czwartek, 28 września 2023

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 11746 wyświetleń

Praktyczna nauka

Elektronika w kształceniu praktycznym – Zespołu Szkół  w Wojewodzinie

Przygotowanie zawodowe z zakresu rolnictwa oprócz znajomości technologii produkcji , ekonomii, hodowli i chowu zwierząt, techniki rolniczej  wymaga również znajomości prawa europejskiego. Współczesny rolnik powinien znać chociaż w zakresie podstawowym prawo z zakresu Wspólnej Polityki Rolnej. Polityka ta przynosi rolnikowi korzyści w postaci dopłat bezpośrednich, dopłat do modernizacji gospodarstw, ale równocześnie wymaga od każdego rolnika  prowadzącego działalność rolniczą na obszarze Unii Europejskiej spełnienia różnego rodzaju wymogów z zakresu ochrony środowiska naturalnego oraz utrzymania zwierząt w odpowiednich warunkach. 

 Co to znaczy utrzymywać zwierzęta w odpowiednich warunkach?

To znaczy ,że budynki inwentarskie zgodnie z prawem Unii Europejskiej muszą spełnić tzw. ”DOBROSTAN” – inaczej mówiąc , w oborach, chlewniach warunki utrzymania zwierząt  są zgodne z wymogami , czyli jest odpowiednia temperatura, oświetlenie, wilgotność powietrza, poziom hałasu, zawartość dwutlenku węgla, amoniaku, siarkowodoru. W przypadku braku zapewnienia odpowiednich parametrów hodowca w najbliższych latach musi się liczyć z konsekwencjami w postaci obniżenia dostępnych płatności bezpośrednich.
Pod kierunkiem Pani Beaty Zakrzewskiej uczniowie TECHNIKUM ROLNICZEGO Zespołu Szkół z  Wojewodzina w trakcie kształcenia praktycznego badają  warunki mikroklimatyczne w budynkach inwentarskich rolników. Przy pomocy elektronicznego specjalistycznego sprzętu  uczą się jak sprawdzić temperaturę, wilgotność powietrza, hałas, oświetlenie  ,zawartość  dwutlenku węgla , amoniaku i siarkowodoru. Znajomość faktycznego stanu mikroklimatu w budynkach inwentarskich pozwala na planowanie i wprowadzanie inwestycji związanych z modernizacją  istniejących obór. Przy okazji uczniowie  w praktyce stosują znane z fizyki parametry takie jak: lux, wilgotność względna, ppm ,decybele.

Serdeczne podziękowania kieruję do pana Wojciecha Sulewskiego za umożliwienie odbycia zajęć praktycznych uczniów z ZS w Wojewodzinie w Pana gospodarstwie.

Uważam za bardzo wartościowe łączenie zajęć praktycznych z teorią. Kształcenie praktyczne prowadzimy również w zawodach technik hotelarz, technik żywienia , technik ekonomista a od przyszłego roku także  w zawodzie -  technik budownictwa - Karol Choynowski  dyrektor Zespołu Szkół w Wojewodzinie

 

Na załączonych zdjęciach uczniowie badają mikroklimat w oborze należącej do Wojciecha Sulewskiego z Boczek.

Komentarze (3)

Nic nowego.ODR w tych sprawach przeszkolił ponad 400 nas rolników z tych rzeczy

ta krowa ma różowe oko

Super zajęcia. I dobrze , że ODR szkoli . Równoległe działanie - młodzi przyszli rolnicy mogą poznać nowości już teraz a nie dopiero jak będą samodzielnymi rolnikami.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.