Warto przeczytać

Środki ochrony roślin, czym są i jak skutecznie ich używać?

Końcówka maja i początek czerwca to dobry czas, aby rośliny wrażliwe na przemarzanie wystawić na zewnątrz. Wielu miłośników warzyw gorliwie sadzi i plewi – wszystko po to, aby zebrać jak najładniejszy i najsmaczniejszy plon. Jednak rozwijają się nie tylko rośliny, ale również różne szkodniki. Wielu ogrodników będzie intensywnie pryskać uprawy i walczyć z agrofagami. Brak dostatecznej wiedzy na temat środków ochrony roślin może jednak zniweczyć wszystkie wysiłki!

Czym są środki ochrony roślin?


Środki ochrony roślin (ŚOR) to chemiczne substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Należą do nich stymulatory wzrostu, ale przede wszystkim wykorzystuje się je do ochrony roślin przed:

  • grzybami, czyli fungicydy,
  • szkodnikami, inaczej insektycydy,
  • chwastami, tzw. herbicydy.


ŚOR nazywa się również fitofarmaceutykami, ponieważ służą także do leczenia roślin.

Jak działają środki ochrony roślin?


Środki ochrony roślin działają na roślinę powierzchniowo lub wgłębnie, czyli wnikając w roślinę. W obu tych przypadkach środek oddziałuje na roślinę tylko w tym miejscu, w którym zetknął się z nią podczas oprysku. Natomiast ŚOR systemiczne wnikają w strukturę, a następnie przemieszczają się wraz z sokiem komórkowym do każdej starej i nowo powstałej części rośliny.

Środki ochrony roślin trują szkodniki:

  • gazowo, czyli przez ich drogi oddechowe,
  • powierzchniowo, czyli przez powłoki ciała,
  • żołądkowo, gdy szkodniki zjadają części rośliny, np. wciornastki.


Natomiast jeśli chodzi o fungicydy, różne ŚOR skutecznie działają w innych stadiach rozwoju grzyba. Najwcześniej stosuje się środki zapobiegawcze (wtedy gdy roślina jest w pełni zdrowa), a środki interwencyjne działające leczniczo - podczas pierwszych objawów porażenia agrofagiem. Natomiast środków działających wyniszczająco na strzępki grzyba używa się, gdy ten już mocno rozwinął się na roślinie.

Uwaga: Środki ochrony roślin na grzyby stosuj tylko w sytuacji, gdy rozpoznasz takie porażenie rośliny. Traci ona wówczas swój ładny, intensywnie zielony wygląd, zaś liście żółkną, brązowieją lub pojawiają się na nich plamy, przebarwienia, czy biały nalot. Wyjątkiem są środki zapobiegawcze, które stosuje się na uprawie, w której co roku pojawia się grzyb.

Jak skutecznie używać środków ochrony roślin?


Skuteczność stosowania środków ochrony roślin zależy od doboru właściwego sposobu oddziaływania na roślinę. Systemiczne ŚOR chronią ją najdłużej i są skuteczniejsze od powierzchniowych oraz wgłębnych. Następnie należy dokładnie zapoznać się z ulotką i się do niej zastosować. Dlaczego?

W ulotce podano, jak nazywa się substancja czynna. To ważne, bo jeżeli przez dłuższy czas stosuje się środki z tej samej grupy chemicznej, szkodniki i grzyby uodparniają się na nie. Z tego powodu, aby skutecznie używać środków ochrony roślin, należy wybierać śor o innym składzie chemicznym. Nie wymaga to specjalistycznej wiedzy. Wystarczy podczas wyboru nowego ŚOR sprawdzić (np. w notesie), jakie substancje czynne wcześniej zastosowano.

Ulotka informuje również o tym, jakie stosować dawki i na co. Aby działanie środka ochrony roślin okazało się skuteczne, nie wolno zmieniać tych parametrów. Większa ilość ŚOR sprawi, że działanie będzie za silne, a mniejsza - przyzwyczai agrofaga do oprysku. Oczywiście powinno się też stosować do zalecanych w instrukcji sposobów dawkować środka.

Uwaga: Skuteczność środka ochrony roślin można zwiększyć poprzez mieszanie różnych preparatów. Jednak aby taki roztwór miał odpowiednie właściwości fizyczne i nie wyrządzał roślinom szkody, należy zapoznać się z dostępnymi instrukcjami oraz tabelami łączenia ŚOR.

O czym jeszcze należy pamiętać?


Na koniec warto dodać, że skuteczność danego preparatu nigdy nie powinna być ważniejsza niż bezpieczeństwo osób je stosujących. Niektóre bardzo silne (a przez to bardziej niebezpieczne) środki mogą aplikować tylko użytkownicy profesjonalni, czyli mający specjalne przeszkolenie. Inne ŚOR nie zostały dopuszczone do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - możliwe, że ze względu znacznej szkodliwości. W ulotce powinna znajdować się informacja o jego zarejestrowaniu i oczywiście o tym, w jaki sposób bezpiecznie go stosować.

 

Chcesz zakupić sprawdzone i bezpieczne środki ochrony roślin? Odwiedź sklep  wpolu.pl ! To tam znajdziesz także porady dla rolników i początkujących ogrodników.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.