Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 5693 wyświetleń

Przebudowa Dworu w Niećkowie - ostatni etap

Malowniczo położony, zabytkowy Dwór w Niećkowie, to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko powiatu grajewskiego, ale i całego regionu. Powstał na przełomie XIX i XX wieku, a częściowo przebudowany został w 1912 r. Dwór jest odmianą rezydencji magnackich wywodzących się z baroku i ukształtowanych w XVIII wieku. Z biegiem lat, co typowe dla większości tego typu obiektów zabytkowych, Dwór zatracił swoją funkcjonalność i a jego stan domagał się generalnego remontu.

Samorząd Powiatu Grajewskiego, aplikując o środki finansowe z wszelkich dostępnych źródeł, już od 2021 r. podjął działania zmierzające do odrestaurowania Dworu i sprawienia, by był miejsce użytecznym dla lokalnej społeczności i opiekującej się nim jednostki, czyli Zespołu Szkół w Niećkowie.

W dniu 30 października 2024 r. została podpisana umowę na kolejny etap modernizacji Dworu. Z ramienia Powiatu Grajewskiego umowę podpisali Starosta Grajewski Waldemar Remfeld oraz Członek Zarządu Powiatu Grajewskiego Sławomir Jan Ginel, z ramienia wykonawcy właściciel Firmy Handlowo-Usługowej Mag-Bud z Grajewa Piotr Lipski.

Umowę podpisano w obecności Członka Zarządu Powiatu Grajewskiego Bolesława Ruszczyka, Dyrektora Zespołu Szkół w Niećkowie Bożeny Sokołowskiej, Skarbnika powiatu Grajewskiego Joanny Andruk i Naczelnika Wydziału Inwestycji i Pozyskiwania Środków Małgorzaty Cybuli.

Zakres zamówienia zadania pn. „Przebudowa dworu w Niećkowie” obejmuje m.in. prace budowlane związane z odrestaurowaniem portyku, częściową wymianę i montaż okien i drzwi, prace budowlane na schodach prowadzących do budynku, prace budowlane na schodach oficyny, wykonanie łącznika w postaci drzwi pomiędzy oficyną a budynkiem dworu, roboty budowalne wewnętrzne w wybranych pomieszczeniach, wykonanie instalacji sanitarnych, instalacji wodno-kanalizacyjnych i wentylacji na parterze budynku, montaż wewnętrznych linii zasilających oraz rozdzielnicy RG wraz z podłączeniem instalacji elektrycznych przynależnych do tej rozdzielnicy, montaż telewizyjnego systemu nadzoru, wykonanie okablowania strukturalnego, montaż systemu przyzywowego na parterze budynku, wykonanie instalacji projekcji, montaż instalacji oświetleniowych, gniazdowych i technologicznych wraz z oprawami oświetleniowymi, włącznikami i gniazdami.

Podczas spotkania podpisano również umowy na usługi pełnienia funkcji nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi wykonywanymi w ramach zadania „Przebudowa dworu w Niećkowie” w zakresie robót sanitarnych – z Panem Andrzejem Urbanowiczem, robót elektrycznych – z Państwem Barbarą i Bogdanem Truszkowskimi oraz robót konstrukcyjno-budowlanych – z Panem Rafałem Stankiewiczem.

 


Wartość robót oszacowano na kwotę 898 994,48 zł. 400 000,00 zł pozyskano z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, reszta pochodzi ze środków własnych Powiatu Grajewskiego. Termin wykonania prac to 220 dni od daty podpisania umowy, który przypada na czerwiec 2025 r. 

 

Już za kilka miesięcy z przyjemnością poinformujemy o zakończeniu przebudowy Dworku i zaprezentujemy ten wyjątkowy obiekt, który wreszcie w całości odzyska swój dawny blask.

 

czwartek, 26 grudnia 2024

PKP. Modernizacja linii Białystok-Ełk

czwartek, 26 grudnia 2024

Szopki Bożonarodzeniowe 2024

Komentarze (4)

Piekne jest zycie staruszka w dworkach szlacheckich. Jeszcze mala kapliczke i bedzie jak w niebie. Ciekawe kiedy bedzie tak wyremontowany dworzec PKP i PKS.

Proszę dworek oddać właścicielom. Komuniści ukradli, a Wy złodziejstwo akceptujecie i w nim tkwicie.

Ile razy rozpoczynali i przekazywali remont tego dworku.Czyżby po wyremontowaniu każdej komnaty była uroczystość przecięcia wstęgi i gościna. /

Do Felka. Oczywiste jest, że każdy etap inwestycji trzeba otworzyć i odebrać.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.