środa, 19 stycznia 2022

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 10694 wyświetleń

Pozostały ślady dawnych dni

Popołudnie 28-lipca br. w lokalu Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej upłynęło w prawdziwie rodzinnej atmosferze podczas spotkania autorskiego Tadeusza Niedźwieckiego i promocji jego książki pt.: "Pozostały ślady dawnych dni..”

- Każdy kto nabędzie tę książkę i zapozna się z jej treścią powinien wyciągnąć dwa wnioski. Po pierwsze jak straszna i okrutna jest każda wojna, gdziekolwiek na świecie by ona nie była. Po drugie, że okropności tamtych wydarzeń dotknęły nie tylko mnie i moją rodzinę, ale taki los spotkał wiele innych rodzin ziemi grajewskiej. Grajewianie mają swoją trudną, wojenną przeszłość, a martyrologia o której mowa w moich wspomnieniach jest także ich udziałem. Dlatego trzeba o niej mówić i przekazywać młodemu pokoleniu wydarzenia tamtych lat – mówił rozpoczynając spotkanie pisarz T. Niedźwiecki.

"Pozostały ślady dawnych dni ..." stanowią osobisty, wspomnieniowy i niezwykle barwny zapis wydarzeń, które przeżył pan Tadeusz. Stanowi ona cenne źródło informacji o blaskach i cieniach naszej niedawnej, jakże trudnej i bolesnej przeszłości.


***
Tadeusz Niedźwiecki (ur. 1925 r. w Grajewie) - 13 IV 1940 r. został wraz z rodziną deportowany do Kazachstanu. Po podpisaniu układu Sikorski - Majski w 1941 r. wstąpił do organizującej się Armii Polskiej. Po ewakuacji do Palestyny w III 1942 r. Rozpoczął swój szlak bojowy w szeregach 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Brał udział w całej kampanii włoskiej 2. Korpusu - w bitwach o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Do Polski powrócił dopiero w VII 1947 r. "Pozostały ślady dawnych dni ..." stanowią osobisty, wspomnieniowy i niezwykle barwny zapis tych wydarzeń.
 
***
"Wspomnienia Grajewian" to seria książek zawierających autentyczny zapis wspomnień mieszkańców Ziemi Grajewskiej. Zawierają one obraz minionych zdarzeń utrwalony w pamięci osób, które w nich bezpośrednio uczestniczyły. Stanowią one cenne źródło informacji o blaskach i cieniach naszej niedawnej jakże trudnej i bolesnej przeszłości.

Komentarze (3)

Gwoli uzupełnienia - wydawcą książki jest Towarzystwo Przyjaciół 9. PSK w Grajewie.

a gdzie można tą książkę kupić

poszukue kontaktu do Pana Tadeusza , prosze o kontakt pod numer 606544091

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.