Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 13436 wyświetleń

Sól zwabia łosie

W Polsce przybywa łosi, o czym coraz częściej przekonują się kierowcy, których te zwierzęta potrafią zaskoczyć podczas jazdy. Zwłaszcza zimą, kiedy zwierzęta do dróg przyciąga sypana na nie sól. Biolodzy zalecają zmotoryzowanym dużą ostrożność, bo choć łosie nie boją się człowieka, mogą zachować się nieprzewidywalnie.

 Ośrodek Hodowli Zwierzyny prowadzony przez Nadleśnictwo Rajgród na swoim terenie wykłada sól w tzw. lizawkach w ilości 1 na 25 hektarów lasu a także opryskuje solanką korony specjalnie w tym celu ścinanych drzew tzw. drzew zgryzowych. W tym roku to już ponad 500 drzew w Leśnictwach: Białaszewo, Bełda, Ruda, Przejma. Do końca zimy opryskanych będzie przynajmniej jeszcze 500 drzew.

 

W ramach ogólnokrajowej inwentaryzacji łosi Nadleśnictwo Rajgród w lutym b.r. przeprowadzi inwentaryzację zwierząt kopytnych metodą próbnych pędzeń.

 Pędzenia obejmą około 10% terenów leśnych i bagiennych zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa, czyli około 2000 ha. Działania nasze będą zsynchronizowane z działaniami Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 Z uwagi na rozmiar przestrzenny i skomplikowaną logistykę przedsięwzięcia zapraszamy do pomocy wolontariuszy – osoby pełnoletnie i zdolne do kilkugodzinnego marszu po lesie w warunkach zimowych.

Liczymy na zainteresowanie uczniów szkół średnich, studentów i miłośników przyrody. Zapewniamy gorący posiłek, survivalowy wysiłek i wiele wrażeń w kontakcie z dziką przyrodą. Pragniemy aby czynność badawczo-gospodarcza stała się również interesującą lekcją edukacji przyrodniczo-leśnej przybliżającą jak największej grupie ludzi problematykę ochrony przyrody.

Zdając sobie sprawę jak duże emocje wiążą się z dyskusją o gospodarowaniu populacją łosi (zwłaszcza na naszym terenie) zapraszamy do roli obserwatorów przedstawicieli samorządów, organizacji ekologicznych i media.

W celu uzyskania wszelkich informacji o miejscu zbiórki i innych szczegółach organizacyjnych prosimy o kontakt e-mail: m.marcinkiewicz@bialystok.lasy.gov.pl lub pod nr. tel: 661 660 158

Wszystkich zainteresowanych uczestników prosimy o kontakt najpóźniej do 15 lutego 2013r.

            Podajemy harmonogram działań:

18 luty 2013r   900  - 1530  Leśnictwa Białaszewo-Przechody, powierzchnia miotów ok. 750 ha. 

19 luty 2013r.  900  - 1500 Leśnictwa Bełda-Przejma, powierzchnia miotu ok. 700 ha.

20 luty 2013r.  900  - 1300 Leśnictwo Kędziorowo, powierzchnia miotu ok. 450 ha.

Łukasz Zaniewski
Nadleśnictwo Rajgród
19-206 Rajgród, Tama 12
tel. 86 273 32 68

Komentarze (12)

a zdaje się że park dostał 35 tys od BOS na te zwiezeta, zal ze nie spozytkowano tych pieniedzy jak nalezy

A jak należałoby spożytkować, żeby zbulwersowana była mniej zbulwersowana?

a moze niech zredukuja ich liczebnosc Dobrze i jeden wypadek mniej.

siatki niech postrawia z 10m od ulicy

kupic sol i zajac sie ich prawidlowym zywieniem Jacku

Boilog sam się może zredukuj, wypadku zdarzaja sie przez ludzi nie przez zwietrzęta, one tylko idą za jedzeniem. Popieram zbulwersowaną by zakupić żywność, pozdro

Od ulicy nie ma potrzeby, bo w miejscowościach nie ma łosi.

sól jest rozmieszczona na terenie wszystkich lasów. Mimo to zwierzęta kopytne ciągnie do jezdni. Tak więc zbulwersowana, czekam na resztę twoich propozycji odnośnie spożytkowania pieniędzy przez nadleśnictwo

mieszkanak!!!!!!! zginął ktoś bliski z Twojej rodziny w kolizji z łosiem? widziałaś choć jedną takąkolizję? to się nie wypowiadaj, a jak masz za dużo pieniążków na jedzenie to oddaj biednym będzie lepszy pożytek. Łosie się Wam zechciało dokarmiać!!!! same sobie poradzą albo ktoś ministrowi przetłumaczy że życie ludzkie jest ważniejsze od łosia i wyda zgodę na redukcję kilku sztuk .

zadnej redukcji, wiecej roztropnosci i uwagi

A w lecie zwabiają łosie tirówki?

ludzie skladacie wine na zwierzeta, ktor ida za instynktem, a to czlowiek ma rozum i umie myslec racjonalnie, wiec skoro sa oznaczenia o losiach to zwolnic. Przykro mi ze gina ludzie ale to nie powod by zabijac bezpodstawnie zwierzeta. Uwaga na drodze to podstawa do ominiecia wypadku.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.