sobota, 22 stycznia 2022

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 9722 wyświetleń

Podlaska debata o edukacji

W połowie kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall zorganizowała konferencję pod hasłem: „Podlaska debata o edukacji”. Konferencja odbyła się w Białymstoku, a wzięli w niej udział przedstawiciele MEN oraz środowisk oświatowych, opiniotwórczych, samorządowych i władz lokalnych. Grajewo reprezentowali dyr. Szkoły Podstawowej nr 4 i dyr. Zespołu Szkół Specjalnych.

Celem konferencji było zapoznanie podlaskiego środowiska oświatowego z założeniami projektowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformy programowej. Spotkanie miało również służyć wymianie opinii i doświadczeń, które będą odzwierciedleniem oczekiwań środowisk oświatowych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby szkoła była przyjaźnie wymagająca - to znaczy dająca wszystkim dzieciom równe szansę dostępu do edukacji, zapewniająca uczniom poczucie bezpieczeństwa i sprzyjająca rozwojowi ich indywidualnych zainteresowań, a także klarownie formułująca wymagania, których spełnienie przyniesie satysfakcjonujące efekty kształcenia. W związku z tym w latach 2009-2015 planuje dość znaczące zmiany.

Jedną z nich jest wprowadzenie obowiązku nauki w szkole podstawowej dla dzieci 6-letnich – od września roku szkolnego 2009/2010 do pierwszej klasy mają pójść 6-latki, których rodzice nie wnioskowali o odroczenie obowiązku szkolnego. Oddziały klasowe mają liczyć maksymalnie 25 osób, a tygodniowy wymiar nauki w SP to 25-godzin. Zostanie wprowadzony wymóg pozostawiania przynajmniej części podręczników w szkole. Prawdopodobnie już w 2009 roku gimnazjaliści oprócz części humanistycznej i przyrodniczo-matematycznej napiszą jeszcze egzamin końcowy z  języka obcego. Planuje się też, że w roku 2015 absolwenci szkół średnich na maturze będą zobowiązani zdawać również matematykę.

 e-Grajewo.pl

 

Komentarze (6)

Nie żebym się czepiał, ale 25 osóbw klasie to raczej hasło, które padło z sali, a nie ust Pani Minister, matematyka na maturze będzie już w 2010, szkoła przyjaźnie wspomagająca to odtrutka obecnej ekipy na giertychowskie "Zero tolerancji", język obcy na egzaminie gimnazjalnym w roku 2008/9 został "klepnięty" już w Rozporządzeniu z dnia 30 kwietnia 2007 r. (czyli za Legutki), a podlaska debata była inauguracją swoistego Tour de Pologne polegajacego na odwiedzeniu przez Panią Minister Hall wszystkich województw w Polsce.
Ale poza tym, to wszystko się zgadza:-)

po co ta matematyka potrzebna na maturze?!

Matematykę? Przecież juz w 2010 muszą ją zdawać absolwenci

bardzo dobrze ze nie ma matmy heh jak moj rocznik bedzie zdawal hehe po co wogole ta matma jet tyle humanistow chcecie im zamknac droge na studia przez matme kto chce wybiera sobie matme na dodatkowy przedmiot i wszystko jestem pewna ze zdawalnosc spadnie wlasnie przez matematyke:( i po co to komu??

Matematyka uczy logicznego myślenia, a to w życiu jest bardzo potrzebne, więc Paulinko przestań lamentować i weż się do nauki.

nareszcie ktos zaczal myslec -to moje zdanie wiec prosze mnie nie zakrzykiwac!dzieci 5lat i do zerowki-bardzo dobrze, szkoda ze nikt z rzadzacych nie podpatrzy kroju ktory jest madrzejszy od naszego i nie zrobi choc odrobinke podobniej ale moze kiedys ktos taki sie znajdzie

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.