niedziela, 14 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 3128 wyświetleń

Ruszył pracowity rok pod znakiem ważnych inwestycji

Co wśród najważniejszych, tegorocznych przedsięwzięć, uchwalonych na wniosek Burmistrza w grudniu przez radnych miejskich? - Z pewnością „Budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu i boiska lekkoatletycznego przy szkole”. Na tę wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycję pozyskaliśmy środki zewnętrzne i mamy na nią zarezerwowaną dużą kwotę 9 680 000,00 złotych – mówi Dariusz Latarowski Burmistrz Miasta Grajewo. 


Warto zaznaczyć na wstępie, że całkowity koszt wszystkich tegorocznych zadań inwestycyjnych to ponad 41 milionów złotych. 

Najdroższym będzie „Budowa i przebudowa dróg gminnych w Mieście Grajewo”, która opiewa na kwotę 14 512 000,00 zł. Realizowana będzie również „Budowa brakujących sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej” za sumę 4 483 500,00 zł oraz „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ulicy Targowej” w kwocie 3 637 131,00 zł. Do tego dojdzie między innymi: „Przebudowa ul. Architektów” (3 687 668,00 zł) i „Przebudowa części ul. Elektrycznej (323 324,00 zł). 

- Aby dalej sukcesywnie rozwijać i modernizować infrastrukturę komunikacyjną w naszym mieście, zdecydowaliśmy o przeznaczeniu 800 000,00 zł na wykup nieruchomości od osób fizycznych pod drogi – dodaje Burmistrz. 

Zgodnie z planem, jeszcze w tym roku modernizacji doczeka się hala sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grajewie. Na ten cel w uchwale budżetowej zarezerwowano 750 000,00 zł. Mniej, bo 30 000,00 zł pójdzie na modernizację piłkochwytów boiska Orlik przy ul. 11 Listopada. Za 190 000, 00 zł ma być kontynuowany rozwój miejskiej elektromobilności. 

Prace budowlane oszacowane na łączną kwotę 1 600 000, 00 zł pozwolą odrestaurować trzy zabytkowe obiekty w naszym mieście: Szkołę Podstawową nr 1, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz wieżę ciśnień przy ul. Tabortowskiego. 

Ważnym etapem każdego zadania jest przygotowanie dokumentacji. W tym roku ratusz chce mieć gotowe projekty dla przyszłych inwestycji. To między innymi: budowa nawierzchni i brakującej infrastruktury technicznej w części ulicy Geodetów oraz w ulicach Malinowej i Poziomkowej, a także Świerkowej, na co w sumie w uchwale budżetowej zapisano 175 000, 00 zł. Dokumentacja za 50 000,00 zł będzie również wstępem do budowy sięgaczy od ulicy Geodetów, a kolejna za 20 000,00 zł pomoże zbudować oświetlenie w ul. Partyzantów. 

Warto również wspomnieć o dotacjach, dzięki którym zrealizowane zostaną inwestycje, z których z pewnością skorzystają grajewianie. Będą to: Rozbudowa DP nr 1803B Grajewo – Uścianki – Flesze – Cyprki w ramach dotacji dla powiatu grajewskiego oraz kolejna dla tego samorządu na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla zadania „Przebudowa z rozbudową DP nr 1808B ul. Przemysłowej w Grajewie na odc. od ul. Szkolnej do ronda w ul. Wiórowej i Braci Świackich”. Dotacje na oba te zadania sięgną 230 000,00 złotych. Kwotą 380 000,00 zł zdecydowano dotować dwa przedsięwzięcia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grajewie: budowę brakującej części kanalizacji sanitarnej w ul. Wiejskiej oraz II etap budowy instalacji fotowoltaicznych na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Grajewie. 

Jak widać, zaplanowany na bieżący rok proinwestycyjny budżet obejmie przedsięwzięcia w różnych obszarach, co gwarantuje dalszy, dynamiczny rozwój Grajewa.

Gdzie są i będą realizowane tegoroczne zadania inwestycyjne? Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną tu grafiką prezentującą rozwój miasta oraz do zaglądania na Internetową Mapę Inwestycji, by dowiedzieć się więcej o tym, jak na plus zmienia się od niemal 9 lat Grajewo. Ta dostępna jest pod adresem: inwestycje-grajewo.pl. 

Warto dodać, że portal zyskał nową odsłonę graficzną oraz nowe filtry, wykresy i funkcje. Dzięki nim jeszcze lepiej można poznać całe spektrum działań już zakończonych oraz tych inwestycji, które są w trakcie realizacji, a także zaplanowanych zadań. Wszystkie mają wspólny mianownik- dzięki nim nasze miasto staje się sukcesywnie coraz lepszym miejscem. Takie inwestycje jak między innymi nowe drogi, chodniki czy sieci kanalizacyjne sprawiają, że Grajewo stale się rozwija i tego właśnie od Burmistrza oczekują mieszkańcy. 

 

UM Grajewo

Komentarze (17)

A jak wygląda sprawa chodników na oś (os.) Huta.?

A gdzie w budżecie są środki na garaże dla naszego OSP ? /

A gdzie sprawa świateł skrzyżowania Koszarowa Dworna Kopernika...kilka lat temu nawet Posłowie pomagali...sprawa nie załatwiona ..droga wojewodzka

Serce się raduje gdy widzę tyle zmian na lepsze w naszym mieście, ale z drugiej strony widzę absurdy urzędniczo-prawne, gdy np. od chwili jak ulice Piłsudskiego i Kopernika stały się drogami wojewódzkimi to brak śmietniczek i są ulicami zaniedbanymi gdy leżą niezgrabione liście, walają się butelki tzw. "małpki". Ludzie zróbcie coś z tym tak nie może być że można powiedzieć główne ulice miasta, a śmietniczek brak - kiedyś jak to była droga krajowa były np. przy Poczcie, przy Delikatesach, a i w całym ciągu wymienionych ulic też przy stadionie, gdzie samochody się oczyszcza jak stają, kota przejadą to nie ma komu sprzątnąć. (chańba/hańba dla miasta )/

Podatek windowany do maksimum

Tyle burmistrz budynkow wielorodzinnych buduje, dlaczego wciaz ludzie nie maja swoich mieszkan?

Państwo obecni radni z Huty, osiedla północ czy osiedle za Orlenem. Pytanie do Was. Gdzie jest Wasza aktywność?
/

troche sie zadzialo za obecnego burmistrza ale nadal dominuje zascianek /

Czy jest coś robione w sprawie garażu dla OSP Grajewo. PRzypominam że samochody obecne przechowywane są w zakładzie Pfleiderer oraz w Komendzie Powiatowej. Warto dodać, że miasto Grajewo wygrało konkurs na najwyższa frekwencję w powiecie w związku z czym mają na budowę dodatkowy milion złotych!!

Lepiej pilnujcie tego miliona bo zaraz okaże się pieniądze poszły na inny cel a wy zostaniecie z ręką w nocniku bo niby plany, pozwolenia lub co najgorsze może wyjść komunikat że nikt nie był tym zainteresowany czyli OSP samo zrezygnowało i nie odkręcicie tego. Będzie pozamiatane.

Izabella, to dlaczego nie masz swojego mieszkania?. Należy zakasać rękawy, wziąć pożyczkę i zbudować sobie dom, albo kupić mieszkanie. Dlaczego kobieto liczysz, że ktoś Tobie zrobi? Komuny już nie ma.

W Grajewie jest przecież jednostka PSP więc po co tyle kasy przeznaczac na OSP może bardziej przydałaby się Straż Miejska w Grajewie .... może wtedy byłby więcej porządku w mieście z śmieciami i samochodami itp...

Nadzieja umiera ostatnia... albo już umarła, niedługo sprzęt osp będzie stał pod chmurką, dlaczego burmiatrz nie bierze tego pod uwagę że ta jednostka jest potrzebna w mieście? Przecież to jest bezpieczeństwo dla nas wszystkich mieszkańców

Zyczę tobie abyś nigdy nie potrzebował pomocy OSP . Bo moze bys zrozumiał po co ona jest . A zaangażowanie tych chlopaków z tego co widac jest wielkie i wzorowo slużą naszym mieszkancom .

@ Chodniki i nie tylko a reszta radnych coś robi ? Bo jakoś tego nie widać!

Troche inteligencji. Ja akurat mam swoje "m". Jesli sa programy spoleczne, tj. mieszkania socjalne czy komunalne to potrzebujacy grajewiacy powinni je otrzymywac. Wiem, ze ludzie maja problem w nabyciu takiego mieszkania, dlatego zastanawiam sie dla kogo buduje sie te mieszkania i kto je otrzymuje.

A ja widzę, że miasto nasze zmienia się na lepsze. Oby tak dalej :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.