piątek, 22 października 2021

Warto przeczytać

Skuteczna ochrona słuchu strzelca - jak zadbać o zdrowie?

Skuteczna ochrona słuchu strzelca - jak zadbać o zdrowie?

Może się wydawać, że strzelectwo jest sportem prostym, ale to nic innego niż pozory. Pomijając już techniczne kwestie takie jak budowa sprzętu i samo oddawanie strzałów, pamiętać należy o rozbudowanych procedurach bezpieczeństwa. Za ich pomocą strzelec jest w stanie zadbać o zdrowie innych, ale i też swoje, a jednym z elementów takiej higieny jest ochrona słuchu.


Na rynku akcesoriów i sprzętu strzeleckiego jest wiele firm, które oferują produkty do kompleksowej ochrony słuchu. Słuchawki strzeleckie z najwyższej półki produkuje między innymi firma Sordin, która stawia na implementację najnowszych technologii i udogodnień. Stąd też znaleźć w nich można rozwiązania z wykorzystaniem technologii Bluetooth, wbudowane mikrofony czy lekkie i wytrzymałe materiały.

Dlaczego słuchawki strzeleckie są tak istotne?

Podczas oddawania strzałów, słuch strzelającego wystawiony jest na niemałe zagrożenie, jakie powoduje huk o głośności nawet do 180 decybeli. To wartość o wiele powyżej progu bólu i tego, jak głośny jest startujący samolot (ok. 130 decybeli). To również powyżej granicy uszkodzeń bębenków, która ustalona została na ok. 150 decybelach. Stąd też oczywistą potrzebą i zarazem podstawowym środkiem ochronnym jest odpowiedni zestaw chroniący wrażliwe wnętrze ucha.

Wraz z rozwojem technologii zaczęto produkować nie tylko standardowe zatyczki do uszu czy słuchawki wygłuszające. Na rynku pojawiły się także zaawansowane ochronniki słuchu działające na baterie i oferujące różne tryby wyciszania. O takim typie sprzętu mówimy jako o aktywnym, gdyż potrafi redukować huki powyżej zaprogramowanego pułapu - na przykład 80 decybeli. Tym samym, co jest ogromnym przeskokiem jakościowym względem tradycyjnych ochronników pasywnych, użytkowanie takich słuchawek nausznych i dousznych nie utrudni zwykłego funkcjonowania, na przykład rozmów.

Jak działa technologia umieszczana w ochronnikach słuchu?

Wszystko oczywiście zależy od rodzaju ochronnika i jego producenta, ale coraz częściej widzimy technologię pozwalającą na maksymalizację komfortu i funkcjonalności. Wspomnieliśmy już o tym, że znaleźć można modele ze wbudowanymi mikrofonami. To niezwykle istotny element konstrukcji, bo wyłapuje on huki, które rozlegają się w pobliżu. Szybki czas reakcji systemu sprawia, że gdy odczyt w słuchawkach przekroczy daną granicę decybeli, te zaczną wygłuszać dźwięk, tym samych chroniąc uszy noszącego. Działa to automatycznie, więc nawet niespodziewany hałas nie będzie problemem.

Co ciekawe, najlepsze modele oferowane przez renomowanych sprzedawców, zachowują 100% sprawności w dużych amplitudach temperatur. Niektóre z modeli, które znajdują się w ofercie sprzedaży wspomnianej już firmy Sordin, działają bez zarzutów nawet od -20 do +50°C. Ochronniki Sordin Supreme potrafią na jednym zestawie baterii działać nieprzerwanie przez nawet 150 godzin, zachowując przez cały czas pełną funkcjonalność i najwyższą jakość wytłumiania. Do wyboru są w nich aż cztery poziomy przyciszania, które można swobodnie regulować.

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.