Kultura i rozrywka

Projekt "Ginące Rzemiosła"

Grajewska Izba Historyczna wspólnie z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku zaprasza do udziału w projekcie popularyzującym tkaninę ludową. 

W ramach projektu chcielibyśmy zaprezentować tkaniny, które w wielu podlaskich domach można spotkać, a które dawniej stanowiły podstawowy element posagu, czy wyposażania mieszkania. To ostatni moment by dokumentować tkackie rzemiosło, powszechne dawniej na całym obszarze północno-wschodniej Polski. Na tych terenach popularne były tkaniny przetykane-radziuszki, wybierane- perebory, sejpaki, krajki, tkaniny dwuosnowowe tkane na krosnach ręcznych do nich chcemy dotrzeć. 

 

Być może ze starym dywanem, krajką czy kapą wiąże się ciekawa historia, może jest dziełem kogoś z rodziny, posagiem, a może to spuścizna po dziadkach? Czekamy na Wasze tkaniny i opowieści z nimi związane.

Jeśli masz w zakamarkach szafy lub na dnie kufra tkaninę ludową, chcesz dowiedzieć się o niej więcej oraz wypożyczyć ją na wystawę czasową, zapraszamy do kontaktu. 

 

Grajewska Izba Historyczna, ul. Legionistów 9, tel. 86 272 20 04, email: poczta@gih.grajewo.pl 

Więcej informacji, a także przykłady tkanin, których poszukujemy na stronach internetowych: www.gckgrajewo.pl oraz www.gih.grajewo.pl 

i http://gckgrajewo.pl/aktualnosc-327-tkanina_ludowa_z_naszych_domow_ginace.html 

http://gih.grajewo.pl/art,428,tkanina-ludowa-z-naszych-domow-ginace-rzemiosla  

GIH

 

czwartek, 26 stycznia 2023

Morsy grają z WOŚP (29.01)

czwartek, 26 stycznia 2023

Wieści ze Szkoły Muzycznej

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.