poniedziałek, 15 lipca 2024

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 7358 wyświetleń

Spotkanie z pisarką Z. Stanecką

9 kwietnia o godz. 9.00 Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie zorganizował spotkanie autorskie z Zofią Stanecką, które odbyło się w sali kina MDK.

Na spotkaniu było obecnych 240 uczniów klas III wszystkich szkół podstawowych z naszego miasta. Zofia Stanecka przedstawiła naszym gościom popularną bohaterkę poczytnej serii – Basię oraz jej rodzinę. Dzieci miały niepowtarzalną okazję, by jeszcze bliżej poznać bohaterów niezwykle lubianych i chętnie wypożyczanych tytułów. Autorka przeczytała fragmenty swoich książek o Basi, ale także Świata według dziadka. Interpretacja tekstu niezwykle spodobała się naszym czytelnikom. Dzięki ciekawej opowieści Zofii Staneckiej, dzieci dowiedziały się jak wygląda codzienna praca pisarki, skąd czerpie pomysły, jak powstają ilustracje i kto je wykonuje, a także co się dzieje zanim książka trafi na półki księgarń i bibliotek.

 Każdy z uczestników spotkania mógł też pobudzić swoją wyobraźnię i namalować wyjątkowego kota. Powstały bardzo interesujące rysunki, o których mali twórcy bardzo chętnie opowiadali. Spotkanie zakończyło się długą kolejką po autografy autorki (dzieci kupiły około 100 książek)- w tym czasie uczennice SP 4 weszły na scenę ze śpiewem i umilały czas wszystkim oczekującym , po autograf.

Basia to rozpoznawalny polski współczesny bohater dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Świetna współczesna literatura dziecięca, dowcipnie zilustrowana, w nowoczesnej oprawie graficznej. Basia to współczesna, zabawna i mądra dziewczynka. Nie idealnie grzeczna, ale z polotem. Bohaterka jest dziewczynką przyciągającą siłą swego charakteru. Jest to jednocześnie świat bardzo bliski i zrozumiały dla dziecka - współczesne realia opisane są tu współczesną świetną polszczyzną. Przygody Basi poszerzają wiedzę dziecka, pomagają mu zrozumieć otaczający go świat, pokazują jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. polska a nie zaściankowa, dowcipna ale nie prymitywna, mądra ale nie przemądrzała, kształcąca ale nie na siłę.

 Uważam że spotkania z pisarzami książek, które organizujemy są jedynym sposobem na zachęcenie dzieci i młodzież do sięgania po książki , a przez bezpośredni kontakt z osobą piszącą staje się to realne, co było widać po kupnie przez dzieci tak dużej ilości książek około 100. Po dzisiejszym spotkaniu widząc zadowolenie i bardzo duże zainteresowanie dzieci książką tylko nas utwierdziło, że te spotkania są potrzebne i dalej będziemy je organizować.

Wiesława Lendo, Oddział dla Dzieci MBP

 

Komentarze (2)

Było super:)
Dziękujemy!

Tak - super było :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.