czwartek, 7 lipca 2022

Kultura i rozrywka

  • 9 komentarzy
  • 6215 wyświetleń

Rozmowa z Eweliną Chrzanowską

Ewelina Chrzanowska urodzona w 1987 r. w Grajewie, mężatka, mama czteroletniego synka - Wojtusia. Będąc studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (UMFC) prowadziła Chór Młodzieżowy grajewskiej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. Pracę zawodową rozpoczęła w tutejszym Zespole Szkół Miejskich nr 1 jako nauczyciel muzyki, następnie muzyki, plastyki i zajęć artystycznych. Po kilku latach podjęła równoległą pracę w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie, jako nauczyciel kształcenia słuchu, audycji muzycznych i chóru.


Od 9 lat jest dyrygentem Chóru Miejskiego "Cantabile" działającego przy GCK, od września 2021 r. jest również opiekunem muzycznych scholi "Vox coelestis" działającej przy parafii MBNP. Swoje zainteresowania pokrywa z pracą zawodową. Uwielbia śpiewać, dyrygować, aranżować utwory. Swój wolny czas poświęca na dobry film, książkę i spotkania z przyjaciółmi. 
Naszą kandydatkę interesują filmy opowiadające o czasach II wojny światowej, np.: Pianista, Lista Schindlera, Szeregowiec Ryan. Z pozycji książkowych poleca “Kobietę w lustrze”, “Trucicielkę”, czy “Kiedy byłem dziełem sztuki” francuskiego pisarza Erica-Emmanuela Schmitta.


Nominowana za swoją pracę odebrała liczne nagrody:

- Wyróżnienie Chóru Młodzieżowego z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie w X Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Sakralnej Łapskie Te Deum (2000 r.);

- Puchar Starosty dla Chóru Młodzieżowego z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie w XIX Przeglądzie Dorobku Kulturalnego Miasta Grajewo (2007 r.);

-  Nagroda Burmistrza Miasta Grajewo "Wilk Roku" - wyróżnienie w kategorii Osobowość Roku 2014 r.

- Srebrne Pasmo z Chórem Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Grajewie, podczas Przeglądu Chórów Regionu Białystok Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska (2015 r.)

- Nagroda Burmistrza Miasta Grajewo "Wilk Roku" w kat. Twórczość Artystyczna 2017 r.

- Nominacja w kategorii Osobowość Roku 2017,  w kat. Kultura w Plebiscycie "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" (2018 r.).

 

Kiedy zrodziła się u Pani pasja do muzyki? 

Już w dzieciństwie uwielbiałam śpiewać, jednak najbardziej przełomowym momentem, który był istotny podczas podejmowania decyzji o wyborze studiów był czas, w którym przejęłam prowadzenie Chóru Młodzieżowego Trójcy Przenajświętszej w Grajewie. Tu zrodziła się moja pasja do muzyki chóralnej i dzięki temu postanowiłam rozpocząć studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.


Czy pamięta Pani swój pierwszy występ przed publicznością?

Pamiętam bardzo dobrze. 15 lat temu, kiedy dopiero zaczynałam przygodę z dyrygenturą zorganizowałam koncert Chóru Młodzieżowego Trójcy Przenajświętszej, który wystąpił wraz z kwartetem instrumentalnym, złożonym z członków chóru. Koncert był niesamowity, a dla mnie osobiście był nie lada wyzwaniem i przeżyciem.


Jaką drogę trzeba przejść, żeby zostać dyrygentem?

Droga do bycia dyrygentem to praca, która rozpoczyna się już w dzieciństwie. Najpierw szkoła muzyczna I stopnia i gra na wybranym instrumencie, potem dalsza edukacja muzyczna. Jej zwieńczeniem są studia na Uniwersytecie Muzycznym i mnóstwo przedmiotów pomocnych w pracy dyrygenta: emisja głosu, fortepian, czytanie partytur, aranżacja i instrumentacja, dyrygowanie. Następnie najważniejsze, czyli praktyka prowadzenia chóru.


Prowadzone chóry to dla Pani …

Chór to dla mnie niesamowita przygoda, która wymaga wiele pracy, ale daje też ogromną satysfakcję. Chór to grupa różnych osób, które mają wspólny cel - muzykę!


Ile osób liczą prowadzone zespoły?

Chór Miejski to 22 osoby, Chór Szkoły Muzycznej liczy również 22 uczniów, natomiast schola "Vox Coelestis" to 21 osób.


Jakie są kryteria przyjęcia do chóru? Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Najważniejsze, żeby osoba, która chce dołączyć do chóru miała w sobie przede wszystkim pasję do śpiewania oraz słuch muzyczny. Nie trzeba być wykształconym muzykiem, żeby śpiewać w naszych grajewskich zespołach.


Najokazalsze miejsce, w jakim Pani chór wystąpił

Są to zazwyczaj kościoły, ponieważ to właśnie w nich muzyka chóralna brzmi najpiękniej. Największym jest nasz grajewski kościół MBNP. Chór Miejski występował też w mniejszych, ale równie ważnych salach, np. w Puńsku, w Białymstoku, w Supraślu.


Dziękujemy za rozmowę e-Grajewo.pl

 

Człowiek Roku 2021 - głosowanie

 

 

czwartek, 7 lipca 2022

Warsztaty "Bransolety" w GIH

czwartek, 7 lipca 2022

Wycieczka do Muzeum Ikon w Supraślu

Komentarze (9)

Ewelina to piękna dusza i dobry przewodnik po muzyce. Trzeba być na próbie by to zrozumieć, zatem zachęcam do uczestnictwa w zajęciach. Pozdrawiam i życzę owoców swojej pracy

Najlepsza. Pani robi bardzo wiele dla Grajewa. To nasza twarz. Pani Ewelino trzymam kciuki

Czy można dostać jakis kontakt do Pani Eweliny

Nie dość, że pięknie gra i dyryguje to i pięknie wygląda:) no i świetnie uczy. Tak trzymać, robić swoje! Super to Pani wychodzi

Pani Ewelina to świetny nauczyciel a jeszcze lepszy organista... kiedy śpiewa psalm tym swym anielskim głosem to klękajcie narody...tak jak dawniej p. Zofia...szczerze popieram kandydaturę p.Eweliny i trzymam kciuki

Kontakt do Pani Eweliny mozna uzyskac przez PSm Grajewo

Chyba najlepszy wybór

P. Ewelina to talent, profesjonalizm, ambitność, pracowitość.

Super wybór trzymam kciuki

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.