Warto przeczytać

Sprostowanie-Apoloniusz B. Ciołkiewicz

Pragnąłbym się odnieść do publikacji ks. Piotra Kownackiego „Grajewskie nekropolie” (Grajewo 2003), a w zasadzie do fragmentu dotyczącego kirkutu żydowskiego (s. 30 – 31).
znajdują się tam dwie nieprawdziwe informacje. Prostuję je, albowiem jako długoletni mieszkaniec posesji położonej w pobliżu dawnego kirkutu znam te sprawy z autopsji.
Nieprawdziwa jest, cytowana za p. H. Modzelewskim informacja, że „ostatecznego zniszczenia cmentarza żydowskiego w Grajewie dokonano tuż przed wybudowaniem wzmiankowanego wyżej osiedla (osiedle Broniewskiego – przyp. mój), w 2 połowie lat 70 – tych.” Cmentarz został ostatecznie zniszczony właśnie w wyniku budowy tego osiedla.
Ksiądz Kownacki twierdzi także, że „nie wiadomo, co stało się z ogrodzeniem cmentarza i nagrobkami, oraz czy przeprowadzono ekshumację ciał”. To również nieprawda, gdyż szczątki ogrodzenia, nagrobki oraz kości wykopanych żydów wywieziono i wysypano między innymi pod drogę i parking znajdujący się obok posesji przy ulicy Konstytucji 3 Maja 4. Wystarczy trochę tam pokopać, by znaleźć kości i macewy. Jeśli ktoś chce się przekonać, proszę o kontakt.

A tak na marginesie- ile to jest krzyku, gdy na Wschodzie likwiduje się polskie cmentarze! A w Grajewie zlikwidowano cmentarz prawosławny oraz żydowski i wszystko jest w porządku...

Z poważaniem

Apoloniusz B. Ciołkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.