piątek, 3 stycznia 2025

Wiadomości

Program "Korpus Wsparcia Seniorów" 2024 MOPS Grajewo

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie od lipca 2024 r. realizował Program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 w ramach umowy nr 1/2024 w sprawie udzielenia dotacji celowej na dofinasowanie realizacji w 2024 roku zadania własnego gminy określonego w artykule 17 ust. 2 pkt 2a i pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r., poz. 901 z późn. zm.) realizowanego w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024.


Jedną z form wsparcia realizowanego w ramach Modułu I były usługi sąsiedzkie. Jest to rodzaj usług opiekuńczych realizowanych w miejscu zamieszkania osoby wymagającej wsparcia. Swoim zakresem obejmuje pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych
i podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, która nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji.

Adresatami programu były osoby w wieku 60 lat i więcej, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Adresat programu wskazuje osobę, która będzie świadczyła na jego rzecz usługi sąsiedzkie.

Minimalne wymogi wobec osoby realizującej usługi sąsiedzkie zgodnie z ustawą o pomocy społecznej przedstawiają się następująco:

  • jest osobą pełnoletnią;
  • nie jest członkiem rodziny osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
  • nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnym ani zstępnym osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
  • złożyła organizatorowi usług sąsiedzkich oświadczenie o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług;
  • zamieszkuje w najbliższej okolicy osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
  • ukończyła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
  • została zaakceptowana przez osobę, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
  • została zaakceptowana przez organizatora usług sąsiedzkich.

Osoby świadczące usługi sąsiedzkie były zatrudnione na umowę zlecenie przez Dyrektora MOPS w Grajewie.

Udzielenie pomocy w formie usług sąsiedzkich wymagało sporządzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego z osobą potrzebującą wsparcia, ustalenia jej sytuacji rodzinnej i bytowej, podpisania trójstronnej umowy oraz wydania decyzji administracyjnej określającej szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, wymiar i zakres usług sąsiedzkich oraz odpłatność za świadczone usługi.

Stawka za jedną godzinę usług sąsiedzkich wynikała z Uchwały nr III/28/24 Rady Miasta Grajewo i wynosiła 28,10 zł. Z każdym rokiem ww. stawka będzie wzrastała w związku ze wzrostem minimalnej stawki za godzinę. Odpłatność za usługi jest zależna od dochodu uzyskiwanego przez świadczeniobiorcę. Szczegółowe przedziały odpłatności określone zostały w w/w uchwale. Uchwała przewiduje możliwość zmniejszenia lub całkowitego zwolnienia z ponoszenia odpłatności za usługi.

Informacji dotyczących powyższej formy wsparcia udziela pracownik tut. Ośrodka pod nr tel. 86 273 08 73

Usługi sąsiedzkie to świadczenia pomocy społecznej o charakterze opiekuńczym, które organizowane są w miejscu zamieszkania i świadczone są przez wskazane osoby mieszkające
w bliskiej okolicy. Osoby sprawujące usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich wynagradzane są w formie pieniężnej przez gminę.

W ramach usług sąsiedzkich świadczona jest pomoc w następującym zakresie: 

a) pomoc i wsparcie w zaspokajaniu potrzeb w czynnościach dnia codziennego: 

- pomoc w porządkowaniu domu,
- pomoc w przyrządzaniu posiłków,
- pranie,
- przynoszenie opału i palenie w piecu,
- rozmowy. 

b) podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną: 

- pomoc w kąpieli,
- czesanie,
- zalecaną przez lekarza pielęgnację. 

c) realizacja działań pomocowych poza domem: 

- pomoc przy robieniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze oraz środki higieny osobistej. Koszty zakupionych produktów w ramach realizacji usług sąsiedzkich pokrywane są przez osobę wymagającą wsparcia;
- informowanie najbliższych lub odpowiednich służb o pilnych potrzebach czy pogorszeniu się stanu zdrowia,
- załatwianie spraw urzędowych,
- pomoc w umawianiu wizyt lekarskich,
- dowiezienie lub pomoc w organizacji transportu na wizytę lekarską, asystowanie podczas wizyty,
- wspólne spędzanie czasu wolnego - spacery,
- pomoc lub towarzyszenie w zakresie realizacji recept, opłat,
- zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Osoba zainteresowana pomocą w formie usług sąsiedzkich składała wniosek o udzielenie pomocy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Grajewie. Przyznanie pomocy następowało po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o powyższą formę pomocy oraz skompletowaniu dokumentów niezbędnych do ustalenia sytuacji dochodowej strony.

Nieodpłatne usługi sąsiedzkie przysługiwały osobom, których dochód nie przekraczał kryterium dochodowego wskazanego w ustawie o pomocy społecznej, tj. kwoty 776zł (osoba samotnie gospodarująca) lub 600zł na osobę w rodzinie (osoba w rodzinie).

Osobom, których dochód przekraczał wymienione wyżej kryteria organ ustalał odpłatność zgodnie z Uchwałą nr III/28/24 Rady Miasta Grajewo z dnia 26 czerwca 2024 r. w  sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za świadczenie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, a także trybu ich pobierania. 

Usługi sąsiedzkie są świadczeniem z pomocy społecznej, które zostało wprowadzone pod koniec lipca 2023 roku na mocy nowelizacji Ustawy o pomocy społecznej. Doprecyzowano
w niej m.in. zapisy dotyczące kwestii świadczenia usług sąsiedzkich jako formy usług opiekuńczych.

W 2024 roku ww. wsparciem objętych było 10 środowisk, chociaż zapotrzebowanie i zainteresowanie było o wiele większe, jednak pozyskane z Ministerstwa fundusze pozwoliły pokryć koszty tylko 10 środowisk.

W ramach II Modułu Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie realizował usługi tzw. „opieki na odległość”. Program miał na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych

Adresatami programu były osoby w wieku 60 lat i więcej, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. 

W ramach ww. usług świadczona była pomoc w następującym zakresie: 

- udostępnienie seniorom tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy
z następujących funkcji: przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i ciśnienie);
- sprawowanie całodobowej opieki na odległość nad seniorami przez centrum monitoringu;

Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmował decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji mógł on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej lub wezwać służby ratunkowe.

Udział w programie był bezpłatny, w 2024 r. do programu zostało zakwalifikowanych 240 seniorów. 

Jako Realizator Programów Ministerstwa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Grajewie cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta Grajewo i zaprasza seniorów do kontaktu z pracownikami tut. Ośrodka w celu udzielenia informacji o realizowanym wsparciu.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.