niedziela, 5 stycznia 2025

Wiadomości

  • 21 komentarzy
  • 12422 wyświetleń

Rewitalizacja parku w Szczuczynie

     Zgodnie z projektem zagospodarowania parku miejskiego (Starego Parku) w Szczuczynie przy ul. Senatorskiej, trwają tam mocno zaawansowane prace modernizacyjne. Dla osób niezorientowanych w zamierzeniach Urzędu Miasta i konserwatora, prace te wytwarzają zaskoczenie i brak wiary, że wszystko to, co tam się dzieje, wykonywane jest w dobrej wierze. Bywa tak, że nawet spontaniczna reakcja ludności, uzasadniona troską o wartości historyczne i społecznie użyteczne, jest bardzo cenna i wskazana.
    W parku dzieje się bardzo dużo, ale wszystko zgodnie z obowiązującym prawem, ustawą z dnia 16.04.2004 i prawa budowlanego z dnia 12.04.2002 r. Realizacja zadań ma się przyczynić do odzyskania dawnej świetności parku, poszerzonej o elementy współczesne, z nastawieniem na odpoczynek dla wszystkich mieszkańców.
   Elektrycy, układają w ziemi przewody energetyczne i uziemiające. Firma ze wsi Miecze oczyszcza niezbyt zdrowy drzewostan, konserwuje i wypełnia ubytki powstałe w koronach i pniach drzew, niweluje teren i tworzy place zabaw. Przekopy w pobliżu korzeni drzew, a przez to pozbawienie pewnej części korzeni nie są zbyt szkodliwe dla drzew, które w tej chwili odprowadzają soki do korzeni i przygotowują się do zimowego snu.

Aby zapobiec uszkodzeniom drzewostanu podczas wichur oraz wzajemnego odbierania światła przez zagęszczone korony, wykonywane są cięcia pielęgnacyjne drzew, przywracające im równowagę. W parku pozostanie kilka bardzo szpetnych drzew, które można zastąpić większą ilością zdrowych i młodych.
    Projekt modernizacji parku został wykonany w Pracowni Architektoniczno-Graficznej w Białymstoku przez mg inż. arch. P. Kuczyńskiego, posiadającego uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Projekt ten jest zatwierdzony przez Starostwo Powiatowe w Grajewie.
 Decyzja o przemianach zaniedbanego, Starego Parku przewiduje:
1.    Urządzenie placu zabaw dla dzieci w różnym wieku (od 7 do 14 lat);
2.    Ułożenie powierzchni utwardzonej;
3.    Montaż latarni parkowych w ilości 36 szt.;
4.    Wykonanie przyłącza energetycznego;
5.    Montaż ogrodzenia wokół parku.
    W miejscu rekreacji, w części zachodniej (od młyna), będą trzy place zabawowe w kształcie sześcioboków połączonych ze sobą chodnikami. Na placach, będą zamontowane urządzenia zabawowe firmy Saternus. Wzdłuż chodników usytuowane są ławki Lambada 5, firmy Saternus i kosze na śmieci firmy Skatom.

Urządzenia zabawowe to: zestaw Alina ( dla dzieci 7-15 lat), zestaw Emilka (3-7 lat), huśtawka maluch (3-7), lokomotywa z podestem (3-7), słupki do slalomu ( 7 lat), domek Agatka (3-7), drabinka pozioma (7), huśtawka na sprężynie, skuter (3-7 lat). W parku będą dwie tablice, z których T1 zajmie miejsce przy wejściu do parku, a T4 przy placu zabaw. Zainstalowanie 38 latarń pojedynczych i podwójnych z sodowym układem zapłonowym, umożliwi dobrą widoczność i bezpieczny wypoczynek. Place zabaw, ze względu na możliwość upadku dziecka, będą miały powierzchnię syntetyczną, która będzie amortyzować upadki, a przez to zmniejszać jego skutki. Administrator placu zabaw jest zobowiązany do kontroli urządzeń na placu zabaw, co trzy miesiące i raz w roku do kontroli podstawowej.

     Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w parku oraz wartość jego wyposażenia, obiekt rozrywkowy będzie ogrodzony płotem. Ponieważ park jest wpisany do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatora zabytków, firma Adama Szulca, wprowadza ogrodzenie o podwyższonym standardzie wykończenia. Ogrodzenie modułowe posiadać będzie elementy metaloplastyczne. Jego metalowe przęsła będą cynkowane ogniowo, a potem malowane proszkowo na kolor czarny. Długość ogrodzenia wynosi 320 m, a płot razem z ceglastoczerwoną podmurówką ma wysokość 1,36m. Powierzchnia całego parku wynosi 7980 m2. Po odjęciu części utwardzonej chodnikami i placami, pozostanie 68,02 % czynnej biologicznie powierzchni parku.
   Wykonana modernizacja parku nie zmieni jego przeznaczenia, nie naruszy pasa drogowego i nie wpłynie negatywnie na środowisko, higieną czy zdrowie użytkowników. Wzbogaci tereny miejskie o humanitarną strefę wypoczynkową.
      Termin przekazania parku do użytku publicznego, przewidziany jest na 15.11.2009 r.
 Zainteresowanych zmianami w parku, zachęcam do przeczytania artykułów:
Park zabaw i wypoczynku
oraz
Metamorfoza starego parku
                             
Tekst i foto: Stanisław Orłowski

 

Komentarze (21)

jakoś już park będzie wyglądał tylko jeszcze nie zapominajcie o takim jednym miejscu jak się idzie na stadion!!!

Brawo p. Stanisławie. Pan zapewne wie , że Szczuczyn stać na to .

Bardzo się ciesze że jest robiona taka inwestycja ,może wreszcie będzie zauważona i doceniona praca Pana Burmistrza ,a nie tylko krytyka poza oczami.

a moze tak jakas latryne

Super! Jestem zachwycona, że nasz Stary Park tak wypięknieje!!! Brawo dla pomysłodawców! :)

Jestem pod ogromnym wrażeniem!!! To wspaniale, że wkrótce nasze pociechy będą miały taki nowoczesny plac zabaw. Do tej pory widywałam takie place jedynie w większych miastach, a nawet za granicą... I skończą się wreszcie narzekania sfrustrowanych mam, że to nie ma odpowiedniego miejsca dla dzieci i że burmistrz nic nie robi w tym kierunku. Mam tylko nadzieję, że nasza szczuczyńska młodzież doceni trud i fundusze wydane na tel cel i poszanuje to miejsce, które na pewno przysłuży się wielu pokoleniom :)

Będzie byyyyyyyyyyyyyczo. Nareszcie coś dla dzieci.

w końcu dzieciaki będą miały gdzie się pobawić ten pomysł jest świetny

Ładnie,ładnie , tylko dla kogo to wszystko, hyba dla emerytów, bo młodzi to potrzebują przede wszystkim miejsc pracy.SZCZUCZYN w szybkim tempie się wyludnia,a pan burmistrz przy wyborach dużo mówił o zatrzymaniu młodzieży w Szczuczynie.Jak narazie to zostają ci co korzystają z socjalu. Wykształceni już tu nie wracają.


Sylwek, np. dla Twoich dzieci...

Do sylwka: ciekawe jakie miejsca pracy ma stworzyć Burmistrz??? Urzędy Pracy stwarzają warunki do podjęcia pierwszej prac itp. tam można się zgłosić. Jeżeli ktoś myśli, że Burmistrz wybuduje nowe zakłady pracy, zatrudni tłumy ludzi (oprócz interwencyjnych) to jest w ogromnym błędzie tu na tym obszarze nie ma terenów i możliwości do powstania większego zakładu pracy. Ale z rynkiem pracy w naszym miasteczku nie jest tak tragicznie, kto chce pracować pracę znajdzie. O wynagrodzeniu to raczej nie będę wspominał!!!

Pamiętać trzeba o toalecie, to ważne!

wszystko ok ,ale czy nie ma ważniejszych potrzeb w Szczuczynie? To będzie azyl dla bezrobotnych i miejscowych pijaczków.Popieram Sylwka taka jest prawda.

moze i fajnie ;) ale sa wieksze potrzeby niz park. dla mnie sie fajnie siedzialo mozno sobie wieczorem w ciemnosci posiedziec a tak bedzie oswietlenie hmm juz nie bedzie sie ukryc ;P

Najlepiej nie robić nic. Kanalizacji nie robić bo i tak się do niej nie podłączą, parku nie bo to azyl, hali nie - to co najlepiej oddać pieniądze biednym (!!!)oni je zagospodarują.
Niech ktoś poszuka człowieka do pracy w tym mieście - będzie trudno znaleźć bo po co pracować za marne grosze. Lepiej stanąć w kolejkę i narzekać.

pamietac trzeba ze to nie zasluga burmistrza. ps latarnie juz stojo ps2. co to za dzieci w wieku 14 lat ? jak ktos pokaze mi takowe na placu zabaw stawiam wino

Jak nic nie robią źle, jak robią też źle...
W kończu coś zaczyna się w Szczuczynie dziać :)
Gratululacje.

Można by było stworzyć Studio Nagraniowe dla młodzieży z funduszy unijnych na rozwój kultury w jednym z pomieszczeń MDK'a, osobiscie zgłaszam takie zaporzebowanie, zreszto miejscowi znajomi którzy m.i.n. rapują też napewno by chcieli by owe studio było stworzone, co zależy to zrobić jak i tak z własnej kieszeni by nikt z władz szczuczyna nie ponosił kosztów, a mogły by być tylko zyski, bo jest troche talentów któryz niestety nie mogą wykazać do końca swoich możliwośći bo niema sprzętu..

Niech te owe "talenty" wezmą udział w telewizyjnym programie "Mam talent", chętnie popatrzę... :)

Do tola:co masz na mysli z tym."Mam talent".nie poboba ci sie?

do alek: mam na myśli to, co napisałam, chętnie popatrzę i tyle... :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.