie, konsekwencją których jest choroba oczu. Polegająca na postępowaniu pogorszenia wzroku, dokładniej: widzenia z bliska, który powoduje proces starzenia się naturalnej soczewki wewnątrzgałkowej, tracącej pierwotną elastyczność. Cecha ta gwarantowała dostosowywanie się soczewki do skupiania wzroku naprzemiennie na obiektach znajdujących się daleko lub blisko. To naturalne, że z biegiem czasu w organizmie człowieka zachodzi szereg zmian. Jedną z nich jest pogrubienie i sztywnienie soczewki oka. A co za tym idzie, utrudnienie skupienia wzroku na tym, co znajduje się blisko. Pierwsze objawy tej dolegliwości, wbrew swojej nazwie, zwykle rozpoczynają się po 40. roku życia, jednak może nastąpić to później lub szybciej. 


Objawy tej dolegliwości

Starczowzroczność - objawy, które są najbardziej charakterystyczne:

  • Pierwszą zmianą, jaką możemy zauważyć, jest utrudnione dostosowywanie ostrości wzroku przenoszonego na różne obiekty. Zajmuje to wtedy nieco więcej czasu lub potrzebuje zwiększonego wysiłku. Niektórzy dotknięci tą chorobą oczu na początku zauważają te dolegliwości głównie przy zmęczeniu lub słabym oświetleniu.
  • Utrudnione czytanie z bliska.
  • Może pojawić się także zmęczenie oczu a nawet bóle głowy. 
    Warto skonsultować się ze specjalistą w momencie zaobserwowania powyższych zmian. 


Postępowanie przy prezbiopii

Badanie okulistyczne pozwoli na postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego działania. Regularne kontrole wzroku umożliwiają zachowanie poprawnego widzenia i szybkiego podjęcia leczenia chorób oczu, co zapobiega wielu przykrym następstwom. Specjalista, przeprowadzający badanie, jest w stanie określić czy postępujące problemy ze wzrokiem wynikają z rozpoczynającej się prezbiopii. Jeśli tak, zaleca określone postępowanie, aby umożliwić długie, satysfakcjonujące i komfortowe korzystanie ze zmysłu, jaki dają nam oczy. W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie laserowej korekcji wzroku, jednak zawsze wymaga to dogłębnej analizy lekarskiej.


Soczewki przy starczowzroczności

Prezbiopia sama w sobie nie jest chorobą oczu, ale konsekwencją zmian w nich zachodzących, podczas których często zalecane jest używanie soczewek kontaktowych. Są one najlepszą alternatywą dla używania okularów. Należy pod kontrolą specjalisty wybrać odpowiedni produkt po uprzednio przeprowadzonym badaniu wzroku. Soczewki, które można stosować przy powyższej dolegliwości to na przykład wieloogniskowe soczewki kontaktowe, które zostały stworzone tak, aby zapewniać użytkownikowi wyraźne widzenie przy każdej odległości i czynności. Gwarantują one płynne (a nie skokowe) przewodzenie wzrokiem po obiektach znajdujących się na różnych odległościach. Istotne również, aby wybrane soczewki były komfortowe i zapewniały optymalne nawilżenie.


Jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Choć prezbiopia to dolegliwość, której nie da się uniknąć ani jej zapobiec, można łagodzić konsekwencje, pozostając pod czujnym okiem specjalisty i stosując się do jego zaleceń. Warto pamiętać, że oczom należy pozwalać odpoczywać w ciągu dnia, przynajmniej kilka razy. Zwłaszcza, jeśli pracujemy przy komputerze lub w miejscu wymagającym ciągłego natężenia wzroku. Kontrolowanie chorób oczu to podstawa, aby jak najdłużej utrzymywać poprawne widzenie.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.