Warto przeczytać

Przyczyn obniżonego testosteronu, jest wiele


Przyczyn obniżonego testosteronu, jest wiele. Przyczyną tego problemu hormonalnego najczęściej jest andropauza, czyli naturalnie zachodzące zmiany w układzie hormonalnym u mężczyzn. Następują one w związku z fizjologicznymi procesami starzenia się organizmu. Jednak mogą być również inne przyczyny, które prowadzą do spadku poziomu najważniejszego hormonu płciowego męskiego.

Do czynników wpływających na poziom tego hormonu należą choroby jąder, sposoby radykalnego leczenia, a także niektóre choroby nowotworowe. Warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny, a również jak objawia się ta dolegliwość. Długotrwały spadek poziomu testosteronu doprowadzić może do spadku samopoczucia, obniżenia się sprawności fizyczne i seksualnej. Istnieją sposoby, które pomagają ustabilizować stężenie tego hormonu.

(Sprawdź porady eksperta
https://sklepzsuplementami.com.pl/recenzja-mass-extreme-suplementu-na-mase-nie-tylko-dla-zaawansowanych-kulturystow/)

Co przyczynia się do obniżenia poziomu testosteronu?

Stężenie testosteronu może obniżać się w wyniku zachodzących nieprawidłowości w pracy osi podwzgórza, przysadki i jąder. Jest to nazwa, która ma określać układ regulacji poziomu wydzielanego testosteronu. W tym procesie największy udział mają jądra, które odpowiadają za wydzielanie testosteronu. Biorą w tym udział również przysadka i podwzgórze.

Są to struktury mózgu, które mają za zadanie pobudzać lub hamować procesy wydzielania czynników, które mają pobudzać jądra do wytwarzania hormonów. Ich działanie jest zależne od tego, w jakich stężeniach obecny jest testosteron w organizmie. Jeżeli pojawi się jakikolwiek czynników, który działa na te procesy negatywnie, to elementy tej osi zaczynają się obniżać, a tym samym zmniejsza się aktywność jąder w procesie produkowania testosteronu. To przyczynia się do obniżenia poziomu tego hormonu we krwi. Długotrwały stan obniżenia aktywności jąder może przyczyniać się do rozwoju hipogonadyzmu.

Obniżony poziom testosteronu u mężczyzn

Do spadku poziomu testosteronu prowadzić może wiele czynników. Jednym z nich, jest naturalny proces fizjologiczny, czyli procesy starzenia się organizmu. Jest to czas andropauzy, czyli męskiego odpowiednika menopauzy. Jest to naturalny proces, który zachodzi w organizmie mężczyzny i pojawia się on wraz z wiekiem. U większości mężczyzn ten proces przebiega łagodnie, jednak są przypadki, kiedy pojawiają się nieprzyjemne nasilone objawy. Pojawić się mogą zaburzenia erekcji, nagły spadek kondycji i samopoczucia. O procesie zwiększenia stężenia testosteronu zazwyczaj decyduje lekarz. Istnieje możliwość przyjmowania tabletek, które regulują stężenie tego hormonu i dbają o utrzymanie go na prawidłowym poziomie. Do obniżenia poziomu tego hormonu mogą się również przyczynić uraz moszny i jąder, a także choroby nowotworowe zajmujące jądra. Stężenie testosteronu może się zmieniać podczas infekcji ogólnoustrojowej, a także zajmującej jedynie jądra.

Za niskie stężenie tego hormonu mogą również odpowiadać predyspozycje genetyczne. Przyczyniać się to może do nieprawidłowości we wzroście mechanizmów odpowiedzialnych za syntezę i wydzielanie testosteronu. Przyczyny genetyczne mogą się również przyczynić do braku jąder i do ich niedorozwoju. Może się zdarzyć, że zaburzenia te są spowodowane przez niewrażliwość jąder na działanie i stymulację przysadki. Przez to wydzielanie testosteronu na odpowiednim poziomie, jest niemal niemożliwe.

Obniżony testosteron, a choroba?

Do obniżenia się poziomu testosteronu we krwi może dojść z wielu przyczyn. Zdarzyć się może, że problemy te spowodowane są przez choroby ośrodkowego układu nerwowego. Przy rozległych zaburzeniach może dojść nawet do obniżenia wtórnego. Choroby nowotworowe, zwłaszcza te rozwijające się w jądrach, w obrębie podwzgórza, a także przysadki są przyczyną niskiego poziomu męskiego hormonu płciowego. Zamiast niego wydzielają one u mężczyzn zwiększone ilości prolaktyny, która skutecznie obniża poziom testosteronu i zmniejsza aktywność przysadki.

Przyczyną problemów hormonalnych u mężczyzn mogą być wszelkie urazy głowy, a także krwotoki przenoszące się do ośrodkowego układu nerwowego. Na poziom hormonów wpływa naświetlanie promieniowaniem jonizującym, czyli radioterapia. Najbardziej niekorzystnie wpływają naświetlania w obrębie głowy. Działanie niektórych leków, nieprawidłowa dieta, niedożywienie i choroby endokrynologiczne również zmniejszają poziom testosteronu i przyczyniają się do pojawienia się nieprzyjemnych objawów związanych z zaburzeniami hormonalnymi.

Jakie są skutki długotrwałego obniżenia poziomu testosteronu?

Niski poziom testosteronu u niektórych panów może być nierozpoznany, ponieważ objawy mogą być łagodne. Jednak nie należy lekceważyć zaburzeń hormonalnych. Ich długotrwałe działanie może mieć negatywny wpływ na organizm, dlatego zaleca się zwrócić uwagę na związek między niskim poziomem testosteronu we krwi a występowaniem niektórych chorób.

Tego rodzaju zaburzenia mogą prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego. Przyczyniają się również do otyłości, ponieważ spowalniają procesy metaboliczne i tkanka tłuszczowa zaczyna odkładać się w większych ilościach. Dojść może również do pojawienia się problemów z cukrzycą, a także astmą oskrzelową. Warto wiedzieć, że nie określono dokładnie, czy tego rodzaju choroby pojawiają się przez niski poziom testosteronu, czy same przyczyniają się do obniżenia jego stężenia. Jednak mogą sugerować, że w organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.