czwartek, 30 maja 2024

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 12166 wyświetleń

Podlaska Oktawa Kultur Grajewo


Podlaska Oktawa Kultur to Festiwal prezentujący kulturę i dorobek artystyczny zespołów z Polski i krajów związanych z zamieszkałymi w województwie podlaskim Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami. Szósta edycja Festiwalu odbywała się w różnych miejscach województwa w dniach 22 - 28 lipca 2013 r. Organizatorem tego kulturalnego wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury w Białymstoku.

W ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru odbyła się również impreza w Grajewie. W sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury wystąpił Izraelski Teatr Tańca oraz Kud Ribarska Banja z Serbii.

foto, wideo e-Grajewo.plMDK w Grajewie po raz pierwszy w historii Podlaskiej Oktawy Kultur mógł być współorganizatorem wspaniałego koncertu, który odbył się w ostatnią sobotę lipca. Na scenie Sali widowiskowej MDK wystąpiły zespoły z Izraela-Izraelski Teatr Tańca i z Serbii-KUD Ribarska Banja.


Izraelski Teatr Tańca powstał w mieście Ramat Gan i istnieje już 21 lat. Dyrektorem artystycznym i choreografem jest Elan Milo, managerem zespołu jest Lia Gretz. Zespół zaprezentował nam tradycyjne tańce żydowskie, orientalne oraz tańce hora. Podziwialiśmy również wspaniały śpiew solisty zespołu. Godzinny niezwykły spektakl, grajewska publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. Po 15 minutowej przerwie wystąpił zespół z Serbii- „Ribarska Banja”, składający się z grupy tanecznej i instrumentalnej. Zaprezentowali naszej publiczności tradycyjne serbskie tańce i pieśni. Mogliśmy podziwiać muzykę na żywo przy brzmieniu skrzypiec, gitary, klarnetu i bębnów oraz akordeonu. Piękny śpiew solistów i porywające rytmy narodowych tańców pozostawiły niezapomniane wrażenia i radość przeżywania piękna obydwu występujących zespołów. Zespół „Ribarska Banja” istnieje 10 lat, dyrektorem artystycznym jest Natasha Djurdevic.

Zespoły, które gościliśmy u nas były pod wrażeniem czystego i zadbanego miasta, smacznego jedzonka i okazanej gościnności. Grupy artystyczne chcą jeszcze do nas przyjechać z kolejnym repertuarem. Miejski Dom Kultury w Grajewie dziękuje również grajewskiej publiczności za uczestnictwo w tym festiwalu różnorodności kulturowej, pomimo pięknej pogody tak od dawna wyczekiwanej.

Dziękujemy również Panu Andrzejowi Dyrdałowi, który jest pomysłodawcą i Dyrektorem Festiwalu Podlaskiej Oktawy Kultur- a na co dzień Dyrektor WOAK w Białymstoku, za zaproszenie do Grajewa tak wspaniałych zespołów.
- informuje
MDK Grajewo; fot. 49-64 MDK
Komentarze (3)

Dziekuje za zorganizowanie tak wspaniałej imprezy. Jest nadzieja,ze w przyszłym roku odwiedzą nasze miasteczko inne zespoły .
Zespoły wiernie przekazali nam swoja kulture poprzez muzyke , tańce, stroje .

Wspaniały występ zespołów a w szczególności z Izraela
miły relaks na koniec tygodnia, podziękowania dla MDK

ludzie to nie zasluga MDK tylko WOAKU i Pana Dyrdała.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.