Miesiące jesienno-ziomowe to czas, w którym wiele osób decyduje się na remont. Czasem jednak nie chodzi o odświeżenie kuchni, łazienki czy salonu, a niezbędna jest renowacja kotłowni, piwnicy lub innego pomieszczenia gospodarczego. Nierzadko potrzebny jest remont generalny. Co trzeba wziąć pod uwagę? Czy należy zaplanować dużo miejsca na system uzdatniania wody?
Niestety, nic nie jest wieczne, a to oznacza, że w końcu przychodzi dzień, w którym musimy podjąć decyzję o remoncie lub modernizacji pomieszczenia gospodarczego, kotłowni, piwnicy. Najczęściej decyzja o zmianach w przestrzeni pełniącej taką rolę następuje przy okazji generalnego remontu domu, potrzeby zmiany funkcji poszczególnych pomieszczeń, problemach związanych z wielkością ogrzewanych przestrzeni, modernizacji systemu grzewczego.
Jeśli już wcześniej wystąpiły problemy z jakością wody i właściciele gospodarstwa domowego zastanawiali się nad ich rozwiązaniem, jednak brakowało miejsca na montaż systemu filtracyjnego, to remont pomieszczenia gospodarczego jest najlepszym momentem, by powrócić do tego planu i zmodernizować przestrzeń w taki sposób, aby nie było problemu z instalacją stacji uzdatniania wody.
Remont kotłowni to doskonała okazja nie tylko, aby odświeżyć powierzchnię, ale przede wszystkim do dostosowania pomieszczania do panujących norm, wymiany urządzeń na bardziej komfortowe w użytkowaniu i ekologiczne oraz zwiększenie wydajności instalacji.
Przede wszystkim należy zacząć od wczytania się w przepisy bądź konsultacji ze specjalistą. Na wygląd i miejsce zagospodarowania kotłowni wpływ ma przede wszystkim rodzaj kotła, jaki dany właściciel gospodarstwa domowego chce zamontować.
Na początek najważniejsze są trzy zagadnienia: czy kotłownia jest wystarczająco duża, by zmieściły się w niej wszystkie planowane instalacje i urządzenia, jaka jest wysokość kotłowni, jaka jest kubatura kotłowni. Odpowiedzi na nie będą stanowiły wstęp do tego, czy pomieszczenie w ogóle da się dostosować do nowo wybranego źródła ogrzewania.
Dość istotne jest, aby zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu urządzeń grzewczych. W prawie wiele się zmieniło, zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe.
Warto też zastanowić się czy zależy nam jedynie na wymianie starego kotła na nowy, czy chcemy pójść o krok dalej i wymienić całą instalację grzewczą.
Nie należy zapomnieć także o kwestii użytkowanego opału. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie peletu lub ekogroszku, niezbędne będzie zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni na ich przechowywanie.
Kocioł to jednak nie jedyne urządzenie, które trzeba wziąć pod uwagę. W kotłowni często instaluje się także bojler na ciepłą wodę. Na niego również należy obliczyć miejsce. Jeśli chcemy ochronić urządzenia przed kamieniem kotłowym, warto też zaplanować kawałek przestrzeni na zmiękczacz wody.
Zobacz zmiękczacze wody https://www.filtry-do-wody.info/sklep/zmiekczacze-wody/ dostępne w sklepie internetowym.
Jeśli natomiast gospodarstwo domowe korzysta z wody z własnego ujęcia, należy jak najszybciej przeprowadzić analizę wody i w razie złych wyników przemyśleć miejsce na instalację odpowiedniego systemu filtracyjnego.
Ponadto w pomieszczeniu musi być okienko lub bardzo dobrze działająca wentylacja - to warunki konieczne, których nie wolno pominąć.
Jeśli właściciel myśli o przeniesieniu kotłowni lub jej remoncie generalnym, to dodatkowo dochodzą jeszcze kwestie rozmieszczenia gniazdek elektrycznych, lamp. Niejednokrotnie pojawia się temat materiałów wykończeniowych na podłogę i ściany.
Eksperci polecają, aby pomieszczenie przeznaczone na kotłownię znajdowało się w przyziemu lub piwnicy budynku, ewentualnie w garażu. Zdecydowanie nie poleca się planowania kotłowni na poddaszu, ponieważ rodzi to problemy ze skutecznym odprowadzaniem spalin.
Takie pomieszczenia zazwyczaj pozostają wyziębione, dlatego warto pokryć rury specjalnym materiałem izolacyjnym, takim jak chociażby wełna mineralna. Dzięki temu nie tylko zachowamy wymaganą temperaturę, ale i nie dojdzie do wykraplania się wilgoci oraz całego szeregu konsekwencji, jakie niesie ze sobą jej obecność.
Urządzenie grzewcze w kotłowni a obostrzenia
Sposób ogrzewania domu powinien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb, możliwości ekonomicznych oraz zapewniać jak największą wygodę użytkowania. Jednymi z najchętniej wybieranych są piece na paliwo stałe, najczęściej ekogroszek.
Należy wziąć pod uwagę odpowiednie przystosowanie przestrzeni do takiego pieca. Kocioł musi znaleźć się na podwyższeniu wykonanym z materiałów ognioodpornych. Minimalna wysokość takiego podestu to 5 cm. Między tyłem kotła a ścianą musi być zachowany odstęp przynajmniej 70 cm, natomiast między bokiem a ścianą musi to być 100 cm - wszystko w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.
W przypadku ogrzewania gazowego obostrzenia są znacznie większe. Bardzo istotna jest wysokość kotłowni. Musi mieć co najmniej 2,2 m. W starych domach, gdzie kotłownia została wybudowana zanim przepisy weszły w życie, dopuszcza się wysokość 1,9 m. Samo pomieszczenie, w którym ma stanąć kocioł nie może być mniejsze niż 8 m3. Ponadto w kotłowni koniecznie musi znajdować się nawiew z dostępem do świeżego powietrza z zewnątrz.
Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia przewodu kominowego. Musi mieć odpowiednią szerokość i być w pełni dopasowany do mocy kotła.
Remont kotłowni, zwłaszcza generalny, to najlepszy czas na zastanowienie się także nad jakością wody, z jakiej korzystamy na co dzień. Warto chronić urządzenia oraz instalacje przed kamieniem kotłowym. Czasem problemem jest wyczuwalny w wodzie chlor.
Jeśli z kolei woda pochodzi z własnego ujęcia, może zawierać przekroczenia żelaza, manganu oraz innych substancji. W tym wypadku najlepiej jest zacząć od badania wody.
Stację uzdatniania wody dobiera się na podstawie wyników analizy wody oraz warunków panujących w gospodarstwie domowym. Z remontem kotłowni warto poczekać do momentu wyboru konkretnych modeli. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.
Na początek należy przypomnieć, że centralne stacje uzdatniania wody podłącza się na głównym ujęciu wody zimnej w budynku, jeszcze przed rozgałęzieniem instalacji na konkretne pomieszczenia. Warto zapewnić dobry dostęp do takiej przestrzeni, by późniejsza eksploatacja systemu uzdatniania wody była komfortowa, a sam montaż nieskomplikowany.
Większość stacji uzdatniania wody potrzebuje przede wszystkim podłączenia do kanalizacji. Złoże filtracyjne wymaga regeneracji – czasem wystarcza jedynie woda, innym razem jest to roztwór z wody i regenerantu. Popłuczyny muszą trafić do odrzutu, a nie za każdym razem nadają się do tego, by je poprowadzić na ogród. Na przykład w przypadku zmiękczacza wody to nie byłoby korzystne dla roślin.
Ponadto wiele ze stacji uzdatniania wody wymaga kontaktu w pobliżu miejsca instalacji ze względu na obecność automatycznej głowicy sterującej. Bez prądu ta nie mogłaby działać i sterować procesem pracy oraz regeneracji.
Ilość miejsca potrzebnego w kotłowni na instalację stacji uzdatniania wody jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju urządzenia. W przypadku kompaktowych stacji uzdatniania wody, takich jak zmiękczacze wody czy kompaktowe stacje wielofunkcyjne, potrzebna jest o wiele mniejsza przestrzeń.
Wszystkie komponenty znajdują się wewnątrz jednej obudowy z tworzywa sztucznego. Producenci starają się dobrać jej rozmiar w taki sposób, by produkt można było umieścić nawet w zagłębieniach. Kompaktowe stacje uzdatniania wody są zazwyczaj dość wąskie.
Nieco więcej miejsca przyda się w przypadku bardziej wydajnych dużych urządzeń filtracyjnych, jak kolumny węglowe (Ecoperla Carbotower), kolumny filtracyjne (Ecoperla Sedimentower) czy urządzenia dwuczęściowe, jak niektóre zmiękczacze wody (na przykład Ecoperla Softower) oraz stacje wielofunkcyjne (Ecoperla Multitower).
W przypadku urządzeń dwuelementowych należy przyszykować przestrzeń na oddzielny zbiornik przeznaczony na regenerant.
Jeśli badanie wykaże przekroczenia żelaza i manganu, to warto liczyć się z potrzebą zagospodarowania dużej przestrzeni. Urządzenia takie jak Ecoperla Ironitower oraz Ecoperla Sanitower potrzebują do działania procesu napowietrzania oraz obecności hydrofora ocynkowanego, który zajmuje sporo miejsca.
Ponadto należy liczyć się z tym, ze wiele urządzeń filtracyjnych nie działa samodzielnie. Dobrym przykładem są zmiękczacze wody, przy których rekomendowane jest założenie filtra narurowego do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych. To doskonała ochrona przed awarią głowicy sterującej.
Jednymi ze zdecydowanie najchętniej montowanych urządzeń filtracyjnych w kotłowniach i piwnicach są centralne zmiękczacze wody.
Te urządzenia filtracyjne doskonale radzą sobie z nawet bardzo wysokim stopniem twardości. Są stworzone do skutecznej walki z twardą wodą, która powoduje straty nie tylko jeśli chodzi o domowe instalacje i ogrzewanie, ale również obowiązki domowe.
Kotłownia nie jest prostym pomieszczeniem. Można śmiało powiedzieć, że to serce każdego domu, gdzie znajdują się najważniejsze urządzenia. Zanim zabierzecie się do działania, dokładnie przemyślcie projekt, skonsultujcie go z fachowcami.
Wzięcie pod uwagę instalacji systemu uzdatniania wody może przynieść wiele dodatkowych korzyści, więc nie warto zapominać i o tym aspekcie.
piątek, 22 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)