niedziela, 26 września 2021

Kultura i rozrywka

Spotkania z Teatrem w GCK

Spotkania z Teatrem w GCK

„SPOTKANIE Z TEATREM” W GCK

W niedzielę – 26 marca 2017 roku –  w Grajewskim Centrum Kultury odbyło się ''SPOTKANIE Z TEATREM''. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć nowe spektakle zespołów teatralnych działających w GCK pod opieką artystyczną pani Joanny Chorosińskiej, która również przygotowała i poprowadziła to magiczne spotkanie ze sztuką teatru.


Na uwagę zasługuje wyjątkowy charakter tegorocznej edycji ''Spotkania z teatrem'', ponieważ obchodziliśmy jubileusz 10–lecia tego artystycznego wydarzenia. Ponadto na scenie GCK po raz pierwszy wystąpiła grupa teatralna dla dorosłych ''Teatr po godzinach''. Warto podkreślić, że nasz gala teatralna była także uhonorowaniem obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. W Orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru Leszek Mądzik /Teatr Polski we Wrocławiu/ napisał: ''Są przestrzenie, w których czujemy się bezpiecznie, mimo że dotykają one przeżyć zarówno bolesnych, jak i radosnych. Teatr prowadzi nas w świat, gdzie marzenia, pragnienia są na wyciągnięcie ręki''.
Jako pierwszy poprowadził widzów w ten świat zespół teatralny ''CIEŃ'', który zaprezentował spektakl ''Nie ma w nas miłości'' /scenariusz: Karolina Wicherek, reżyseria: Joanna Chorosińska/. Dramat o metafizycznej konstrukcji – nad światem ludzkim, w którym dzieją się sceny rodzajowe, zniekształcone absurdem i komizmem, czuwają bogowie powątpiewający w swój demiurgiczny sukces. Autorka, w myśl zasady, by bawiąc uczyć, przedstawia publiczności krzywe zwierciadło, ukazując małostkowość, powierzchowność, niemalże serialowej egzystencji bohaterów sterowanych przez rozczarowanych stwórców. W przedstawieniu wystąpili: Klaudia Czerwonka, Marcel Formejster, Dawid Gilejko, Martyna Jaczyńska, Kacper Kacprzak, Patrycja Kuzia, Mateusz Lachowicz, Damian Maszczyk, Aleksandra Mikielska, Aleksandra Murawska, Patryk Pawłowski, Zuzanna Pytel, Weronika Sikorska, Kamila Sułek.
Kolejny spektakl - ''Melicerta'' - w wykonaniu zespołu teatralnego ''ECHO I PRZYJACIELE'' /scenariusz: Joanna Rudkowska – na kanwie niedokończonej komedii Moliera, reżyseria: Joanna Chorosińska/ - wprowadził publiczność w zgoła inny nastrój. Akcja toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych: współcześnie i w czasach Moliera. Przesympatyczne wątki komediowe, wspaniała zabawa, ale i nieco życiowych refleksji na temat skomplikowanych relacji między mężczyznami a kobietami. W spektaklu udział wzięli: Patrycja Chilińska, Paweł Dzięgielewski, Kacper Kacprzak, Kamila Kiełczewska, Agnieszka Konecko, Gabriela Kuryś, Aleksandra Murawska, Emilia Niedbała, Marek Pruszyński, Patryk Przyborowski, Julia Styczyńska, Aleksandra Zaborowska.
Ostatnim punktem programu '' Spotkania z teatrem '' był premierowy występ grupy teatralnej dla dorosłych ''TEATR PO GODZINACH''. Obejrzeliśmy spektakl ''Bolero'' /scenariusz: Grzegorz Reszka, reżyseria: Joanna Chorosińska/. Historia pewnej orkiestry zanurzona mocno w oparach absurdalnego humoru. Muzycy bez instrumentów, które zostały sprzedane, podobnie jak wcześniej pulpity, nuty i stroje galowe oraz charyzmatyczny dyrygent zarzucający muzykom brak wyobraźni, która w muzyce jest najważniejsza. ''Bolero'' to uniwersalna historia, a w niej sporo absurdalnego humoru, realistycznych obserwacji i tak zwane ''drugie dno'', jak w życiu... W spektaklu ''Bolero'' wystąpili: Lucyna Bagińska, Piotr Chyliński, Grzegorz Curyło, Aneta Doliwa, Anna Jarząbek, Renata Kaczyńska, Radosław Naumowicz, Monika Soroko, Izabela Zarzecka.


W przywołanym wcześniej Orędziu Leszek Mądziak napisał również, że: ''Błogosławieństwem teatru jest nie tylko fakt, że człowiek człowiekowi przekaże swoje przeżycia, ale że wychodzi z tego spotkania wzbogacony o doświadczenia, których dotąd nie znał''. Z całą pewnością wspaniałe występy zespołów teatralnych, talent i świetne kreacje aktorskie grajewskich artystów na długo zostaną w pamięci widzów, którzy entuzjastycznie przyjęli wszystkie spektakle. Miłym akcentem ''Spotkania z teatrem'' były wystąpienia Przewodniczącej Rady Miasta Grajewo – pani Haliny Muryjas – Rząsy oraz Dyrektora GCK – pana Tomasza Dudzińskiego, którzy w ciepłych słowach podziękowali aktorom za niezwykłą teatralną  '' ucztę '', za dostarczenie widzom nowych przeżyć i doświadczeń.
fot.GCK

sobota, 25 września 2021

Twoja piękna metamorfoza - FINAŁ!

piątek, 24 września 2021

Spotkanie z Krówką Matyldą

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.