Elektronika w kształceniu praktycznym – Zespołu Szkół w Wojewodzinie
Przygotowanie zawodowe z zakresu rolnictwa oprócz znajomości technologii produkcji , ekonomii, hodowli i chowu zwierząt, techniki rolniczej wymaga również znajomości prawa europejskiego. Współczesny rolnik powinien znać chociaż w zakresie podstawowym prawo z zakresu Wspólnej Polityki Rolnej. Polityka ta przynosi rolnikowi korzyści w postaci dopłat bezpośrednich, dopłat do modernizacji gospodarstw, ale równocześnie wymaga od każdego rolnika prowadzącego działalność rolniczą na obszarze Unii Europejskiej spełnienia różnego rodzaju wymogów z zakresu ochrony środowiska naturalnego oraz utrzymania zwierząt w odpowiednich warunkach.
Co to znaczy utrzymywać zwierzęta w odpowiednich warunkach?
To znaczy ,że budynki inwentarskie zgodnie z prawem Unii Europejskiej muszą spełnić tzw. ”DOBROSTAN” – inaczej mówiąc , w oborach, chlewniach warunki utrzymania zwierząt są zgodne z wymogami , czyli jest odpowiednia temperatura, oświetlenie, wilgotność powietrza, poziom hałasu, zawartość dwutlenku węgla, amoniaku, siarkowodoru. W przypadku braku zapewnienia odpowiednich parametrów hodowca w najbliższych latach musi się liczyć z konsekwencjami w postaci obniżenia dostępnych płatności bezpośrednich.
Pod kierunkiem Pani Beaty Zakrzewskiej uczniowie TECHNIKUM ROLNICZEGO Zespołu Szkół z Wojewodzina w trakcie kształcenia praktycznego badają warunki mikroklimatyczne w budynkach inwentarskich rolników. Przy pomocy elektronicznego specjalistycznego sprzętu uczą się jak sprawdzić temperaturę, wilgotność powietrza, hałas, oświetlenie ,zawartość dwutlenku węgla , amoniaku i siarkowodoru. Znajomość faktycznego stanu mikroklimatu w budynkach inwentarskich pozwala na planowanie i wprowadzanie inwestycji związanych z modernizacją istniejących obór. Przy okazji uczniowie w praktyce stosują znane z fizyki parametry takie jak: lux, wilgotność względna, ppm ,decybele.
Serdeczne podziękowania kieruję do pana Wojciecha Sulewskiego za umożliwienie odbycia zajęć praktycznych uczniów z ZS w Wojewodzinie w Pana gospodarstwie.
Uważam za bardzo wartościowe łączenie zajęć praktycznych z teorią. Kształcenie praktyczne prowadzimy również w zawodach technik hotelarz, technik żywienia , technik ekonomista a od przyszłego roku także w zawodzie - technik budownictwa - Karol Choynowski dyrektor Zespołu Szkół w Wojewodzinie
Na załączonych zdjęciach uczniowie badają mikroklimat w oborze należącej do Wojciecha Sulewskiego z Boczek.
środa, 27 września 2023
środa, 27 września 2023
Nic nowego.ODR w tych sprawach przeszkolił ponad 400 nas rolników z tych rzeczy
ta krowa ma różowe oko
Super zajęcia. I dobrze , że ODR szkoli . Równoległe działanie - młodzi przyszli rolnicy mogą poznać nowości już teraz a nie dopiero jak będą samodzielnymi rolnikami.