Te piękne koty ze srebrzystym futrem można było najprawdopodobniej spotkać już w XIV wieku. Przez wieki kot korat uważany był za posłańca szczęścia i dawany był w prezentach ślubnych dla młodych par. W Tajlandii nazywany jest „Si-Sawat” czyli kolor pomyślności. Waga kotów to od 2 do 5 kilogramów w zależności między innymi od płci. Koty te osiągają wzrost 25-30 cm.
Włos u nasady sierści koratów jest jasnoniebieski i ciemnieje ku końcówce, przybierając barwę szaroniebieską. Cała sierść ma srebrzysty połysk, co nadaje tej rasie dużo magii.
"Koraty praktycznie w ogóle nie linieją. Posiadają duże, okrągłe, zielone oczy oraz głowę w kształcie serca" - dodaje redaktor portalu zwierzaki.pl.
Małe kotki rodzą się z niebieskimi tęczówkami oczu, a ich kolor zmienia się dopiero w fazie rozwoju.
Rasa ta lubi kontakt z człowiekiem. Są to koty z którymi łatwo będzie nawiązać piękne relacje, jednak wobec obcych wykazują się pewną dawka nieufności oraz płochliwością.
Koraty wyróżniają się dużą inteligencją oraz niezwykłą intuicją.
Koty te dobrze dogadają się z innymi zwierzętami. Warto zapewnić im dodatkowego kociego przyjaciela.
Ogólnie rasa Korat cieszy się dobrym zdrowiem. Koraty mogą być jednak podatne na choroby uwarunkowane genetycznie. Jedną z takich chorób, na które mogą zapaść, jest nieuleczalna, śmiertelna gangliozydoza.
Cena zakupu takiego kota to od 2 do 3 tysięcy.
Przeczytaj o angorze tureckiej!
Angora Turecka jest jedną z najstarszych kocich ras na świecie. Jej średniej długości futro powstało poprzez naturalny proces ewolucji, nie przez celową selekcję genów.
W XVIII wieku koty były wyznacznikiem statusu społecznego na europejskich dworach. Obecnie jest również narodowym zwierzęciem Turcji. Nazwa rasy nawiązuje do obecnej stoli Turcji Ankary, skąd wywodzą się te koty.
Zwierzęta te mogą ważyć nawet do 5 kg. Osiągają wzrost do 33 cm. Ich futro wyróżnia się brakiem podszerstka i wyjątkową jedwabistością. Mają długi i bardzo puszysty ogon. Większość Angor ma białe umaszczenie, lecz dopuszczalne też są Angory w kolorze czarnym i rudym.
U Angor nie ma określonych konkretnych kolorów oczu. Występują oczy niebieskie, zielone czy nawet złote.
Angory to bardzo inteligentne i żywotne zwierzęta, przywiązują się do swojego właściciela. Cechuje je duża „gadatliwość” czyli wydawanie z siebie wielu kocich dźwięków.
Nie jest to jednak najłatwiejsza rasa kotów, gdyż Angory wymagają bardzo dużo uwagi. Źle znoszą samotność. Dobrze sprawdzą się jako kot rodzinny.
Jedną z chorób, które mogą dotknąć Angory jest ataksja, która objawia się utratą kontroli nad mięśniami i brakiem ich synchronizacji. Wiele kotów dotkniętych ataksją umiera, lecz przy zapewnieniu odpowiednich warunków i szczególnie troskliwej opiece koty te mogą żyć nawet kilka lat.
U angor o białym umaszczeniu mogą pojawić się zaburzenia koncentracji, osłabienie lub całkowita utrata słuchu.
Zdrowe osobniki angory nie wymagają szczególnej opieki, ani specjalnego żywienia. Wystarczy im dobrej jakości mięsna karma, regularne szczotkowanie i wizyty kontrolne u weterynarza.
W Polsce i w Europie znajdziemy wiele hodowli kotów tej rasy. Cena kota to od 1500 do 2000 złotych.
Przy zakupie kotka pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić hodowcę i zwierzęta, które używa do reprodukcji. Muszą one być dokładnie przebadane i wyselekcjonowane.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)